JustPaste.it

Rewolucja naukowo-technologiczna a przyczyny rewolucji kapitalistycznej

Obecnym elitom brak pokory wobec praw procesu historycznego, bo zbudowały swą pozycję na negacji dorobku poprzedników.

Obecnym elitom brak pokory wobec praw procesu historycznego, bo zbudowały swą pozycję na negacji dorobku poprzedników.

 

Rewolucja naukowo-technologiczna a przyczyny rewolucji kapitalistycznej

  • Odkrycia geograficzne oraz rozwój technologii i nauki stwarzały podstawy postępu w gospodarce, który dawał szanse kariery i bogacenia się dynamicznym i wykształconym jednostkom nie związanym z feudalnymi strukturami. Wielcy reformatorzy podważali dogmaty katolickie na których opierała się władza króla i feudałów, tworząc etyczne podstawy struktury społecznej kapitalizmu, który nobilitował użyteczną pracę ludzką służącą całemu społeczeństwu.

Obecnym elitom brak pokory wobec praw procesu historycznego, bo zbudowały swą pozycję na negacji dorobku poprzedników.
Rewolucje są nieskuteczne, potrzebna jest ewolucja systemu społeczno-gospodarczego i dostosowanie go do wymogów przyszłości tzn. restytucja systemu feudalnego w nowej formie ewolucyjnej będącej syntezą historii.
Jedynym systemem gospodarczym który może wchłonąć migrujące ludzkie masy jest nowoczesny system feudalny
Przydzieli on osadnikom ziemię uprawną,
pomoże im się zagospodarować na ziemi,
pomoże im w potrzebie,
co najmniej dwukrotnie zwiększy produkcję rolną z hektara ziemi uprawnej
Rosja radziecka miała problem ze zbyt dużą populacją chłopską - 120 milionów chłopów do 30 milionów pozostałej ludności. Rozwiązano go zabijając najlepszych rolników z warstwy chłopskiej, siłą tworząc duże gospodarstwa rolne i rozwijając przemysł za pomocą własnego kapitału. Doprowadziło to do zniknięcia najbardziej płodnej warstwy chłopskiej i współczesnego wyludnienia wsi rosyjskiej. Problem chłopów został rozwiązany w inny sposób przez Chiny.Komunistyczne Chiny miały problemy z wykarmieniem Chin, dlatego zrezygnowano z nieefektywnych komun rolniczych przez rozdanie małych działek ziemi 800 milionom chłopów. Chłopska rodzina jest teraz odpowiedzialna za produkcję żywności. Dzięki temu Chiny są samowystarczalne, a nawet eksportują żywność. Zorganizowano państwowy skup żywności, a ceny produktów rolnych kształtuje wolny rynek nadwyżek produkowanych przez chińskich rolników. Chińscy rolnicy są przywiązani do ziemi i prowadzą uprawy na małych działkach (często 1 hektar na rodzinę) i są bardzo ubodzy, a ich młodzież zmuszona jest do kontrolowanej migracji do miast, w których tworzy się przemysł dający im zatrudnienie. Obecnie wśród chińskich chłopów panuje tendencja do tworzenia dobrowolnych spółdzielni rolniczych (koncentracja wymuszona słabym dostępem do rynku), co nie jest wspierane przez władze chcące mieć tanią żywność.
Ten naturalny trend rolników do tworzenia dobrowolnych lokalnych organizacji samopomocy rolników należy wspierać i rozszerzać na cały kontynent euro azjatycki. Ktoś tym spółdzielniom rolników musi przewodzić- niech to będzie nowa niedziedziczna szlachta.

Obecnie czekamy na powszechną wirtualną-informatyczną ewolucję  naszego świata i trzeba przygotować społeczno-ekonomiczne struktury aby ona się udała. Ewolucja wirtualno-informatyczna przyniesie postęp światu jeżeli obecne elity dokonają pozytywnego rozliczenia z przeszłością tzn. wezmą do przyszłości najlepsze zasady przeszłości. Niech ewolucja trwa....