Login lub e-mail Hasło   

Jaka jest relacja między opisem Wszechświata, a fizyką układów będących jego ele

Czy stosowanie ogólnej teorii względności do pisu Wszechświata jest słuszne?Problem lokalności inielokalności.
Wyświetlenia: 9.094 Zamieszczono 17/04/2019

Wszechświat jest nadobiektem. 

Do opisu układów stosujemy teorie. Dziś chodzi przede wszystkim o ogólną teorię względności, mechanikę kwantową i model standardowy. Wszystkie trzy zadziwiają zgodnością przewidywań z doświadczeniem lub obserwacją. Nie znaczy to, że są adekwatne absolutnie z cechami Przyrody. Łatwo skonstatować, że wszystkie rozważane układy nie są absolutnie izolowane, że tło ma jakiś (choćby zaniedbywalny dla badacza mierzącego) wpływ. Nie chodzi tu bowiem o wynik pomiaru, lecz o sam fakt niemożliwości absolutnego odizolowania.

Wszystkie znane nam teorie mają charakter lokalny. W każdym przypadku istotną rolę w opisie odgrywa podmiot – badacz. Do tego sprowadzają się doświadczenia – tak fizycznie przeprowadzalne, jak i myślowe („co widzi obserwator”).

A Wszechświat? Z założenia jest Wszystkością. Dla niego nie istnieje otoczenie. Jest rodzajem absolutu, powiedzmy: globalnością. Dla każdego obserwatora jest dokładnie tym samym bytem. Na tym polega jego nielokalność, powiedziałbym: niezmienniczość.

Czy zatem stosowanie teorii immanentnie lokalnych służyć może pełnemu opisowi Wszechświata? Oczywiście, sporo można uszczyknąć, ale pełnego opisu uzyskać nie można. Weźmy chociaż przewidywane przez mechanikę kwantową splątanie, oznaczające nielokalność. Czy to dotknięcie absolutu?

Zatem, sądząc po tym, dzisiejsza kosmologia bazująca na ogólnej teorii względności, wraz z rozpaczliwymi próbami kwantowania Wszechświata, z góry skazane są na niepowodzenie.

 

W czerwcu br. ukazała się książka pt. Wszechświat grawitacji dualnej. Tam podjęta została, między innymi, arogancka próba pokonania powyżej przedstawionej przeszkody konceptualnej, wobec której dzisiejsza nauka pomimo medialnej dumy, implikuje zadumę, gdyż jest jest bezradna. Książka ta jest rozwiniętym zbiorem artykułów opublikowanych na mym Blogu o tej samej nazwie. Do nabycia w księgarniach Empiku, także w księgarniach internetowych, m.in. w księgarni PWN. To nie reklama, bo nakład zbliża się do wyczerpania.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 737
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 670
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 848
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 488
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 926
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1281
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142116
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241902
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112021
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122486
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Czy stosowanie ogólnej teorii względności do pisu ..."
Coś się literówki wkradają, a może i nie ? :)

1) Błędem jest redukcjonizm, czyli przekonanie, że kilka prostych zasad wystarczy do pełnego opisu przyrody.
2) Moim zdaniem Wszechświat nie jest zdeterminowany, tylko kreatywny. Dlatego przeszłości nigdy nie będziemy w stanie poznać ("w komplecie"), a przyszłość jest możliwa do przewidzenia jedynie w ograniczonym zakresie.
>>> http://eiba.pl/4

@Adam Jezierski: Kreacja nie musi przeczyć determinizmowi, ani odwrotnie. :)

@pokrzywiony:
Ale kreątywnosc (kreacja non stop) determinizm owo przeczy.

@Adam Jezierski: Chyba słowa "kreacja" jak i "determinizm" rozumiemy w różny sposób ?
Czy według Ciebie "kreacja" jest "jednobiegunowa" i nie posiada żadnej "polaryzacji" ?
Ja sobie to przedstawiam w taki sposób;
...
Jeśli wzdłuż osi X działa entropia ( naturalna dążność do chaosu ), a wzdłuż osi Y działa determinacja; to jaką funkcję kreśli na takim układzie współrzędnych kreacja ?

@pokrzywiony:
Determinizm jest albo nie ma determinizmu.
Przyszłość jest zdeterminowana albo nie.

@Adam Jezierski: Proponuję panu nie dworować sobie z pana Krzywego-jest ostatnio jakoś dziwnie nerwowy i może kopnąć.

@Adam Jezierski: Skoro podchodzisz do zagadnienia "determinacji" w sposób "tak lub nie" to przyszłość jest zdeterminowana, jak chcesz ? ... to Ci udowodnię.

@pokrzywiony: jak się odwalisz w rajtuzkach i bereciku na rowerek to jest to kreacja Maniek, a jak wracasz spocony i zabłocony to jest determinacja. Jedno drugiemu nie przeczy, ale zapach entropii unosi się jakby inny.

  Hamilton,  19/04/2019

@szubrawiec: krzywy Maniuś jako przewodniczący komisji walki z chamstwem może też innym napluć w twarz a nawet obesrać i zbluzgać. Bo obszczymur Maniuś z Chrystusem i w Chrystusie cały zanurzony jest.

@pokrzywiony: Ludwig Boltzmann był znanym i uznanym fizykiem. Profesorem na kilku Uniwersytetach. Autorem wielu bardzo ważnych prac naukowych dotyczących różnych dziedzin fizyki teoretycznej i doświadczalnej.

Jego praca dotycząca termodynamiki spotkała się z miażdżącą krytyką. Wśród krytyków byli najważniejsi fizycy. Ludzie o wielkich nazwiskach i osiągnięciach. Autorytety.

Boltzma

...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: a co krzywy Maniuś ma wspólnego z Boltzmannem, termodynamiką i autorytetem.?

A pan, panie bardek, skąd żeś pan się tu wziun?Jesteś pan kuzynem naszego podobnego Mirka?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska