Login lub e-mail Hasło   

Zamość - Padwa północy

Miasto nie jest duże i aż trudno uwierzyć, że przez 23 lata było stolicą województwa. Może należy to przypisać temu, że we czasach gdy ministrów było znacznie więc...
Wyświetlenia: 109 Zamieszczono 3 dni temu

Miasto nie jest duże i aż trudno uwierzyć, że przez 23 lata było stolicą województwa. Może należy to przypisać temu, że we czasach gdy ministrów było znacznie więcej niż wojewodów, czyli w latach 70-siątych, czuli się oni przy wojewodach malutcy. Rząd pomniejszył więc władzę wojewodów zwiększając liczę województw. W każdym razie Zamość ma piękny rynek, z bardzo charakterystycznym ratuszem. Okalają go ładne i bardzo oryginalne kamieniczki z podcieniami.

W tym budynku mieściła się Akademia Zamojska. To była  trzecia wyższa uczelnia w Rzeczypospolitej  i w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek w Krakowie i Wilnie, nie była uczelnią kościelną tylko świecką. Być może dlatego, że ufundował ją jako osoba prywatna Jan Zamojski, ówczesny właściciel miasta.

Przez 11 lat w dwudziestoleciu międzywojennym miał tu swój notariat Bolesław Leśmian, co oczywiście zostało upamiętnione.

Przede wszystkim jednak od początku swego istnienia Zamość był potężną twierdzą, która odegrała bardzo znaczącą rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Począwszy od powstania kozackiego i potopu szwedzkiego później brała udział w wojnach północnych i w okresie napoleońskiego Księstwa Warszawskiego. Teraz z twierdzy pozostało już niewiele ale te pozostałości świadczą o dawnej potędze.

Częścią tych umocnień był Stara Brama Lwowska.

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 765
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 817
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 829
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1211
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 657
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1288
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1353
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 582
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 737
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 624
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 638
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 880
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 389
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 506
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 287
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

No jakże mógłbym nie zagłosować, skoro to właśnie w tym mieście - prawie 40 lat temu, przyszedł na świat mały szubrawczyk. I jakież zdziwienie było moich świńskich rodziców, że w miocie liczącym z reguły kilka/kilkanaście sztuk, byłem tylko ja jeden, heh, i na moje nieszczęście tak już pozostało. Dlatego jestem takim cymbałkiem, bo jak to mówią, z jedynaka ni pies, ni sabaka.

@szubrawiec: WOW...A czymże zasłużyli Oni na takowe wyróżnienie:.."moich świńskich rodziców". :-((

Ok ...
To ja też zagłosowałem ...
Bo też się tam urodziłem :-)))
Nie tak spektakularnie ja szubrawiec ale zawsze :-)))
Piękne miasto :-)))

@Koriolan: podobno jak się rodziłeś wszystkie kwiaty Zamościa zakwitały i kwiczały z radości. Reasumując : - Kori się rodzi, moc truchleje. Będzie się działo. Zamość gorączkowo przygotowuje się do 60 rocznicy twoich urodzin młodzieńcze. Lokalna prasa już pisze o tobie z wyższością.

@Hamilton: ech ...
Zgryźliwy dziadku ...
:-)))

@Koriolan: hahahaha - ech, to ja ci tu słodzę jak potrafię najlepiej a ty znów grymasisz. A co z uwodzicielskim kwiczeniem ? Zaniedbujesz nas. Uwiodłeś nas marzycielskim kwiczeniem i porzuciłeś. Jesteś 'okrótny'.

@Hamilton: słodziak jesteś ...
Co prawda ja myślałem, że mi dowalasz ...
Popatrz jak można się mylić ...
Ja trochę nie mam czasu ...
Ale ty pisz, słódź mi lub dowalaj ... Staruszk.
Nie krępuj się ..Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska