Login lub e-mail Hasło   

Wybrałem Firletki...

... i poziomki
Wyświetlenia: 308 Zamieszczono 09/03/2019

 Opowiadanie (fragment)

...Po śniadaniu siedliśmy przed domem w przewiewnej pergoli – w cieniu liści winogron obrastających jej ściany i sufit . Starzec przyniósł ze sobą dzban nalewki. Gdy rozsiedliśmy się wygodnie w wiklinowych fotelach, dziewczyna przyniosła nam w filiżankach aromatyczną kawę i w dzbanuszku śmietankę do niej. Dookoła pergoli rosły różowe firletki.

 Jeżeli staniesz się ekspertem znającym się na firletkach, zrozumiesz świat - powiedział starzec – widocznie zauważając, że piękno pola firletek zrobiło na mnie duże wrażenie.

Jeżeli oddajesz się temu, co robisz, z poświęceniem i miłością, i godzinami skupiasz się niezależnie od tego nad czym, w końcu zrozumiesz świat – kontynuował zapalając fajkę – Możesz zobaczyć świat w ziarnku piasku, a wieczność w mgnieniu oka.

Córka starca przyniosła poduszkę i ułożyła ją pod jego plecami. Siadła obok mnie na fotelu i położyła rękę tak, że dotykała mojej. I znów z wielkim pragnieniem, wręcz żądzą, pomyślałem o misce pełnej poziomek i bitej śmietany. Starzec wypuścił z ust kilka kółek dymu i powiedział:

A więc jeśli nadal czekasz, aż w twoim życiu wydarzy się coś znaczącego, może nie wiesz, że najważniejsza rzecz, jaka może spotkać człowieka, nastąpiła już w twoim wnętrzu: rozpoczął się proces przebudzenia. Wielu ludzi przeżywających pierwsze etapy tego procesu nie wie już, jaki jest ich cel zewnętrzny. Nie kieruje już nimi to wszystko, co kieruje światem. Widząc z taką wyrazistością szaleństwo naszej cywilizacji, mogą oni czuć się nieco wyobcowani z otaczającej ich kultury. Niektórzy odnoszą wrażenie, że mieszkają na bezludnej wyspie między dwoma światami. Nie rządzi już nimi ego, ale swojej rodzącej się świadomości nie zdołali jeszcze zintegrować z własnym życiem. Cel wewnętrzny i cel zewnętrzny jeszcze się nie połączyły.

Starzec mówiąc to zaśmiał się i nalał mi nalewkę do szklanki a sam pociągnął tęgi łyk prosto z dzbanka Z trudem powstrzymywałem ziewnięcia i opadanie powiek. Działała poziomkowa nalewka.

Nagle, zaszło słońce i zrobiło się ciemniej. Niebo zaciągnęło się burzowymi chmurami. Gdzieś za lasem zagrzmiało. Zerwał się silny wiatr i gdy spadły pierwsze krople deszczu przenieśliśmy się do wnętrza domu. Starzec ziewnął potężnie i przeprosił mówiąc, że dla niego czas na drzemkę. Sięgnął po dzban z nalewką. Teraz dopiero zauważyłem ze zdziwieniem, że dzban jest znów pełen. Starzec nalał mi pełną szklankę trunku mówiąc:

Miło jest rozmawiać z kimś kto umie tak cierpliwie słuchać. Gdy starzec odszedł, dziewczyna uśmiechnęła się do mnie:

Dobrze, że tu jesteś. Boję się burzy. Burze są takie nieobliczalne. Proszę, zostań aż skończy się zawierucha- powiedziała -  podchodząc do mnie blisko i zarzucając ręce na moje ramiona. Poczułem intensywny zapach poziomek i zawładnęła mną żądza ich zdobycia. Zerknąłem przez ramie kobiety w stronę kredensu. Dzbanek z poziomkami zniknął....

 Kiedy dziewczyna odeszła, przysiadłem w alkowie na skórzanej kozetce. Było tu przytulnie, kolorowo i pachniało wszelkimi odmianami kwiatów wyrastających z dużych donic ustawionych pod ścianami. Zza jednej z nich dobiegało regularne pochrapywanie starca, a z jadalni – stłumione odgłosy burzy. Ułożyłem się wygodnie i natychmiast zapadłem w głęboki sen.

Poczułem lekkie szarpnięcie za ramię. Dziewczyna leżała przy mnie. Możesz wziąć wszystko co zechcesz i o czym marzysz - powiedziała zalotnie patrząc mi w oczy…

 

PS

Żartując: Po  tej propozycji pięknej dziewczyny przyszło oświecenie - wybrałem dzban z poziomkami....

Podobne artykuły


11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1577
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 339
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 646
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 868
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 515
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 247
9
komentarze: 106 | wyświetlenia: 124
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 564
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 343
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 415
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 525
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 537
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 481
8
komentarze: 44 | wyświetlenia: 253
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 212
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"wybrałem dzban z poziomkami...." Dzban z poziomkami wybrałeś, powiadasz ?
Czy oby na pewno wybrałeś, czy raczej zapach poziomek Cię uwiódł ?

  Hamilton,  09/03/2019

@pokrzywiony: to wpływ uwodzicielskiego zapachu eiobowych dzbanów na poziomki. Warto byłoby się nad tym zagadnieniem pochylić i spróbować rozwiązań w kontekście fizyki kwantów i stałych Maxa Placka z uniwersytetu im. rapującej Genowefy Pigwy w Napiertkowie.

@pokrzywiony: To jest opowiadanie o Przebudzeniu po obudzeniu. Uwiodło mnie i to i tamto.. ale o szczegółach cicho i sza. Pozdrawiam

@noyes: Raczej Drogi Hamiltonie pasowała by teoria "Hiperprzestrzeni" albo "Wszystko jest wibracją" i ciała fizyczne i zmysły i myśli. Dowodem są firletki, zdjęcia, słowa. a nawt ... i ta reszta,... ` resztą w pikslach Pozdrawiam

  Hamilton,  09/03/2019

@noyes: jeśli tak ma wyglądać oświecenie i przebudzenie to jeszcze jedno pokolenie i rodzaj ludzki zniknie. I kogo będziecie oświecać, budzić i zapylać ? Firletki i pelargonie?

@noyes: Wiem ale to Twoje Opowiadanie więc rozwijaj, choć nie jeden w zakamarkach pamięci chowa swoje podobne opowiadania, będą jak znalazł na wiosenne pogaduchy ... ;)

@Hamilton: Drogi Hamiltonie! Dzban z poziomkami ... to może być symbol.... Pozdrawiam

@pokrzywiony: Masz rację - ciała Oświeca Pani Wiosna... i nadaje im popęd... oczywiście równy pędowi. Uściski też tam są na miejscu...

@noyes: ... :)

  Hamilton,  09/03/2019

@pokrzywiony: zanosi się na 16 godzinne komentarze o kwiatkach i bławatkach w kontekście kwantów energii i czasoprzestrzennych napadów ostrej polemiki naukowej w zakresie nauk niekoniecznie ścisłych.

@Hamilton: Drogi Hamiltonie! U mnie zaniosło się deszczem... To też erotyka... bo dzban poziomek bez kropel rosy słabiej pachnie ... kwiatki i bławatki i rzecz jasna poziomki dostaną wsparcie.. naukowe. Oczywiście niekoniecznie ścisłe jak to u ludzi z poczuciem humoru.(patrz Janusz - zawsze w dobrym humorze gdy "pióro " w ręku (pióro to też symbol?).. .Pozdrawiam i Uściski

  seta1212,  09/03/2019

Nieuchronna erotyka, więc nie obejdzie się bez drobnego leśnego żarciku,który wpadł mi do głowy na przednówku:

gdy cię kusi poziomka - chodź, jesteśmy sami
napęczniałam ambrozją - zerwij mnie wargami...
Ty od boskiego smaku wolisz czarną młódkę,
nie poznasz co straciłeś... cmokając w jagódkę...

@seta1212: No nie... ależ trafiłeś. I jak tu nie czytać między ... no niech będzie..wierszami. Uściski

@noyes: & @seta1212:
https://www.youtube.com/watch?(...)DRAUN8E
https://www.youtube.com/watch?(...)hsZEBgs
No tak gdyby nie poezja, ugrzęzłybyśmy w tartacznym języku jednoznaczności bez polotu.

  Hamilton,  09/03/2019

@pokrzywiony: ale, to noes i seta już nie są 'hejterami'? Podobny cię chyba rozkwantuje w tartaku stałymi Maxa Placka i przerobi na kwarka albo skwarka. Doigrałeś się jednoznacznie.

@noyes: https://www.youtube.com/watch?(...)_Po67AQ
Świat napełniony wieloznacznymi kwantowymi superpozycjami z kota Schrodingera ... ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)dingera
https://www.youtube.com/watch?(...)7QFIobk

  Serpico,  09/03/2019

@pokrzywiony:
Za wspieranie hejterki, zostaje pan dyscyplinarnie usunięty z grupy anty hejt, zostają panu odebrane następujące prawa :
-Walka z hejtem
-Określanie kto jest, a kto nie jest hejterem
-Pisanie pierdół 24/7

  Hamilton,  09/03/2019

@pokrzywiony: hahaha - orangutanku a jak tam z tą twoją pogardą, jakością i efektem małpy ?
pokrzywiony, 01/04/2018 ukryj komentarz -3 odpowiedz
@Hamilton: "no i co udowodniłeś?" ... a ty co udowodniłeś ?, przecież tej zagadki nie wymyśliłeś tylko skopiowałeś i wkleiłeś. Ty kopiujesz zagadki inni odpowiedzi i wszyscy się zachwycają, tak to się kręci. Co będzie jeśli uwarunkowania pow ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: rozsądna refleksja...)

@seta1212: Czyżby Stachura okazał się być takim http://eiba.pl/5 ... ?
Niewiele wierszy jakie rodzi poeta jest godne uwagi, z tysięcy jedynie kilka okazuje się wydać owoce.
https://www.youtube.com/watch?(...)yDXCgQA ... tak jak z niewielu nasion dmuchawca wyrośnie kwiat ...

@pokrzywiony: przecież tego nie skomponowałeś, nie zagrałeś, nie zaśpiewałeś i nie wymyśliłeś tylko skopiowałeś i wkleiłeś. Ty kopiujesz linki inni słuchają i wszyscy się zachwycają, tak to się kręci. Co będzie jeśli uwarunkowania powodujące efekt setnej małpy, zostaną zamienione na efekt jednej małpy ? Walczysz o jakość, a wywalczyłeś sobie tylko pogardę .

@Hamilton: Jak już mnie kmiotku cytujesz to podaj linka skąd wizowałeś tekst który teraz przedstawiasz jako swój, złodzieju.
Tak napisałem te słowa do ciebie.
Jak kopiuje linki, to nie zasłaniam sobą twórcę danych utworów.
Barak ci chamie wyczucia i szacunku wobec ludzkiego wysiłku.

@pokrzywiony: czwarty komentarz wyżej zawiera twój link. I nikt normalny nie ma wątpliwości kto jest autorem tak debilnej opinii. Nie panikuj, nikt ci twojego głębokiego niedorozwoju umysłowego nie ukradnie, bo się nie da.

@Hamilton: Tak jak nikt cię chamstwa nie oduczy zasrańcu, tu jedynie śmierć może coś wskórać usuwając chamstwo wraz z chamem do świata zapomnienia.

@pokrzywiony: widzę szeryfie walki z chamstwem, że wyciągasz swoje 'lewolwery'. Nie zrób sobie krzywdy i nie przewróć o własne sznurówki gamoniu. Znów panie emerytki będą cię musiały nieść nieprzytomnego na wczasy odchamiające.

@pokrzywiony: "Jak kopiuje linki, to nie zasłaniam sobą twórcę danych utworów".
Hahaha - a kto by uwierzył, że możesz być twórcą czegokolwiek innego oprócz debilnych komentarzy?

@pokrzywiony: hahahaha - a który link z twoimi osiągnięciami mam zamieścić? Ten:
http://www.eioba.pl/u122999/po(...)rticles
czy ten:
http://www.eioba.pl/nse/articles

@pokrzywiony: hahahaha - przecież to nie twoje małżeństwo, nie twoja studnia i nie wymyśliłeś tylko skopiowałeś i wkleiłeś. Ty kopiujesz linki inni słuchają i wszyscy się zachwycają, tak to się kręci. Co będzie jeśli uwarunkowania powodujące efekt setnej małpy, zostaną zamienione na efekt jednej małpy ? Walczysz o jakość, a wywalczyłeś sobie tylko pogardę.

  Serpico,  09/03/2019

@pokrzywiony:
Parówka, dupowłazik , jak wiatr zawieje. Nie parzą cię palce ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska