Login lub e-mail Hasło   

Najpiękniejsze żaglowce

Klipry to były najszybsze i jak twierdzi wielu najpiękniejsze żaglowce, były jakby kwintesencją, ostatecznym produktem ewolucji towarowych statków żaglowych. Przyczyniła...
Wyświetlenia: 1.095 Zamieszczono 27/12/2018

 

 

Klipry to były najszybsze i jak twierdzi wielu najpiękniejsze żaglowce, były jakby kwintesencją, ostatecznym produktem ewolucji towarowych statków żaglowych.  Przyczyniła się do ich budowy i upowszechnienia kalifornijska gorączka złota. Tysiące mieszańców całego kontynentu oraz przeludnionego wschodniego wybrzeża  - zarówno Amerykanów jak i świeżych przybyszów z Europy – ruszyło do Kalifornii, czyli na zachodnie wybrzeże kontynentu. Korzystali ze wszystkich dostępnych środków transportu, część poszukiwaczy poszła po prostu pieszo. Podobno poszukiwaczy złota było około 100 tysięcy, powstało wtedy miasto San Francisco. Ponieważ kolej transkontynentalna była dopiero na etapie idei, a inne drogi i lądowe środki transportu nie istniały trzeba było budować szybkie statki, żeby zaopatrywać w sprzęt i żywność tłumy poszukiwaczy i szybko rozwijające się miasto.

Statki te nazwano kliprami, co w języku angielskim znaczy coś do skracania czasu podróży. Wprawdzie musiały mieć dość mocną konstrukcję, żeby przetrwać silne wiatry wiejące wokół przylądka Horn, generalnie jednak wymagano od nich głównie osiągania dużych prędkości. Charakteryzowały się smukłością kadłuba i dużą ilością żagli. Często były budowane z tanich materiałów lichej jakości, ich właściciele dorabiali się fortun wykorzystując różnicę między cenami artykułów na uprzemysłowionym wschodnim wybrzeżu Ameryki, a Kalifornią, w której wszystko było koszmarnie drogie. Czasami wystarczało kilka rejsów, żaby sporo zarobić, więc armatorom nie zależało na tym, żeby statek był szczególnie trwały, tym bardziej że zdawali sobie sprawę z ograniczonego czasu trwania gorączki złota.

Szybkie klipry brały również udział w australijskiej gorączce złota wożąc do dalekiej Australii zarówno poszukiwaczy jak i sprzęt oraz zaopatrzenie dla nich. Gorączki złota chociaż nie trwały długo ściągały ogromne masy ludzi w jedno miejsce i przyczyniały się do powstawania nowych miast, jednak stwarzały na czas swego trwania (krótki) specyficzną miejscową koniunkturę na towary, żywność, alkohol, prostytutki – wszystko było niezwykle drogie. Bogacili się jednak podczas nich nie poszukiwacze złota tylko sprytni i operatywni kupcy, między innymi armatorzy kliprów.

Przez kilkadziesiąt lat klipry dominowały na rynku herbacianym, gdzie przynosiły swoim właścicielom ogromne zyski. Reklama nakręciła popyt i upowszechniła w Anglii zwyczaj picia herbaty, który stał się tradycją trwającą do dzisiaj. Handel herbatą stał się bardzo intratny, do tego stopnia że koszt zakupu klipra wożącego herbatę z Chin do Anglii dookoła Afryki zwracał się po 4 – 5 rejsach. Oczywiście bardzo ważna była szybkość, bo najwyższą cenę uzyskiwano za sprzedaż herbaty ze statku, który przywiózł ją pierwszy po zbiorach, tradycją stały się wyścigi kliprów. Niektórzy Anglicy bardzo się tymi wyścigami ekscytowali i nawet zakładali się stawiając na poszczególne statki wysokie sumy.

Innym rynkiem, na którym korzystano z dużej prędkości kliprów był rynek wełniany. Tutaj również najwięcej zarabiano w Anglii na sprzedaży wełny przywiezionej z Australii po corocznym strzyżeniu owiec przez pierwszy statek. Do Australii klipry płynęły z Anglii dookoła Afryki i przylądka Dobrej Nadziei, wracały z wełną wokół przylądka Horn  i Ameryki Południowej, bo tak wieją wiatry najkorzystniejsze dla żaglowców.

Jednak na początku XIX wieku zaczęły pływać po morzach statki napędzane silnikami parowymi. Po raz pierwszy od kilku tysięcy lat pojawiła się alternatywa dla żagli. Na początku ludzie nie do końca pokładali zaufanie w nowym rodzaju napędu, nie dowierzali nowym silnikom i statki parowe były wyposażone także w maszty i żagle. Pierwsze maszyny parowe były mało wydajne, więc takie statki potrzebowały infrastruktury, czyli portów i porcików, w których czekałoby na nie paliwo. W rejsy transoceaniczne musiały zabierać tyle ton węgla, że na inny ładunek pozostawało mało miejsca. Nie były w stanie skutecznie konkurować z kliprami w rejsach dookoła Afryki ale po otwarciu Kanału Sueskiego przejęły cały rynek herbaciany. Dla statków bez silnika korzystanie z kanału nie było możliwe. Tak rozpoczęło się powolne wypieranie żaglowców z kolejnych rynków, bo chociaż klipry rozwijały znacznie (3 razy) większą prędkość w sprzyjających warunkach, parowce były bardziej przewidywalne.

Jedyny kliper , który dotrwał do naszych czasów to „Cutty Sark” można go zwiedzać i podziwiać, stoi w suchym doku w Greenwich. Został zwodowany specjalnie na potrzeby rynku herbacianego w 1869 roku. W tym samym roku oddano jednak do użytku Kanał Sueski, więc szybko z tego rynku wypadł. Jego właściciel próbował się na nim utrzymać oferując przewóz herbaty za połowę ceny – nie musiał przecież kupować paliwa jak robiły to parowce. Kliper potrzebował jednak prawie 4 miesięcy na pokonanie całej trasy z Chin do Anglii płynąc dookoła Afryki, a parowce korzystając z Kanału ustaliły czas rejsu na około 2 ,miesiące. „Cutty Sark” pływał później na rynku wełnianym z Australii do Anglii, później został sprzedany Portugalczykom, a jeszcze później odkupiony przez Anglików i przeznaczony na muzeum.

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1453
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 600
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1013
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 877
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 719
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 947
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 593
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 668
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 486
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 758
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 415
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 434
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 502
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  28/12/2018

Ugodziłeś mnie prosto w serce. Pozytywnie.

  seta1212,  29/12/2018

Arcy ciekawe i świetnie się czyta .Słowa uznania dla autora z noworocznymi pozdrowieniami i życzeniami dalszych ciekawych podróży))

  pwz  (www),  17/01/2019

"Niektórzy Anglicy bardzo się tymi wyścigami ekscytowali i nawet zakładali się stawiając na poszczególne statki wysokie sumy" - Brytyjczycy potrafią się chyba założyć o wszystko ;) W zasadzie to ważna część ich kultury narodowej.

@pwz: Oj czy czasem ta ekscytacja podczas procesów tworzenia nie odbiera ludziom zdrowego rozsądku ?
Czym właściwie jest ekscytacja i jak ją traktować ?
1) Jako moc twórczą.
2) Jako moc destrukcyjną
3) Jako moc pośrednią łączącą etapy prototypu z dziełem.
Ten artykuł jest właśnie o ekscytacji wart przemyślenia:
http://eiba.pl/5

  pwz  (www),  17/01/2019

@pokrzywiony: Nadinterpretowujesz. To nie są emocje tego typu. Gdzie zwykłym zakładom do procesów tworzenia ;)

@pwz: Nie mam na myśli zakładu o coś tam, tylko o ekscytacji ( emocji ) jaka się pojawia podczas procesu twórczego od jego narodzin do upadku. Generalnie czego przyczyną w tym procesie jest ekscytacja ?

  pwz  (www),  17/01/2019

@pokrzywiony: Ok, rozumiem. To jednak zbyt obszerne zagadnienie i nijak się ma do treści tego świetnego artykułu barkarza. Myślę, że z szacunku do autora nie ma sensu brnąć w aż takie dygresje. Zresztą, zawsze możesz sprawdzić to empirycznie i np. stworzyć na ten temat własny art.

@pwz:
"To jednak zbyt obszerne zagadnienie i nijak się ma do treści tego świetnego artykułu barkarza."
Zależy z jakiej perspektywy patrzeć, można dialog zamknąć na stwierdzeniu "fajny artykuł" ale czy tego chcemy ?
"Myślę, że z szacunku do autora nie ma sensu brnąć w aż takie dygresje. Zresztą, zawsze możesz sprawdzić to empirycznie i np. stworzyć na ten temat własny art."
...  wyświetl więcej

@pwz:
"Klipry to były najszybsze i jak twierdzi wielu najpiękniejsze żaglowce, były jakby kwintesencją, ostatecznym produktem ewolucji towarowych statków żaglowych."
W tym miejscu sam Autor stymuluje do rozmowy na tematy ewolucji, tu akurat transportu wodnego. :)
Spójrz na to uważniej, a sam dostrzeżesz do jakiego bogactwa dialogów ten artykuł pobudza ... ;)
Droga od ludzkiego zamysłu zbudowania żaglowca, do ich finalnego produktu.
Czy to nie jest ciekawe ?

  Hamilton,  17/01/2019

@pokrzywiony: gdybyśmy jednak pochylili się głębiej nad istotą istoty to zapewne znajdziemy zamysł ludzkiego związku ze związkiem ludzkości, bo ludzkość jest związana związkiem zamysłu co stymuluje co prawda nie każdy związek, ale jednak bynajmniej. Z tym się chyba kolego zgodzisz, chociaż sam już nie wiem, mogę się mylić empirycznie i cyklicznie.


1. W związku z często powtarzającymi się aktami mowy nienawiści na eioba.pl, prosimy o przestrzeganie w tym zakresie regulaminu, a w szczególności § 8, pkt.5, "Zasady korzystania z serwisu", który zabrania wykorzystywania Serwisu, w sposób sprzeczny lub niewłaściwy z jego celem społecznościowym, (zakazuje się stwierdzeń) obrazujących lub propagujących przemoc, nienawiść, dyskryminację (ras ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska