JustPaste.it

Zespół stresu pourazowego - co warto wiedzieć?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) występuje u osób, które doświadczyły bardzo traumatycznego wydarzenia.

Zespół stresu pourazowego (PTSD) występuje u osób, które doświadczyły bardzo traumatycznego wydarzenia.

 

Nieprzyjemne doświadczenia bardzo często powodują natrętne i nieustannie powracające wspomnienia, które prowadzą do cierpienia. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jakie są główne przyczyny i objawy zespołu stresu pourazowego oraz jak wyleczyć się z traumy.


Zespół stresu pourazowego (PTSD) - główne przyczyny

Jak wspomniano powyżej choroba rozwija się głównie u osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenia. Z PTSD dość często zmagają się świadkowie śmierci bliskiej osoby. Przy zespole stresu pourazowego występuje nie tylko przerażenie, ale również bezsilność i nieustanny lęk. Na zespół stresu pourazowego (PTSD) mogą być narażone także ofiary gwałtu albo napadu. Według najnowszych statystyk najbardziej zagrożeni pojawieniem się PTSD są żołnierze, którzy biorą czynny udział w misjach wojskowych. Wielu żołnierzy po powrocie z wojny korzysta z fachowej opieki psychiatrycznej i psychologicznej.


Jakie są objawy zespołu stresu pourazowego?

Bardzo częstymi objawami PTSD są powracające koszmary nocne, które dotyczą przeżytych doświadczeń traumatycznych. Pacjenci w życiu codziennym starają się unikać miejsc, osób i zdarzeń, które w mniejszym lub większym stopniu przypominają o traumatycznych doznaniach. Bardzo wielu pacjentów ma także problemy z nadpobudliwością, koncentracją, nadmierną czujnością i złością. W skrajnych sytuacjach może pojawić się depresja, próby samobójcze albo nadużywanie niebezpiecznych dla zdrowia substancji psychoaktywnych..


Jak wygląda psychoterapia osób z PTSD?

Aby złagodzić powyżej opisane objawy zespołu stresu pourazowego, lekarz psychiatra może przepisać specjalne środki przeciw depresji. Pamiętać należy jednak o tym, że w wielu przypadkach sama pomoc farmakologiczna to zdecydowanie za mało, dlatego też niezbędna jest specjalistyczna terapia osób z PTSD. Psychoterapia bardzo często polega na zastosowaniu ekspozycji wyobrażeniowej, której głównym zadaniem jest zredukowanie lęku poprzez przywoływaniem traumatycznych wspomnieć. Dobry lekarz psychiatra, przy pomocy odpowiedniej psychoterapii może pomóc osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego powrócić do normalnego życia. Warto wspomnieć także i o tym, że leczenie terapeutyczne może przynieść satysfakcjonujące rezultaty dopiero po kilkunastu miesiącach od pojawienia się pierwszych objawów PTSD. Ważne jest, aby jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy, dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć się na nowo w społeczeństwie.