Login lub e-mail Hasło   

Zdrowie w pakiecie

Świadomość na temat zdrowego trybu życia wzrasta. Ciągle jednak zdecydowanie za mało osób dba o profilaktykę, która pozwala zachować prawidłową kondycję organizmu.
Wyświetlenia: 120 Zamieszczono 29/08/2018

Zdrowie 20-35-latek

Mogłoby się wydawać, że młode kobiety ze względu na swój wiek nie muszą się badać. Takie podejście skutkuje rozwijaniem się chorób, które mogły zostać wykryte już na początkowym etapie ich powstania, co zwiększa szansę na ich wyleczenie. W tym wieku warto zatem zacząć regularnie badać morfologię krwi oraz wykonywać ogólne badanie moczu, a także mierzyć poziom cukru i cholesterolu we krwi. Te testy pozwalają wykryć podstawowe nieprawidłowości, które są sygnałem do wykonania bardziej specjalistycznych badań. Kolejnymi bardzo ważnymi badaniami są testy hormonalne. W tym wieku najwięcej kobiet decyduje się na ciążę, dlatego zaleca się wykonanie m.in. badań sprawdzających kondycję naszej tarczycy. Jeśli nie jesteśmy pewne, jakie dokładnie badania należy wykonać, warto skorzystać z gotowych pakietów badań. W poznańskim Certusie istnieje możliwość wykupienia dopasowanego do wieku Pacjentki kompletu testów Zdrowa Kobieta. 

Zdrowie 36-59-latek

Z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju takich chorób jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory. Podstawą jest regularne wykonywanie profilu ogólnego, tj. morfologii krwi obwodowej, ze zróżnicowaniem leukocydów, OB, profilu lipidowego oraz oceny stężenia elektrolitów. Po 30 r.ż. zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z prawidłowym ciśnieniem krwi, dlatego zaleca się regularne badanie ciśnienia tętniczego. RTG klatki piersiowej w tym wieku powinno się zaś wykonywać co 2 lata, a osoby palące jeszcze częściej. Po 40 r.ż. oprócz regularnej samokontroli piersi, należy także zacząć wykonywać mammografię. Wszelkie zmiany są sygnałem do zapisania się na biopsję piersi. Kobietom w tym przedziale wiekowym również trudniej zajść w ciążę, dlatego w przypadku decyzji o potomstwie (zwłaszcza o pierwszym dziecku) warto odwiedzić specjalistę leczenia niepłodności. Oczywiście w razie jakichkolwiek niepokojących symptomów trzeba udać się do lekarza, który podejmie decyzję co do dalszych zaleceń wykonania szczegółowych badań.

Zdrowie seniorek

Jednym z głównych problemów kobiet powyżej 60 roku życia jest osteoporoza. Charakteryzuje się ona postępującym ubytkiem masy kostnej i osłabieniem struktury przestrzennej kości. Dochodzi wówczas do częstych złamań, głównie bioder czy kompresyjnych złamań kręgów. Z tego też powodu zaleca się wykonywać densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Niestety, w wieku pomiędzy 50. a 70. rokiem życia odnotowuje się najwięcej zachorowań na raka piersi, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie mammografii. Bardzo częste wśród tej grupy wiekowej kobiet są też bóle i sztywność w stawach. Przyczyną nierzadko jest choroba zwyrodnieniowa objawiająca się bólem i trudnościami w poruszaniu. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u reumatologa. Profilaktycznie zaleca się również systematyczną aktywność, np. nordic walking. 

Sukces to zdrowie  

Wiele kobiet pełniących kierownicze stanowiska boryka się z długotrwałym i intensywnym obciążeniem czynnikami stresogennymi. Niektóre z placówek medycznych, m.in. poznański Certus oferują pakiety badań pozwalające na diagnozę najczęstszych chorób wywołanych przez stres. Pozwalają one zminimalizować szkodliwe skutki napięcia oraz na nowo odzyskać siły witalne i dobre samopoczucie. W skład takiego pakietu wchodzą m.in. kompleksowe badania laboratoryjne i USG , a także profilaktyczne badania kardiologiczne, okulistyczne czy laryngologiczne. Jest to świetne rozwiązanie dla kobiet zabieganych i pochłoniętych pracą, gdyż wszystkie badania są wykonywane w ciągu jednego dnia pobytu w placówce. Taki pakiet pozwala zdiagnozować najbardziej zagrożone obszary organizmu.

Zdrowie powinno być naszym priorytetem bez względu na wiek. Jedyne co powinno się zmienić z upływem lat to zakres wykonywanych badań. Na szczęście współcześnie placówki oferują nam bogatą ofertę usług, co powoduje, że nie musimy się zastanawiać, które testy będą odpowiednie dla naszego wieku.

Podobne artykuły


14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 286
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 885
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 827
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 893
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 703
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 654
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1328
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1501
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1585
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 929
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 433
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 348
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 668
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 839
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska