Login lub e-mail Hasło   

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Dzięki zmianie przyzwyczajeń i rozsądnemu korzystaniu z domowych urządzeń elektrycznych, możesz zaoszczędzić nawet 500 zł rocznie.
Wyświetlenia: 173 Zamieszczono 29/07/2018

Oszczędzanie energii elektrycznej: wyłącz czuwanie


Niektóre urządzenia nawet odłączone od zasilania, czyli po wciśnięciu przycisku power off, nadal pobierają energię. Kuchenka mikrofalowa, telewizor, drukarka, kuchenka z panelem LCD czerpią prąd również wtedy, gdy nie pracują.

Uwaga! Ich czuwanie może Cię kosztować ok. 60 zł rocznie.  Podłącz je więc do wspólnej listwy, którą możesz wyłączyć jednym przyciskiem.

 

Oszczędzanie energii elektrycznej: gaś światło


Zawsze, gdy wychodzisz z pokoju, łazienki czy kuchni, gaś światło. Jeśli tylko jedna żarówka świeci niepotrzebnie przez pół godziny dziennie, miesięcznie tracisz ok. 5 zł, a rocznie ok. 60 zł.

Uwaga! Gdy trudno Ci skłonić domowników do gaszenia światła, wymień żarówki na bardzo oszczędne diody LED.

 

Oszczędzanie energii elektrycznej: przyciemnij ekran


W nowszych modelach telewizorów wystarczy zmniejszyć jasność ekranu, aby zredukować pobór prądu nawet o 60%. Jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor kupić, to pamiętaj, że najwięcej energii elektrycznej czerpie plazmowy.

Uwaga! W porównaniu z LCD różnice w poborze prądu mogą wynosić nawet 50%. Pożeraczem prądu jest też dekoder w stanie czuwania.

 

Oszczędzanie energii elektrycznej: naprawiaj, oczyszczaj, wymieniaj


Szron w lodówce, kamień w czajniku, przypalone resztki jedzenia na płycie kuchennej czy pęknięta rura odkurzacza powodują, ze każde z tych urządzeń pobiera nawet 20% energii elektrycznej więcej.

Uwaga! Rozmrażaj więc regularnie lodówkę, usuwaj osady z czajnika oraz kuchenki i naprawiaj uszkodzone sprzęty. A kupując nowe, zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną. Te najoszczędniejsze zużywają o ok. 40% mniej prądu. Przy wyborze lodówki rozważ zakup urządzenia  z systemem no frost, czyli automatycznym odszranianiem. Wtedy nie będziesz musiał martwić się o rozmrażanie.

Oszczędzanie energii elektrycznej: skróć czas działania


Nie gotuj 1,5 litra wody, gdy chcesz zaparzyć filiżankę kawy. Elektryczne czajniki zużywają bardzo dużo prądu. Nie uruchamiaj tez pralki czy zmywarki, jeśli nie masz pełnego wsadu, bo to niepotrzebna strata energii i wody. Nie oglądaj również telewizji podczas prasowania, ponieważ prasujesz wtedy wolniej i żelazko dłużej jest podłączone do sieci.

Oszczędzanie energii elektrycznej: susz na powietrzu


Elektryczne suszarki są wygodne, ale czerpią dużo prądu. Korzystaj z lata i susz pranie na balkonie lub w ogrodzie, a w deszczowe dni - na sznurku w łazience.

Uwaga! Zaoszczędzisz wtedy ponad 70 zł rocznie.

Oszczędzanie energii elektrycznej: nie zapychaj lodówki


Lodówka to urządzenie, które zużywa najwięcej energii elektrycznej.

Uwaga! Pilnuj więc, aby nie czerpała jej jeszcze więcej. Nie wkładaj do niej zbyt dużo produktów, bo ich nadmiar utrudnia cyrkulację powietrza i uniemożliwia osiągniecie właściwej temperatury. Urządzenie musi więc czerpać więcej prądu.


Na ściankach przepełnionej lodówki szybciej też osadza się szron. A wtedy wzrasta pobór energii.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 428
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 929
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72188
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647744
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14916
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21405
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40351
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17300
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13040
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53129
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22452
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17989
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23032
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska