Login lub e-mail Hasło   

Zamość - Padwa północy

Miasto nie jest duże i aż trudno uwierzyć, że przez 23 lata było stolicą województwa. Może należy to przypisać temu, że we czasach gdy ministrów było znacznie więc...
Wyświetlenia: 612 Zamieszczono 12/07/2019

Miasto nie jest duże i aż trudno uwierzyć, że przez 23 lata było stolicą województwa. Może należy to przypisać temu, że we czasach gdy ministrów było znacznie więcej niż wojewodów, czyli w latach 70-siątych, czuli się oni przy wojewodach malutcy. Rząd pomniejszył więc władzę wojewodów zwiększając liczę województw. W każdym razie Zamość ma piękny rynek, z bardzo charakterystycznym ratuszem. Okalają go ładne i bardzo oryginalne kamieniczki z podcieniami.

W tym budynku mieściła się Akademia Zamojska. To była  trzecia wyższa uczelnia w Rzeczypospolitej  i w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek w Krakowie i Wilnie, nie była uczelnią kościelną tylko świecką. Być może dlatego, że ufundował ją jako osoba prywatna Jan Zamojski, ówczesny właściciel miasta.

Przez 11 lat w dwudziestoleciu międzywojennym miał tu swój notariat Bolesław Leśmian, co oczywiście zostało upamiętnione.

Przede wszystkim jednak od początku swego istnienia Zamość był potężną twierdzą, która odegrała bardzo znaczącą rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Począwszy od powstania kozackiego i potopu szwedzkiego później brała udział w wojnach północnych i w okresie napoleońskiego Księstwa Warszawskiego. Teraz z twierdzy pozostało już niewiele ale te pozostałości świadczą o dawnej potędze.

Częścią tych umocnień był Stara Brama Lwowska.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1476
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1032
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 887
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 731
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 963
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 682
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 654
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 606
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 418
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 770
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 356
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 444
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 490
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 593
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

No jakże mógłbym nie zagłosować, skoro to właśnie w tym mieście - prawie 40 lat temu, przyszedł na świat mały szubrawczyk. I jakież zdziwienie było moich świńskich rodziców, że w miocie liczącym z reguły kilka/kilkanaście sztuk, byłem tylko ja jeden, heh, i na moje nieszczęście tak już pozostało. Dlatego jestem takim cymbałkiem, bo jak to mówią, z jedynaka ni pies, ni sabaka.

@szubrawiec: WOW...A czymże zasłużyli Oni na takowe wyróżnienie:.."moich świńskich rodziców". :-((

Ok ...
To ja też zagłosowałem ...
Bo też się tam urodziłem :-)))
Nie tak spektakularnie ja szubrawiec ale zawsze :-)))
Piękne miasto :-)))

@Koriolan: podobno jak się rodziłeś wszystkie kwiaty Zamościa zakwitały i kwiczały z radości. Reasumując : - Kori się rodzi, moc truchleje. Będzie się działo. Zamość gorączkowo przygotowuje się do 60 rocznicy twoich urodzin młodzieńcze. Lokalna prasa już pisze o tobie z wyższością.

@Hamilton: ech ...
Zgryźliwy dziadku ...
:-)))

@Koriolan: hahahaha - ech, to ja ci tu słodzę jak potrafię najlepiej a ty znów grymasisz. A co z uwodzicielskim kwiczeniem ? Zaniedbujesz nas. Uwiodłeś nas marzycielskim kwiczeniem i porzuciłeś. Jesteś 'okrótny'.

@Hamilton: słodziak jesteś ...
Co prawda ja myślałem, że mi dowalasz ...
Popatrz jak można się mylić ...
Ja trochę nie mam czasu ...
Ale ty pisz, słódź mi lub dowalaj ... Staruszk.
Nie krępuj się ..

Świetny artykuł i fotki. SuperDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska