Login lub e-mail Hasło   

Atrakcje Radomia

Radom to miasto położone w widłach Wisły i Pilicy. Od kilkunastu lat intensywnie się rozwija, skupia wiele ważnych dróg w z punktu widzenia tranzytu oraz słynie z kilku festiwali.
Wyświetlenia: 120 Zamieszczono 27/07/2018

Niecałe 100 km od Warszawy

Radom jest istotnym punktem komunikacyjnym w kraju. Przez miasto przebiegają drogi łączące północ z południem oraz wschód z zachodem i odwrotnie. Kierowcy mogą korzystać z licznych tras międzynarodowych, dróg krajowych i wojewódzkich. Dzięki takiej ilości dróg można bardzo szybko dotrzeć tu z Warszawy. Podróż samochodem zajmie nam ok. półtorej godziny. W podobnym czasie do Radomia dotrą osoby, które wybiorą kolej. W mieście działa także cywilny port lotniczy. Na co dzień po mieście, na stałych trasach kursuje ok. 130 autobusów, a cykliści mogą korzystać z miejskiego systemu wypożyczalni rowerów i podróżować po wielu ścieżkach rowerowych.

Atrakcje kulturalne

W Radomiu znajdziemy wiele obiektów kulturalnych i sportowych. Mieszkańcy i przyjezdni mogą uczestniczyć w Międzynarodowym Pokazie Lotniczym Radom AIR SHOWRadomskim Festiwalu Jazzowym czy Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim. Odwiedzając ośrodek nad rzeką Mleczną, warto zajrzeć do: Muzeum im. Jacka MalczewskiegoMuzeum Wsi RadomskiejMazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”Teatru Powszechnego im. Jana KochanowskiegoTeatru Poszukiwań w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Oprócz muzeów i teatrów znajduje się tu wiele ośrodków kultury, na przykład: Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej. Z Radomiem związanych jest wiele znanych osób, m.in.: Hubert CzumaEdward AbramowiczDorota ChoteckaJózef DąbrowskiMałgorzata ForemniakTomasz Karolak czy Jacek Malczewski. Ciekawostką jest, to, że w mieście powstawały filmy takie, jak W ukryciuPrzedwiośniePsy 2. Ostatnia krew.

Zabytki i parki w Radomiu

Architektura miasta jest dość zróżnicowana. Przeważają tu bloki powstałe w PRL-u oraz kamienice, choć pojawia się coraz więcej nowoczesnych osiedli, a oferta nowych mieszkań w Radomiu rośnie. Przestrzeń miasta urozmaica wiele zabytków architektonicznych. Aby zobaczyć rozwój miasta na przestrzeni wieków: od średniowiecza, aż po czasy dzisiejsze, warto zawitać do: dawnego Zamku Królewskiegopałacu Karschów i Wickenhagenów, Grodziska Piotrówkakościoła farnego św. Jana Chrzcicieladomu Esterkidomu Gąski. Świetnie zachowane, pozwalają prześledzić style architektoniczne modne kiedyś, ale także dziś. Poza podziwianiem infrastruktury, warto wybrać się do jednego z dziewięciu parków, zwłaszcza do Starego OgroduLeśniczówki i Parku im. Tadeusza Kościuszki, które wpisane są do rejestru zabytków. Bardzo blisko Radomia znajduje się też Kozienicki Park Narodowy, a także wiele rzek i niewielkich jeziorek.

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 615
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 894
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 954
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 377
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 958
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 727
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1643
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 497
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 427
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 986
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 441
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 915
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 494
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 348
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 362
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Radom jest istotnym punktem komunikacyjnym w kraju". Zwłaszcza lotnisko, które kosztowało miasto 70 milionów, a teraz miasto dopłaca do każdego pasażera 2500 złotych. To chyba największa atrakcja dla mieszkańców. Na decydentów powinny czekać taczki przed urzędem za dalekowzroczną politykę w regionie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska