Login lub e-mail Hasło   

Zastosowanie nanotechnologii skuteczne w leczeniu Reumatoidalnego Zapalenia Staw

Naukowcy z University of California w San Diego opracowali pewnego rodzaju nanogąbki, które powleczone są membranami neutrofilowymi. Mogą neutralizować wiele różne...
Wyświetlenia: 99 Zamieszczono 05/09/2018

Naukowcy z University of California w San Diego opracowali pewnego rodzaju nanogąbki, które powleczone są membranami neutrofilowymi. Mogą neutralizować wiele różnego rodzaju białek zaangażowanych w proces reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Podanie ich skutecznie leczyło ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów w jednym mysim modelu, a w innym powstrzymało rozwój choroby.

Neutrofile są rodzajem białych krwinek, które zwalczają inwazyjne patogeny, ale także odpowiedzialne są za rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów – choroby autoimmunologicznej.

Kiedy pojawia się reumatoidalne zapalenie stawów, uwalnianie są zapalne białka zwane cytokinami, które powodują, że neutrofile przemieszczają się do stawów. Aktywowane neutrofile uwalniają jeszcze więcej cytokin, które następnie wyzwalają jeszcze większą ilość obojętnochłonnych krwinek do stawów.

Jak donosi czasopismo Nature Nanotechnology, Qiangzhe Zhang i jego zespół wykorzystali nanogąbki do przerwania tego powodującego stany zapalne błędnego koła. Działając niczym maleńkie wabiki neutrofilowe, nanogąbki przechwytują cytokiny i powstrzymują je od przekazywania jeszcze większej liczby krwinek obojętnochłonnych do stawów, zmniejszając stan zapalny i uszkodzenie stawów.

Maleńkie gąbki składają się z biodegradowalnego polimeru pokrytego błonami komórkowymi neutrofili – rodzaj białych krwinek (ilustracja na zdjęciu)

Obecne leczenie przeciwciałem monoklonalnym w reumatoidalnym zapaleniu stawów polega na neutralizacji niektórych cytokin. Jednak nie jest to skuteczne leczenie, ponieważ istnieje wiele rodzajów cytokin biorących udział w rozwoju choroby.

„Neutralizowanie tylko jednego czy dwóch typów może nie być tak skuteczne. Nasze podejście polega na wykorzystaniu błon komórkowych neutrofili, które w naturalny sposób mają receptory wiążące wszystkie te różne typy cytokin do zarządzania całą populacją cząsteczek zapalnych „ – Qiangzhe Zhang

Aby wyprodukować nanogąbki, zespół najpierw oddzielił neutrofile od krwi, a następnie przetworzył je w roztworze, który spowodował ich rozpad, pozostawiając tylko same błony neutrofilowe. Membrany te zostały następnie rozbite i scalone na powierzchni nanocząstek.

Kiedy nanocząsteczki wstrzyknięto do opuchniętych stawów myszy z ciężkim reumatoidalnym zapaleniem stawów, zmniejszył się obrzęk i uszkodzenie chrząstek. Z kolei w innym mysim modelu podawanie nanocząstek  działało zapobiegawczo.

Zhang zwraca uwagę na to, że nanogąbki nie eliminują całkowicie choroby, lecz służą do jej lepszego zarządzania: „Choroba nie zniknęła całkowicie. Ale obrzęk jest znacznie mniejszy, a uszkodzenia chrząstek są zminimalizowane.”

Teraz Zhang i jego zespół mają nadzieję, że rezultaty posłużą w badaniach klinicznych.

Badanie zostało opublikowane w Nature Nanotechnology.

Zobacz także:

Odkryto niezwykłą skuteczność prawie stuletniej szczepionki w leczeniu cukrzycy

Nadchodzi nowa generacja leków przeciwdepresyjnych opartych na Ketaminie

Sztuczna inteligencja prawidłowo odgadła IQ i nie tylko

Cofnięte zostały procesy starzenia zewnętrznego na mysim modelu (zdjęcia)

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 321
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1478
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 528
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2053
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 893
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141635
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238808
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110473
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska