Login lub e-mail Hasło   

Atomowy efekt Allaisa

Dlaczego od czasów gdy żył i pracował Henry Cavendish ( 2,5 wieku temu) dokładność stałej grawitacji poprawiono tylko o 99 % ?
Wyświetlenia: 920 Zamieszczono 02/05/2019

Efekt Allaisa- anomalia grawitacyjna powstająca tuż przed, w trakcie jak i po zaćmieniu Słońca, którą odkrył w 1953 roku Maurice Allais wybitny ekonomista, laureat Nagrody Nobla w 1988 roku w dziedzinie ekonomii, fizyk zamiłowania Wielokrotne obserwacje i pomiary tego efektu w trakcie zaćmień Słońca w pełni potwierdziły to zjawisko którego żadna ze współczesnych teorii wyjaśnić nie potrafi.
Wykresy pomiarów Efektu Allaisa pobrane z artykółu którego autorem jestChris P. Duif arXiv:gr-qc/0408023 v5 31 Dec 2004, pokazują wyraźnie dopplerowski charakter tych zmian wywołanych orbitalnym ruchem Księżyca


Fig. 2. A re-analysis of the Saxl and Allen data [Dui05]. All separate data points are used, Saxl
and Allen combined 5 data points into one and used their standard deviation as value for the error
bar. This has little influence on the fitted curve. EST (Eastern Standard Time) = UT – 5 h, also
see [USNO]. First contact at 12:31 h, maximum 13:40 h, last contact 14:58 h. The totality at the
observation point was ~96.5%.

Fig. 3. Change in azimuth angle of the paraconical pendulum of Allais during the 1954 eclipse.
Data fitted with a smooth curve and differentiated in order to yield the change per time. Firstcontact at 11:21 h, maximum at 12:40 h, last contact 13:55 h (local time).Fig. 4. Measurement by Mishra and Rao with a gravimeter during the 24 October 1995 eclipse
in India [MisR97]. are shown. 1 _gal = 10–8 ms–2. Maximum solar coverage between approx. 6:30 h and 7:00 h,according to the authors.
Dopplerowski charakter grawitacji pojawił się również w trakcie wykonywaniu manewrów sond Pionieer 10 i 11, gdzie grawimetry pokładowe pokazywały że grawitacja Słońca zmienia się w zależności od kierunku ruchu ;do i od Słońca.
Falowa teoria grawitacji przewiduje istnienie grawitacyjnego efektu Dopplera w postaci dodatkowego przyspieszenia w trakcie radialnego ruchu materii w polu grawitacyjnym. Dla oddalających się mas to dodatkowe przyspieszenie  Δg1 będzie równe;
Δg1=g0 (V/c+2(V/c) ² ) / (1+V/c)
Dla zbliżających się mas to dodatkowe  przyspieszenie   Δg2 będzie równe
Δg2 = g0 (-V/c+2(V/c) ² )/(1-V/c)
g0- przyspieszenie grawitacyjne dla orbity kołowej
V= dr / dt- prędkość radialna
c- prędkość światła
W artykule „Efekt Allaisa i ciemna materia” przedstawiłem próbę zastąpienia ciemnej materii (jako sprawcy płaskości rotacji galaktyk spiralnych ) efektem Allaisa Niesymetryczność efektu ΔΔg = Δg1 – l Δg2 l która w istocie jest wzmocnieniem grawitacji.
ΔΔg=2 g0 (V/c)^2/(1-(V/c)^2)
Pojawia się tutaj istotne pytanie. Czy grawitacyjny efekt Dopplera, a tak dokładniej to jego niesymetryczność może dać o sobie znać na poziomie subatomowym?
Wiemy że elektrony mają masę w przybliżeniu równą 1/1836 masy protonu i wiemy że poruszają się z orbitalną prędkością w przybliżeniu V= 0,01 c, dla atomu wodoru. Wiemy również że wraz ze wzrostem liczby atomowej te orbitalne prędkości elektronów rosną. Dla układów podwójnych ( atomy metali ciężkich można chyba tak traktować ) ten przyrost będzie równy z artykułu Efekt Allaisa i ciemna materia w kosmosie.
ΔΔg=8 g0 (V/c)^2/(1-(V/c)^2)
Nasuwa się tutaj możliwość wykonania dość prostego ale precyzyjnego doświadczenia które być może zweryfikuje te hipotezy. Weźmy pręt z metalu o możliwie jak największej liczbie atomowej, którego długość jest powiedzmy 100 razy większa od wymiaru przekroju poprzecznego .i przy użyciu bardzo dokładnej wagi trzeba zważyć jego ciężar w pozycji pionowej i poziomej (pozycja pionowa musi być możliwie dokładnie ustawiona). Interesuje nas różnica R tych naważeń którą oszacujemy , jak niżej;
R= n*8 * (V/c)2 / N
n=100 - iloraz długości do średnicy pręta
N = 4000 iloraz masy elektronów do masy atomu
V/c=0,05 średnia prędkość elektronów
Problemem jest tuta określenia stopnia jednoczesności tych zdarzeń dlatego też przyjmijmy że jest to (2/3)3 =0,3.
Obliczona szacunkowa wartość różnicy R będzie rzędu 10^-4 co może wydawać się szokująca, Być może właśnie tutaj trzeba szukać odpowiedzi na naprawdę szokujące pytania.

1,Dlaczego stała grawitacji Newtona G=6,67428(67)x10-11 m3 kg-1 s-2.  której względne odchylenie standardowe (wg CODATA 67 %) jak  niepewność  rzędu 10-4 określane jest  jako skandaliczne?
2, Dlaczego od czasów gdy żył i pracował Henry Cavendish ( 2,5 wieku temu) dokładność stałej grawitacji poprawiono tylko o 99 % ?

Iwanowski Krzysztof

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 733
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 665
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 773
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 468
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1274
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142101
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241825
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111993
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122478
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

To, co dotyczy niewytłumaczalnych anomalii grawitacji, może mieć swoje źródło w samym pojmowaniu tego zjawiska.

Zobacz: W grawitacji Newtona, masę wywołującą grawitację traktuje się punktowo: siła grawitacji działa tak, jakby cała masa skupiona była w środku masy. Taki jest obraz zewnętrzny. Gdy spojrzymy na grawitację od środka materii, to wartość jej energii (potencjalnej) jest taka, jak

...  wyświetl więcej

@podobny: fajnie to ująłeś ... Nie posługujemy się prawdziwymi ale UPROSZCZONYMI modelami.
W/g mnie jest tak w KAŻDEJ dziedzinie i w związku z tym twierdzę, że cała wiedza to uproszczenie prawdy a więc cała wiedza to iluzja :-)))
W/g mnie wprowadzanie stałych definiowanych "bo tak jest" jest miarą naszej niewiedzy.
Np wystarczy zapytać dlaczego prędkość światła to ok 300 mln m/s a nie dwa razy więcej ?

@Koriolan: Np wystarczy zapytać dlaczego ględzisz 8500 razy a nie dwa razy mniej ? A cała ta twoja śfiadomość to iluzja wyssana z palca. Tak twierdzę, bo cię czytam guru na bieżąco.

@podobny
OTW takze modeluje wielka mase za pomoca punktu materialnego.

@Koriolan:
Nic nie wiemy o ciagach przyczynowo skutkowych ustalajacych wartosci stalych fizycznych.
Poki co nauka bada jak jest.

1) Mysle, ze fale grawitacyjne istnieja I podlegaja wszystkim efektom falowym.
2) Nie wierze w istnienie ciemnej materii.

@Adam Jezierski: "2) Nie wierze w istnienie ciemnej materii."
http://www.deltami.edu.pl/tema(...)ateria/
Jak widzisz ciemna materia nie jest kwestią wiary, tylko pojęciem mającym wyjaśnić pewne konkretne obserwacje. No ale ok, niech będzie że to ja jestem ignorantem, co mi tam mam do tego prawo. :))))))

@pokrzywiony: znów podajesz link
"Tacy jak ty tylko czekają aż coś zostanie im podane na tacy, jedyny warunek jaki stawiają to chęć podpisania się pod cudzymi osiągnięciami i panoszenia się w niezasłużonej chwale, a jak im się wykazuje kłamstwa i matactwa do robią wszystko co możliwe byle tylko wojnę wywołać, bo uczciwą drogą niczego nie potrafią osiągnąć. Na jakiej podstawie moralny kurduplu wyciągasz tego typu wnioski? "

@Hamilton: hehe, widzę że dalej cię dupa boli, możesz być spokojny o ból swojej dupy, bo jak zauważę że przestaje boleć to cie w nią kopnę czasem żeby przypadkiem nie przestała. Fajnie patrzeć na taką miernotę, co to się próbuje na hejcie wznieść.

@pokrzywiony: a czym ty Maniek chcesz kopać? Te krzywe nóżki sobie połamiesz zanim zejdziesz po schodach..

@pokrzywiony: ty Maniek bierz się do roboty. Wygryź dziury w asfalcie i przygotuj się na naukowy dyskurs o czarnych dziurach. Inaczej intelektualna przygoda przeleci ci koło nosa a tak masz szanse znów błysnąć.

@pokrzywiony: ty Maniek módl się by mi się nic nie stało, bo oto mam w ręku dowód twych gróźb karalnych gdzie usiłujesz pozbawić mnie życia za pomocą swych krzywych tylnych odnóży ingerując w moje pośladki nader gwałtownie i brutalnie używając przy tym słów powszechnie uważanych za wulgarne co na pewno nie będzie stanowiło dla ciebie okoliczności łagodzącej wymiar ewentualnej kary.

@Hamilton: " ... wymiar ewentualnej kary. "
...
A to ci się wreszcie dowcip udał, kary ? ... jakiej kary ? ... masz na myśli nagrodę za tępienie szkodników ?

@pokrzywiony:
Mi się wydaje że dostaniesz nagrodę za wysyłanie ludzi na emeryturze do pracy, ty masz nasrane Maniek w bani.
To jakaś reforma czy co ? Aaa praca nad budżetem, fajna i jest słowo praca hahahah .........

@Serpico: haha, i kto to pisze ?

@pokrzywiony:
A gdzie ja wysyłam emerytów do pracy ? Uważam że ty i Koriolan możecie pracować, pewnie mam prawo do opinii, a że wam się nie chciało, wasz wybór.
To teraz z płaczami do lustra.

Mogliście, czas przeszły. Słyszałeś kiedyś "jak sobie pościelesz tak się wyśpisz?".

@pokrzywiony: w nagrodę dostaniesz spacerniak do wylizania.

@pokrzywiony:
Pisalem w kilku artykulach, ze efekt "ciemnej materi" jest skutkiem niedoskonalosci OTW.

@Adam Jezierski: To raczej oczywiste że żadna nawet ta "najdoskonalsza" teoria nie wymodeluje rzeczywistości w sposób idealny, no ale jak widać nie opracowano do tej pory lepszej. Może to jednak chodzić o czarne dziury w naukowych teoriach, a nie te w kosmosie w każdym razie nie ważne gdzie, ważne że ciemno ... :)))))))
Badamy rzeczywistość opierając się na wymyślonych przez siebie teoriach ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: cały problem Maniuś w tym, że nie pamiętasz czy dostałeś kulką między łopatki czy łopatką między kulki. Wyluzuj, przypomnij sobie i dojdziesz jak się głęboko pochylisz nad zagadnieniem. W przerwach możesz kopać sobie palcem w nosie.

@pokrzywiony: "oczywiste fakty znajdujące się przed samym nosem badaczy". Maniek ty sprawdź czy ci nie wyskoczyły z nosa dwa żółte gile. Jak wyskoczyły to leć do apteki po pampersy a jak nie to wsadź palec i fedruj.

@pokrzywiony: : Współczesne teorie powołując kolejne byty i wymiary wykorzystując wyrafinowaną matematykę zdają się pędzić do przodu z ambicjami tworzenia teorii wszystkiego. Rzeczywistość - poziom wiedzy o oddziaływaniach elektrycznych i magnetycznych to koniec XlX wieku a grawitacja to lata dwudzieste XX wieku. Lista sukcesów O T W jest długa i nie do zakwestionowania ale lista porażek jest równ ...  wyświetl więcej

@krzysztof iwanowski:
W pewnym zakresie wartosci masy I odeglosci najlepsza jest mechanika klasyczna, W innym OTW. Przy odleglosciach I masach w swiecie galaktyk te teorie zawodza.

@krzysztof iwanowski: Ja również nie mam takich możliwości, jednak czasem stosuje w swoich zamysłach pewne aparaty matematyczna w ramach zaspakajania ciekawości czy się one sprawdzą w praktyce. Przykładowo ciekawi minie wpływ oddziaływań subtelnych (pomijalnych) na wynik końcowy pewnych prób, nie wszystko możemy mierzyć w sposób bezpośredni, a odsiewanie laboratoryjne wszystkich
domniemanyc ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: to nie czytałeś jego przepowiedni? Albertus Cwajnstein - "Pokrzywione ścieżki wyprostowanych nóg i stupiczek". To pierwszy rok studiów z zakresu mniemanologii behawioralno-werbalnej z uwzględnieniem odchyłki procentowej składki ZUS dla serwisantów którym wybuchają śmiechem części zamienne. Hawking o tym wspomina w swym dziele "Koza z nosa gilom lżej".

Aparat matematyczny O T W wymusza założenie że grawitacja jest ciągła. Od dawna wiemy że materia jest nieciągła. Od 120 lat wiemy że przepływ energii ma charakter kwantowy, a więc nie jest ciągły. Myślę że w tym założeniu jest problem..

@krzysztof iwanowski: No właśnie takie założenie w teorii ma znaczący wpływ na wyniki badań wykonywanych pod tą teorię, bo to co postrzegamy jako ciągłe wcale takie nie musi być. Przykładowo ciągłość filmu na ekranie, wcale nie jest ciągła jednak jest postrzegana jak ciągły bieg jakiś zdarzeń, jednak gdy zaczyna się zwalniać wyświetlanie tego filmu to już wyraźnie można zauważyć że przebieg wydarz ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: zgadza się, pod warunkiem, że te twoje fotony wielkie jak wszechświat ociupinkę zmniejszysz, bo rozerwiesz sobie aparat gębowy na strzępy ze zdziwienia.

@krzysztof iwanowski:
Kwantowa Teoria Grawitacji juz istnieje.

@krzysztof iwanowski: krzywy Maniuś niejedno widział i doświadczył. Narodziny i śmierć całych galaktyk i fotony wielkie jak wszechświat. O jeden taki foton uderzył się niechcący 7 razy z rzędu i to skutkuje pewną niewydolnością.

@Adam Jezierski: "Kwantowa Teoria Grawitacji juz istnieje." ... z tego co mi wiadomo ta teoria jeszcze nie doczekała się badań ją potwierdzających, może jedynie została przez pewne środowiska uznana za wiarygodną na tyle by zebrać środki na badania. Wchodząc w fizykę kwantową wchodzi się do świata wyobraźni, w którym trudno o empiryczne potwierdzenia zawartych w teorii założeń.

@pokrzywiony:
Dlatego lepsze są ustawki w Rybniku hahahahhaahahahahhaah .......... co się naśmiałem to moje haaahah ....
Szczególnie fragmenty "chcesz to dam ci w ryj starcze" ble ble hahaah ............
No tak, najłatwiej bić starszych hahahahha

@pokrzywiony: Maniek od jutra zaczynam zbierać środki na badania jej zbadania. Nie może tak być by badania zbadania nie badano. Masz bardzo badawcze podejście do badań zwłaszcza w zakresie badań.

@Serpico: Maniek jak ma 10 kolegów to i staruszkę potrafi opluć. Bo Maniek mocny w pysku jak ratlerek z anoreksją. Maniuś zaczepno-obronny. Jak zaczepi to muszą go bronić, ale co się nabeczy i posmarka to jego.

@Hamilton: "Maniek jak ma 10 kolegów to i staruszkę potrafi opluć."
...
I w ten oto sposób z bohaterskiego starego śmierdzącego chama, nagle zrobiłeś z siebie bezbronną niewinną staruszkę.
Bo tylko ci napisałem że mogę porządnie po ryju nakłaść, jak ktoś mocno o to prosi.
Jesteś taką samą szmatą jak serpico który najpierw wyzywa i obraża, a potem się boi i skomli o uspo ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: jesteś znany w Rybniku z odwagi. Jak zobaczysz groźną minę Katarzyny Cichopek w TV mdlejesz z przerażenia, dzwonią po pogotowie i muszą cię reanimować godzinami. Maniuś nie denerwuj się, złość piękności szkodzi a ty nie masz już czym szastać. Przestań się mazgaić, wytrzyj nosek, przypudruj i pochyl się nad jakimś zagadnieniem. Polska nauka w zapaści a ty ryjesz ryjem w asfalcie. Najwyższy czas zacząć badania nad badaniem badań naukowych zamiast biadolić.

@pokrzywiony: Maniuś będę unikał Rybnika, bo okaże się, że zupełnie przypadkowo uderzysz się o moją pięść 7 razy z rzędu i wylądujesz gamoniu na OIOM a ja przez lata będę miał liszaje i wrzody na rękach.

@pokrzywiony:
Skomlił, tak pisali, poza tym to było powtarzalne, wciąż opcja istnieje, ponieważ Koriolan non stop pisze o mnie, a nie ja o nim, ja tylko reaguje, a że to patologia, no taka jak ty.
Co ma Hamilton i to co do niego piszesz do mnie ? Nie kłam, akurat napisałeś że możesz go pobić. a następnie zacząłeś drążyć jak ma na nazwisko.

Jest jasne że pobić to ty nie możesz

...  wyświetl więcej

  Serpico,  05/05/2019

@pokrzywiony:
Dwa tygodnie pisali że łatwo mnie znaleźć i że mnie zajebią, jest różnica, poza tym mogli znaleźć skoro łatwo, a ja żyję z bólem że taka wszawa patologia żyje obok mnie w tym samym kraju, a przepraszam wszy obu już wyżarły włosy hahaha . Ból emocjonalny tak zwany.

@Serpico: Maniuś nie odpowiada, bo trenuje. Będzie brał udział w konkursie "Bokserski Champion Rybnika emerytek po 80" w wadze bardziej niż śmieszna. Rita złamała nogę, Truda poszła szukać parasolki a Hildzie stary zabronił i Maniek wymieniany jest w gronie faworytek. Jak stanie na podium to dopiero będzie groźny. Rozpłacze się na głos na swój widok ze strachu.

@pokrzywiony: mój sąsiad ma takiego małego ratlerka, mój pies jest z 10 razy większy. Ten mały zawsze się cały trzęsie i jazgocze wniebogłosy. Mój nie zwraca na niego uwagi, bo nie ta liga. Pewnego razu doszło do niemiłego incydentu. Tamten jak zwykle zaczął swój jazgot a mój podszedł, podniósł nogę, obsikał i spokojnie poszedł dalej. Ja też Maniuś umieram ze strachu na twój jazgot.

@pokrzywiony: " Wchodząc w fizykę kwantową wchodzi się do świata wyobraźni" .... o fotonach dupnych jak wszechświat i mózgu małym jak ziarenko gorczycy. I w nieskończoność pseudonaukowego ględzenia o mydle i powidle na eiobce.

@krzysztof iwanowski: "Aparat matematyczny O T W wymusza założenie że grawitacja jest ciągła."
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)Plancka ....
"Jest to najmniejsza jednostka czasu mająca sens fizyczny[potrzebny przypis]."
...
Jak to właściwie jest z tą kwantowością rzeczywistości ?, przecież ciągłości w obliczenia ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Wychodzi na to że opis każdej jednoczesności, musi przyjąć charakter sztucznej chronologii w której nie ma znaczenia jaki punkt początkowy przyjmiemy na mocy umowy. :)

@pokrzywiony: Kluczowe pytanie. Czy grawitacja podlega teorii nieoznaczoności ? Moim zdaniem nie, ponieważ nie jest kwantowa.

@krzysztof iwanowski:"Moim zdaniem nie, ponieważ nie jest kwantowa."
Ja akurat w tej materii wole zachować pewną powściągliwość w tak kategorycznym stwierdzeniu natury grawitacji w świecie nano, nie mamy jak tego zbadać w sposób jednoznaczny, po za tym do tej pory nie znalazłem jednoznacznych dowodów na to z czego obserwowane zjawisko grawitacji wynika, wiemy że jest czymś oczywistym i jak ...  wyświetl więcej

@krzysztof iwanowski: cóż ...
Są teorie że jest. Np, że grawitację tworzą cząstki zwane chyba grawitonami. Dodatkowo ostatnio wykryto fale grawitacyjne co oznacza, że grawitacja przesuwa się z jakąś prędkością.
Wyglądało by na to, że grawitacja ma w pewien sposób naturę "elektro-magnetyczni-grawitacyjną"
:-)))

@pokrzywiony: domniemanie, że ty myślisz jest bardzo ryzykowne, a to czyni dalszą rozmowę bezprzedmiotową i pozbawioną sensu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska