Login lub e-mail Hasło   

Cofnięte zostały procesy starzenia zewnętrznego na mysim modelu (zdjęcia)

Zmarszczki i wypadanie włosów to charakterystyczne cechy starzenia. Co, jeśli można by je było odwrócić ? Zespołowi naukowców z Uniwersytetu Alabama w Birmi...
Wyświetlenia: 118 Zamieszczono 27/07/2018

Zmarszczki i wypadanie włosów to charakterystyczne cechy starzenia. Co, jeśli można by je było odwrócić ? Zespołowi naukowców z Uniwersytetu Alabama w Birmingham prowadzonym przez Keshav Singh, Ph.D. udało się tego dokonać na mysim modelu.

Kiedy wywoływano mutację prowadzącą do dysfunkcji mitochondrialnej, w ciągu kilku tygodni u myszy pojawiła się pomarszczona skóra oraz rozległe i widoczne wypadanie włosów. Gdy prawidłowa funkcja mitochondriów została przywrócona z powrotem poprzez wyłączenie genu odpowiedzialnego za dysfunkcję mitochondrialną, myszy znowu miały gładką skórę i grube futro, nieodróżnialne od zdrowych osobników w tym samym wieku.

Myszy labolatoryjne
Od lewej mysz z grupy kontrolnej, w środku mysz po dwóch miesiącach podawania doksycykliny, po prawej mysz z odwróconymi skutkami starzenia zewnętrznego.  Źrd. zdj. University of Alabama w Birmingham

Mutacja, która jest za to odpowiedzialna, dotyczy genu jądrowego odpowiedzialnego za funkcje mitochondrialne, które stanowią centra energetyczne komórki. Liczne mitochondria w komórkach wytwarzają 90 procent chemicznej energii komórek potrzebnej do przeżycia.

U ludzi obserwuje się spadek funkcji mitochondriów w trakcie starzenia, a dysfunkcja mitochondrialna może wywoływać choroby związane z wiekiem. Utrata DNA w mitochondriach powiązana jest z chorobami takimi jak, chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą, zaburzeniami neurologicznymi i nowotworami.

Mutacja w mysim modelu zapoczątkowana została, antybiotykiem doksycykliną dodawaną do żywności lub wody pitnej. Powoduje zubożenie mitochondrialnego DNA, ponieważ enzym do replikacji DNA staje się nieaktywny.

W ciągu czterech tygodni myszy miały siwe włosy, zmniejszoną gęstość włosów, spowolnione ruchy i letarg, zmiany przypominające naturalne starzenie. Po czym zmiany te zostały odwrócone poprzez wyłączenie mutacji.

Poniższe zdjęcia pokazują różnicę po dwóch miesiącach indukcji procesu starzenia doksycykliną, a tą samą myszą miesiąc później po odwróceniu tego procesu. Niewielkie zmiany zostały zaobserwowane  w przypadku pozostałych narządów, co wskazuje na ważniejszą funkcję mitochondriów na skórę niż w przypadku innych tkanek.

Myszy labolatoryjne

Skóra myszy z mutacją wykazała zwiększoną liczbę komórek, nieprawidłowe zgrubienie warstwy zewnętrznej, dysfunkcje w mieszkach włosowych i zwiększone zapalenie, które składały się na patologię skóry. Wykazała również zaburzenie równowagi między enzymami metaloproteinaz macierzy a ich specyficznym tkankowym inhibitorem. Ich równowaga jest niezbędna do utrzymania włókien kolagenowych w skórze, które zapobiegają marszczeniu.

Mitochondria myszy z wywołaną mutacją miały zmniejszoną zawartość mitochondrialnego DNA, zmienioną ekspresję genu mitochondrialnego i niestabilność dużych kompleksów w mitochondriach, które są zaangażowane w fosforylację oksydacyjną.

Odwrócenie mutacji przywróciło funkcję mitochondrialną, jak również cofnęło patologię skóry i włosów. Jest to dowód na to, że mitochondria są odwracalnymi regulatorami starzenia się skóry i utraty włosów, co Singh nazywa „zaskakującym odkryciem”.

Zobacz także: Czy starość kiedyś będziemy leczyć jak chorobę ?

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 474
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1137
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 263
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 666
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 302
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2456
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1027
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141771
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239689
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111134
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122165
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Jest to dowód na to, że mitochondria są odwracalnymi regulatorami starzenia się skóry i utraty włosów,"

Mitochondria są pochodzenia od-bakteryjnego. W odróżnieniu od ludzkiego, wzdłużnego/liniowego DNA, mitochondria - podobnie jak bakterie - mają DNA koliste - tworzące obwód zamknięty.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska