JustPaste.it

7 urządzeń, które bezboleśnie zmierzą poziom glukozy we krwi

Czy monitorowanie poziomu cukru we krwi poprzez codzienne nakłuwanie palca, wreszcie dobiegnie końca ? Jeśli tak, byłoby to zbawienne dla 422 milionów ludzi na całym świecie chorujących na cukrzycę. Diabetycy muszą nieraz kilka razy dziennie sprawdzać poziom cukru we krwi, zwykle poprzez nakłucie palca. Dla wielu jest to niewygodne i bolesne, co skutkuje rzadszym przeprowadzaniem badań.

Kilka firm poszukuje bezigłowych alternatyw, które mogą ułatwić życie milionom ludzi. Niektóre z nich są już dostępne, inne wciąż są w fazie rozwoju. Oto one:

FreeStyle Libre

zdjęcie

Mimo że pomiary nie są tak dokładne, jak przy użyciu standardowego testu krwi, urządzenie pozwala pacjentom nieprzerwanie i bezprzewodowo monitorować poziom glukozy za pomocą urządzenia odczytującego lub pobierając aplikację na smartfonie.

GlucoTrack

zdjęcie

Opracowany przez Integrity Applications w Izraelu, GlucoTrack mierzy poziom cukru we krwi za pomocą kombinacji fal ultradźwiękowych, elektromagnetycznych i termicznych. Aby zapewnić odczyt, czujnik jest przypięty do ucha.

Urządzenie jest przeznaczone dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i jest obecnie zatwierdzone w Europie, gdzie firma niedawno rozpoczęła jego komercjalizację.

Opracowany przez Senseonics, Eversense jest podskórnym implantem, który ma żywotność do 3 miesięcy. Urządzenie może mierzyć glukozę w płynie śródmiąższowym pod skórą ramienia za pomocą polimeru, który fluoryzuje w odpowiedzi na poziom glukozy. Dane są następnie przesyłane do nadajnika, który wyświetla poziomy glukozy w czasie rzeczywistym. Urządzenie niedawno uzyskało zgodę FDA.

GlucoWise

zdjęcie

GlucoWise jest czujnikiem, który może mierzyć poziom glukozy poprzez umieszczenie go na płatku ucha lub skóry między kciukiem a palcem wskazującym. Pomiary w czasie rzeczywistym można następnie przesłać bezpośrednio do aplikacji na smartfonie.

Korzystając z fal radiowych do pomiaru poziomu glukozy, twórcy uważają, że urządzenie powinno być dokładniejsze od innych bezprzewodowych glukometrów. Producent urządzenia, MediWise, prowadzi badania na zdrowych ochotnikach i przygotowuje się do przetestowania prototypu dla diabetyków.

NovioSense

zdjęcie

NovioSense to holenderski startup pracujący nad czujnikiem glukozy umieszczanym pod dolną powieką, skąd może bezprzewodowo przesyłać pomiar cukru bezpośrednio do smartfona. Urządzenie składa się z elastycznej metalowej cewki o długości zaledwie 2 cm, która zawiera wewnątrz nanoczujniki. Od wewnątrz cewka pokryta jest warstwą ochronną z wykonaną z miękkiego hydrożelu.

Poziom glukozy mierzony jest w płynie łzowym przy użyciu tej samej technologii enzymatycznej, na której oparte są standardowe testy pasków glukozy. Urządzenie zostało przetestowane już na zwierzętach, a teraz firma planuje dalsze badania kliniczne.

GlucoSense

GlucoSense opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii, opracowuje technologię laserową do monitorowania poziomu cukru. Urządzenie wykonane jest z nanotechnologicznego szkła, które fluoryzuje, gdy jest stymulowane przez laser o niskiej mocy.

Kiedy szkło styka się ze skórą palca użytkownika, odbitym sygnałem fluorescencyjnym zmienia się w zależności od stężenia glukozy we krwi, co daje pomiar w czasie krótszym niż 30 sekund.

Soczewka kontaktowa od Google

W 2014 roku firma Google oraz dział ochrony oczu firmy Novartis nawiązały współpracę w celu opracowania inteligentnej soczewki kontaktowej, która umożliwia pomiar glukozy. Obiektyw zawierałby cienki mikrochip do wykonywania pomiaru oraz antenę, która przesyła informacje do smartfona.

Nie wiadomo, jednak kiedy rozpoczną się pierwsze próby kliniczne. Naukowcy z Korei Południowej tymczasem opracowują własną, soczewkę wykonującą pomiary cukru, która udowodniła już swoją skuteczność na zwierzętach.

Zobacz także:

Odkryto niezwykłą skuteczność prawie stuletniej szczepionki w leczeniu cukrzycy

Leczenie cukrzycy przeszczepem wysp trzustkowych coraz bardziej skuteczne

Sprawdzanie poziomu cukru w przyszłości może się odbywać za pomocą tatuaży

Nadchodzą bezigłowe technologie wykonywania zastrzyków