Login lub e-mail Hasło   

O poznawaniu siebie

Przypowieść "Stara Aborygenka"
Wyświetlenia: 639 Zamieszczono 24/07/2019

 

Od wspaniałej Przyjaciółki otrzymałem liścik. Wspomniała w nim o Starej Aborygence z bardzo ciekawej przypowieści. Oto ta przypowieść:

" Siedziałem w małej kawiarence w centrum Perth. W pewnym momencie podszedł do mnie stary Aborygen.

- Daj mi pół dolara - powiedział.
Nigdy nie lubiłem żebraków. Już miałem mu odmówić, ale uśmiechnął się tak szeroko i przyjaźnie, że sięgnąłem do portfela i wręczyłem mu dwa dolary. Uprzejmie podziękował i skierował się w stronę wyjścia. Dwa dni później byłem w tym samym miejscu i znowu się pojawił. Podszedł do mnie. Już sięgałem po portfel, ale powstrzymał mnie i powiedział: "dzisiaj ja stawiam". Chyba wyglądałem na zdziwionego, bo dodał: "Przecież dzisiaj jest moja kolej". Kupił mi piwo i usiadł koło mnie. Pomyślałem, że pewnie chce mnie dzisiaj naciągnąć na większą sumę.
- Skąd jesteś? - zapytał.
- Z Polski. A ty?
Popatrzył na mnie swoimi śmiejącymi się oczami.
- Dobry dowcip - powiedział, po czym powoli, jakby w zamyśleniu dodał:
- Skąd może być stary Aborygen? Widzisz - podniósł oczy - ludzie przybywają tu z całego świata, szukają swojego miejsca na ziemi, szukają szczęścia.
- Australia to piękny i spokojny kraj - powiedziałem - ja też przyleciałem, żeby tu zamieszkać.
- Czy wierzysz, że będziesz tu szczęśliwszy niż gdziekolwiek indziej?
- Tak, wierzę, że ja i moja rodzina będziemy tu szczęśliwi.
- Czemu odpowiadasz w imieniu innych, nawet jeżeli są Twoją rodziną?
- Przywiozłem ich tu, a więc czuję się za nich odpowiedzialny.
- Nie możesz być odpowiedzialny za niczyje szczęście oprócz własnego.
- Jesteś filozofem? - zapytałem.
- W pewnym sensie - odparł.
- Wyglądasz na inteligentnego - popatrzyłem na niego - czemu jesteś żebrakiem?
- Czy widziałeś, żeby żebrak stawiał komuś piwo?
- To czemu chodzisz i prosisz o pieniądze?
- To najlepszy test na jakość człowieka.
- Co w ten sposób testujesz?
- Czy warto z nim nawiązać bliższą znajomość.
- Widzę, że w Twoim teście wypadłem pozytywnie. Ile trzeba Ci dać, żeby zdać twój test?
- Nie ma znaczenia, czy ktoś mi coś da, czy nie. Znaczenie ma, jak to zrobi.
- A więc teraz, kiedy test zaliczony, jaki będzie następny krok?
- To zależy od ciebie. Zależy czy ja zaliczyłem test w twoich oczach. Każdy z nas bez przerwy testuje ludzi i świat wokoło. To, co w jego mniemaniu wypada pozytywnie, przyjmuje za swoje. Ale muszę już iść. Miło się z Tobą rozmawiało. Wpadnij do mnie przy okazji.
To mówiąc podał mi wizytówkę. Spojrzałem na nią i przeczytałem: Dr John Smith lekarz medycyny.

Przez kilka następnych dni byłem zajęty sprawami biznesowymi, lecz ten niezwykły człowiek często przychodził mi na myśl. Weekend zapowiadał się luźniejszy. W sobotę rano zadzwoniłem do niego.
- Cześć John, co u ciebie słychać?
- Cześć - odparł - wszystko OK. Dobrze, że dzwonisz. Dzisiaj wieczorem zaprosiłem kilka osób na barbeque. Wpadnij o siódmej. Miło będzie, jak zabierzesz ze sobą żonę.

Wieczór był ciepły po upalnym dniu. John przywitał nas w drzwiach. Zaprowadził do dużego salonu, gdzie było kilka osób. Przedstawił nas i poczęstował chłodnym napojem. Atmosfera była luźna, ludzie sympatyczni. Po pieczonej baraninie siedliśmy przed domem przy kawie. Wiatr od oceanu, jak zwykle pod wieczór, dawał ożywczy chłód. W pewnym momencie Judy - szczupła dziewczyna japońskiej urody - zapytała: "John, mam pewien problem. Czy mogłabym z Tobą porozmawiać na osobności?".
- Oczywiście - odparł John i wyszli. Wrócili za ok. piętnaście minut. Wtedy Greg i Samantha - młoda para - poprosili o to samo. Gdy wrócili, okazało się, że wszyscy po kolei chcieli rozmawiać na osobności z Johnem. Wydawało się nam to trochę dziwne, ale widocznie takie tu mają zwyczaje. W końcu jest emerytowanym lekarzem, może zasięgają porad medycznych.
Potem John wyjął z barku szlachetnie wyglądającą butelkę i poprosił mnie, żebym czynił honory podczaszego. Gdy degustowaliśmy ten wytrawny trunek, Judy zapytała:

- John, powiedz nam, jak to naprawdę jest tam, w Twoim świecie.
- W moim świecie? - uśmiechnął się - Ja nie mam swojego świata. To wy macie swoje światy i dlatego się wam wydaje, że wszyscy muszą je mieć. Kiedyś też miałem, ale zrezygnowałem, bo okazał się do niczego nie potrzebny. Wymagał ciągłej uwagi i aktywności, narzucał bezsensowne reguły i prawa, stresował przemijaniem czasu. Skończyłem z nim i radzę Wam zrobić to samo.
- Jak to skończyłeś? - zapytał Alex - młody prawnik - przecież jesteś tu z nami, istniejesz w świecie, nie umarłeś.


- Żeby skończyć ze światem nie trzeba umierać, tylko zrozumieć. Albo nawet nie zrozumieć, bo to słowo wiąże się z rozumem, raczej powiedziałbym - uświadomić. To lepsze pojęcie, bo wiąże się ze świadomością.


- Jaka jest różnica między rozumem a świadomością, i co trzeba sobie uświadomić? - zapytał ponownie Alex.
- Świadomość, to szersze pojęcie niż rozum. Oczywiście chodzi mi o czystą świadomość, bo w potocznym rozumieniu słowo "świadomość" używa się zamiennie z pojęciem rozum czy umysł. Otóż czysta świadomość umożliwia istnienie wszystkiemu, co istnieje, sama nie będąc żadną z tych rzeczy. To tak jak światło słońca umożliwia życie na Ziemi, ale nim nie jest.

Popatrzyłem na Alexa i z wyrazu jego twarzy wywnioskowałem, że z wyjaśnienia Johna zrozumiał niewiele. Zwykle lubiłem różnego rodzaju rozważania filozoficzne i czułem, że to, co mówi John, ma swoistą logikę, ale nie łapałem jeszcze całości. Zapytałem więc:
- Rozumiem, że czysta świadomość jest jakimś rodzajem energii, który umożliwia istnienie światu. Jaka jest więc relacja pomiędzy naszą, ludzką świadomością a tą czystą?
- Podam ci przykład - powiedział - gdy pali się ognisko, to ogień trawi drewno, ale nie jest nim. Jego natura jest dużo subtelniejsza niż natura drewna. Drewno to materia, ogień to energia. RELACJA POMIEDZY TWOIM CIAŁEM A UMYSŁEM JEST ANALIGICZNA DO RELACJI POMIEDZY DREWNEM A OGNIEM. Twoja świadomość jest płomieniem trawiącym twoje ciało. I tak jak trzeba dorzucać drewna do ogniska, żeby nie zgasło, tak musisz karmić swoje ciało i umożliwiać mu wszelkie potrzebne życiowe funkcje, żeby płomień świadomości nie zgasł. Podobna relacja zachodzi pomiędzy twoją świadomością, czyli rozumem, a czystą świadomością. Czysta świadomość, z kolei, to płomień trawiący świadomość.

Logicznie widziałem tu sens, ale w sensie technicznym nie byłem w stanie tego uchwycić. John chyba to wyczuł, bo dodał: nie staraj się tego zgłębiać umysłem, bo do czystej świadomości umysł nie ma wstępu. Ci, co chcą tam dotrzeć, muszą swój umysł zostawić w przedsionku do jej komnat. Zaśmiał się głośno, a my wszyscy za nim.
Nasuwało mi się wiele pytań, ale nie zadałem już wtedy żadnego więcej. Temat, o którym mówił John, nie był mi obcy. Był okres, że czytałem różne książki o Buddyzmie i Zenie i dostrzegałem tu wiele analogii.
Umówiłem się z Johnem na następny dzień. Chciałem spokojnie z nim porozmawiać. Usiedliśmy z filiżanką kawy.


- John - zacząłem - niektóre z twoich wypowiedzi bardzo mnie zastanawiają. Sprawiasz wrażenie, jakbyś dostrzegał w świecie inne wartości niż my wszyscy.
- Widzisz - popatrzył na mnie - spotkałem kiedyś kogoś, kto powiedział mi, że świat, w którym żyję, jest złudzeniem, i najlepiej przestać sobie nim zawracać głowę. Nie wiem dlaczego, ale uwierzyłem tej osobie i zacząłem konsekwentnie stosować się do jej wskazówek. Po pewnym czasie doświadczyłem tego, że wszystko, co mi mówiła, było prawdą. To była stara kobieta, żyjąca samotnie na skraju aborygeńskiej osady. Uważano ją za pomyloną, bo często widziano ją, jak godzinami siedziała lub stała bez ruchu. Ja też tak sądziłem, aż pewnego dnia spotkałem ją na drodze. Niosła ciężką torbę i zaproponowałem, że jej pomogę. Popatrzyła na mnie i powiedziała: wiedziałam, że to będziesz ty. Podała mi torbę i szliśmy przez około piętnaście minut. I te piętnaście minut zmieniło moje życie.
- Co takiego się stało? - zapytałem.
- Powiedziała: wiedziałam, że właśnie ty do mnie podejdziesz, bo jesteś jedynym w wiosce, który umie patrzeć. Nie wiedziałem, co przez to chce powiedzieć, ale nie przerywałem. Widzisz, jestem już stara i czas na "daleką podróż", ale zanim odejdę, chciałam jeszcze komuś powierzyć prawdę. W wiosce uważają mnie za wariatkę i wygodnie mi z tym, bo nikt mi głowy nie zawraca. Miałam dużo czasu na obserwację i przemyślenia. Doznałam w życiu wielu nieszczęść. Mój mąż zapił się na śmierć. Wcześniej często mnie bił. Dzieci odeszły do miasta i zapomniały o starej matce. Ale teraz jestem już poza tym wszystkim. Był czas, kiedy bez przerwy o tym myślałam i moje życie było jednym wielkim pasmem udręki. Nie potrafiłam myśleć o niczym innym, tylko o tym, jak bardzo jestem nieszczęśliwa. I nagle wszystko się zmieniło. A było to podczas święta corroborree. Pamiętam, że od dziecka to święto było dla mnie bardzo wzruszające. Gdy patrzyłam na tańczących, zapomniałam o wszystkim. Wczuwałam się w każdą scenę tego tańca: w stwarzanie świata, w umieranie i przebywanie zmarłych poza czasem. I gdy tak stałam i patrzyłam, nagle poczułam, jak coś wewnątrz mnie pęka. Coś się we mnie otworzyło. Wręcz namacalnie zobaczyłam ten świat, w którym czas nie istnieje. Było to najcudowniejsze przeżycie, jakiego kiedykolwiek doznałam. Nie wiem ile trwało, ale gdy się ocknęłam, stałam sama pod drzewem. Wszyscy już poszli. Zaczęłam powoli wracać do domu i znowu wróciła myśl o tym, jaka to jestem samotna i nieszczęśliwa. Ale również uświadomiłam sobie, że coś się we mnie zmieniło. Gdy zaczynałam myśleć o sobie i swoich problemach, dostrzegłam, że coś z głębi mnie patrzy się na mnie. I co więcej, im bardziej użalałam się nad sobą, tym ironiczniej to coś na mnie spoglądało i wręcz się śmiało. Przestraszyłam się, że zwariowałam, ale pomyślałam, że do rana mi przejdzie. Ale nie przeszło. Gdy stres się pojawiał, to coś wracało. Zauważyłam, że najszybciej potrafię się go pozbyć, jak spokojnie usiądę i zaczynam go obserwować, tak jak on obserwuje mnie. Gdy wracałam do codziennych zajęć, wyzwalało we mnie niepokój. Uspokajało się, jak ja się uspokajałam. Dlatego w pewnym momencie przestałam zajmować się jakimikolwiek zajęciami, tylko po prostu siedziałam. Wiem, że to w oczach ludzi nie wyglądało normalnie, ale moja świadomość była przytłumiona i nie odbierała wyraźnie świata na około. Nie wiem ile to trwało, ale pewnego dnia zorientowałam się, że to coś, to ja, ale ta prawdziwsza ja, i że tak naprawdę obserwuję siebie samą. Każdego dnia spędzałam większość czasu medytując w ten sposób. Czułam, że codziennie przekopuję się przez kolejne poziomy czegoś, co przez lata narosło we mnie i zaśmieciło mnie do tego stopnia, że już sama nie wiem, kim jestem. Znowu minął jakiś czas, zobaczyłam, że to coś, to nawet nie jestem ja, bo tak naprawdę mnie nie ma. Ja znikło. Ale wraz z nim, znikło wszystko, co związane było ze mną, cały mój świat. Znowu byłam poza czasem. Trwałam tam aż do wyczerpania się energii. Wtedy świadomość wracała. Często marzyłam o tym, żeby już nie wrócić. Nie wiedziałam, czy do tego trzeba umrzeć, ale jeśli nawet tak, to było mi wszystko jedno. Tamten świat był tak wspaniały. Pewnego dnia zaczęłam w czasie medytacji prosić Wielką Siłę, żeby pozwoliła mi już tu nie wracać. Nagle usłyszałam głos, ale nie uszami, tylko jakby wewnątrz mnie. Głos zapytał: "Czy jesteś w stanie złożyć w ofierze to wszystko, czym jesteś, swoją świadomość, pamięć i życie?". Bez wahania odpowiedziałam, że
tak. I wtedy to się stało. Wkroczyłam TAM i wiedziałam, że stamtąd nie ma powrotu. Ty widzisz teraz moje ciało, które już nie jest moje, bo mnie już nie ma. Oddałam swoje ja. To ciało do ciebie mówi, ale nie jest już bardziej moje, niż ciała i umysły wszystkich ludzi na świecie. Wiem, że jeszcze teraz tego nie pojmujesz, ale chcę ci powiedzieć, że twój prawdziwy świat jest tam, gdzie nie istnieje czas. Dopóki żyjesz w czasie, żyjesz w świecie złudzeń.

Mimo że od dziecka słyszałem różne dziwne historie, bo Aborygeni bardzo lubią opowieści o różnych niestworzonych rzeczach, to jednak ta opowieść była zbyt niewiarygodna.
- A jeśli to jednak wariatka? Jeśli to wszystko jest wymysłem jej chorej wyobraźni? - pomyślałem.

- Zastanawiasz się, czy jednak nie jestem wariatką - wyczytała z moich myśli.
- Nie! - zaprzeczyłem, bo głupio mi się zrobiło.
- Zaśmiała się głośno.
Dochodziliśmy do jej domu. Otworzyła drzwi i wzięła ode mnie torbę.
Dziękuję - powiedziała i weszła do środka.
Stałem, nie wiedząc co zrobić. Byłem ciągle pod wrażeniem jej historii i nasuwało mi się wiele pytań.
- Przyjdź jutro wieczorem - usłyszałem jej głos.
Oczywiście przyszedłem, i następnego dnia również. I następnego. Byłem u niej codziennie. Im dłużej z nią przebywałem, tym wyraźniej zdawałem sobie sprawę z tego, że pod tą zniszczoną czasem i życiem powłoką tkwi nieograniczone źródło mądrości. Chwilami jej słownictwo było zwykłym żargonem tubylców, a chwilami potrafiła użyć takich sformułowań, jakich nie powstydziłby się profesor uniwesytetu. To ona nauczyła mnie o tym, że świat ma strukturę wymiarową, że świadomość i umysł to dwie różne rzeczy. Gdy zapytałem ją, skąd czerpie swoją wiedzę, przecież nawet nie umie czytać, powiedziała, że rzeczywiście, książek to czytać nie umie, ale umie czytać świat.
- Cały świat bez przerwy mówi do ciebie i przekazuje ci swoją prawdę - mówiła. Patrz uważnie i słuchaj. Bo gdy musi powtórzyć swoją lekcję, wtedy staje się to bolesne.
- Co to znaczy? - zapytałem.
- Ludzie cierpią nie dlatego, że nie mają innego wyjścia. ZANIM DO KOOS PRZYJDZIE CIERPIENIE , NAJIERW TEN CZŁOWIEK DOSTAJE OD ŚWIATA WSZYSTKIE INFORMACJE I INSTRUKCJE< JAK TEGO UNIKNĄĆ. Żeby to odczytać, wystarczy chwila uwagi i logika myślenia. Widzisz, ja cierpiałam bardzo długo, bo brakowało mi tych dwóch czynników. Nie potrafiłam myśleć logicznie, bo moją całą uwagę pochłaniała emocja. Gdybym odkryła to wcześniej, mogłabym uniknąć bólu.
- W jaki sposób? - zapytałem - przecież twoje cierpienie związane było z sytuacją, jaka cię spotkała. Czy mając wiedzę, można kształtować bieg wydarzeń?
- Oczywiście, że tak. Nawet nie mając wiedzy, bez przerwy to robisz, ale nieświadomie, dlatego nie zawsze odbywa się to z korzyścią dla świata. A jeśli to, co robisz, nie odbywa się z korzyścią dla świata, to i nie ma w tym korzyści dla ciebie i prowadzi do cierpienia. Świat, dając ci cierpienie, upomina cię, jak dobry rodzic, żebyś nie robił rzeczy głupich.
- Czy zawsze działanie, które daje mi korzyść, będzie dawać korzyść światu i odwrotnie?
- Oczywiście, że tak, przecież jesteś częścią tego świata.
- To jakie działanie przynosi największą korzyść zarówno mnie, jak i jemu?
- Działanie zmierzające do uwolnienia się od jego wpływu. Widzisz, ten materialny świat nie służy do tego, żeby go budować, kształtować, wzbogacać o wielkie idee. To tylko szkoła, która uczy, jak przenieść świadomość na kolejne poziomy. Cała praca, jaką masz tu wykonać, to uwolnić się od niego.

Zanim odeszła, powiedziała mi, co robić, żeby pozbyć się świata złudzeń. Powiedziała, żebym OBSERWOWAŁ SIEBIE . Mówiła, że obserwując siebie i zadając sobie pytanie: KIM NAPRAWDE JESTEM ? uwalniam swoją świadomość od zależności materialnego świata."

 Witold Wójtowicz

PS Obraz z dziewczynką z wystawy z Galerii w Juracie

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 980
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 810
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 980
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 486
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 507
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1099
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 935
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 913
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 633
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 727
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 809
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 410
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 557
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 675
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 701
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"- Jaka jest różnica między rozumem a świadomością, i co trzeba sobie uświadomić?"
Świadomość to PRAWDA, a rozum to imaginacja ... ?
Pozdrowionka z słonecznego Rybnika ;)
Ciało potrzebuje nieustannego ruchu, a natura Życia dąży do równowagi, więc jeśli ciało ma okres ograniczonej aktywności fizycznej zaczyna generować ( aktywność umysłową ), tak sobie wykombinowałem że jeśli k ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: ogólnie to prawda ...
Ruch ciała uspokaja umysł.
Ale nie do końca gdyż zadaniem umysłu jest oświecenie, czyli uzyskanie Świadomości. To dopiero końcowo uspokaja umysł.

@Koriolan: Więc się oświeć i zacznij korzystać z swojego ciała tak, by się rozwijać bo odrzucając ciało ( zaniedbując, odrzucasz dar Boży ), a tym samym tworzysz w sobie konflikt z Bogiem.
Zapytaj sam siebie, dlaczego chcę odrzucić swoje ciało ?

@pokrzywiony: tak ...
Postanowiłem zadbać o ciało ...
Wczoraj już nie piłem kawy, zaraz idę na spacer ...

@Koriolan: ... ;)

@Koriolan: Według Ciebie kawa jest niezdrowa?

@szubrawiec: kawa ...
Dla mnie nie jest zdrowa.
Podobno wypłukuje magnez ...

@szubrawiec: Mnie też kawa nie służy, nie najlepiej się po niej czuje więc odstawiłem i jako napędowy napój przyjąłem niegazowaną wodę mineralną, ma w sobie wiele mocy. :)

@Koriolan:
O nie .... O NIE ............ to mnie dobiło do desek HAHAAHAHAAHAHAA......................
Kawa nie jest zdrowa bo wypłukuje magnez, ojejeje .... te wasze nalewki wypłukują nie tylko magnez, katują mózg i układ nerwowy tak że potem wyglądasz tak jak wyglądasz AHAHAAHAH................

Przestań pisać człowieku bo mnie zabijesz .... umrę ze śmiechu .........to chyba

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
AHAAHAHA ........
cytuję pokrzywiony:
"Więc się oświeć i zacznij korzystać z swojego ciała tak, by się rozwijać bo odrzucając ciało ( zaniedbując, odrzucasz dar Boży ), a tym samym tworzysz w sobie konflikt z Bogiem.
Zapytaj sam siebie, dlaczego chcę odrzucić swoje ciało ?"

HAHAAHAAHHA .................... 3 lata typ pisze że ciała nie ma, a ty po

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Nie rozumiesz, wyjaśnię AHAHAAH
cytuję Koriolan :
"Otwartości zacząłem szukać na portalu. Rozmów o wszystkim. Po pewnych perypetiach, rozstałem się z żoną. Wtedy rzuciłem się w wir randkowania. "Na pewno znajdę prawdziwą Miłość. Przecież tu są tysiące kobiet".
Rozmawiałem z setkami kobiet, spotykałem się z kilkunastoma i z nimi nawiązywałem znajomości. Zna ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony, @Koriolan, @ Serpico: A słyszeliście o yerba mate? Ma właściwości pobudzające podobne do kawy, z tą przewagą nad nią, że nie działa skokowo tylko stopniowo i łagodnie, poza tym nie wypłukuje magnezu i innych minerałów, a wręcz jest ich cennym dostarczycielem. Jest coraz więcej badań potwierdzających jej zdrowotne właściwości.

@szubrawiec: tak ...
Słyszałem o yerba mate i znam ludzi którzy ją piją.
Na razie piłem raz kawę a raz zioła od Adamskiego :-)))
Na yerba mate czas przyjdzie później. Ale powinienem ją zacząć pić :-)))

@Koriolan: jakie zioła ?

@szubrawiec:
Ja słyszałem, miałem spróbować, ale sobie darowałem, rurki kubki itd, odechciało mi się hahaah .......
Guaranę używałem w kapsach, to chyba wyciąg z tego albo coś w tym stylu.

"Historia popularności napoju sięga połowy XVII wieku, kiedy to w zamieszkane przez plemię Guarani dorzecza Parany dotarli misjonarze jezuiccy. Odkryli oni, że ulubioną używką miejscowych b

...  wyświetl więcej

@trabant:
Ciężko powiedzieć
https://www.youtube.com/watch?(...)uJDSftk
Z tego co on mówi, to takie sobie, wygląda na :
https://www.youtube.com/watch?(...)Ar9-Aqs

No nie na odchudzanie hahaha ......ups przepraszam :).

Zaprosił anioły i przeb

...  wyświetl więcej

Wczoraj miałem taką sytuację. Szedłem ulicą, z naprzeciwka szły dwie panie. Jak się później domyśliłem była to matka z córką. Córka była chora umysłowo, że się tak wyrażę. W pewnym momencie gdy mijaliśmy się, córka podnosząc rękę w geście powitania, krzyknęła: - hej! Mogę cię pocałować? Ja również podniosłem rękę witając się z nią, lecz na pocałunek zabrakło mi odwagi. Dlaczego się przestraszyłem? ...  wyświetl więcej

@szubrawiec: .., a może wyobraziłeś sobie brudną przyszłość związaną z pocałunkiem i cię odrzuciło ?
Pisałeś że masz problem z seksem, więc mogłeś sobie wyobrazić seks z tą dziewczyną jako coś brudnego. Gdybyś nie myślał seksualnie to przytulilibyście się do siebie i z pocałunkiem nie byłoby problemu, a potem może byście sobie pogadali może nie, któż to wie ?
To tak po mojemu mi wych ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Witaj Mariusz, nie, nie była moim obiektem seksualnym. Tu raczej chodzi o pewne uwarunkowania społeczne. Społeczeństwo nakarmiło mnie, że tacy ludzie są inni, gorsi. Tymczasem to właśnie tacy chorzy ludzie są naprawdę prawdziwi. Nie zakładają żadnych masek. Mówią wprost, czego pragną. Tak to widzę. Dobrego dnia Mariuszek :-)

@szubrawiec: Masz racje, my postrzegamy rzeczywistość szablonowo nie tak jaka ona jest w istocie, wybiegamy do przodu myślami kreując przyszłość w swojej głowie, a potem staramy się te myśli realizować. Przez co umyka naszej uwadze wiele istotnych szczegółów które czynią naszą kreacje utopią czy też urzeczywistniają tą kreacje w drodze do której usuwamy wszystkie istniejące bariery. W ten sposób cały czas tworzymy swoją przyszłość świadomie bądź nieświadomie, jesteśmy twórcami przyszłości.

@szubrawiec: "Mówią wprost, czego pragną. "
Nie zawsze tak jest czasem sprawdzają reakcje ludzi to w jaki sposób są odbierane, a czasem same siebie czy mogą otwarcie wyrażać swoje potrzeby wobec otaczającego świata ?
W świecie umysłu nie ma jednoznaczności, tam obowiązuje tylko jedna PRAWDA o więzi Twórcy z stworzeniem.
...
"Jana 10:34 Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie n ...  wyświetl więcej

@szubrawiec: "Społeczeństwo nakarmiło mnie, że tacy ludzie są inni, gorsi. "
U swej podstawy wszyscy jesteśmy tacy sami czy tym samym, ja kiedyś twierdziłem że wszyscy jesteśmy z tej samej gliny tylko że zostaliśmy w inny sposób ulepieni. Rodzimy się diamentami, ale ten świat nie płaci za materiał tylko za szlif.
W tym świecie stworzonym przez ludzi za szlifowane szkiełko gotowi są płacić więcej niż za nieszlifowany diament.

@szubrawiec: cóż ...
Ja myślę, że Bóg chce od nas jednej rzeczy i tylko w jeden sposób możemy mu odpowiedzieć ...

@pokrzywiony: "Przykładowo dzieci nie skażone seksualnością widzą na tym obrazie delfiny,"
Tak ...
Podobnie widzę świat ...
Z tym, że już wiem iż każdy sam podejmuje decyzję ...
Odpowiedzieć na wołanie Boga ?
Czy jeszcze nie ...

@szubrawiec: "Społeczeństwo nakarmiło mnie, "
Hmm ...
Krok dalej jest stwierdzenie ...
Nakarmiłem się ...

@Koriolan: Społeczeństwo podało, a ja to połknąłem ( przyjąłem do siebie ) ...

@pokrzywiony: "obowiązuje tylko jedna PRAWDA "
Krok dalej ...
Jest tylko jeden świat. Ten świat to PRAWDA ... Reszta jest iluzją.
(Co nieprawdziwe, to jest iluzją)

@pokrzywiony: tak ...

@pokrzywiony: " tym świecie stworzonym przez ludzi"
Tak ...
Społeczeństwo szlifuje umysły by pasowały do układanki.
Gdy ktoś jest zbyt twardy ... Zgniata go.
Jedyną ucieczką jest ... Elastyczność ...

@Koriolan: "Jedyną ucieczką jest ... Elastyczność ... "
Nieprawda, bo jedyną "ucieczką" jest droga do Boga ... :)

@pokrzywiony: "droga do Boga"
Masz rację ...
Ale elastyczność jest metodą życia.
Warto pamiętać, że w życiu najważniejsze jest życie :-)))

@Koriolan: Ciekły Diament ... ;)

@pokrzywiony: ciekły diament ...
Super pomysł :-)))

  Serpico,  24/07/2019

@pokrzywiony:
cytuję pokrzywiony:
"Przykładowo dzieci nie skażone seksualnością widzą na tym obrazie delfiny, a Ty co widzisz ?
https://ohme.pl/portal/wp-cont(...)428.png"

Olać co widzi Szubrawiec, Vivi daj, sprawdzimy czy napisze OsCar. Czekaj odkaszlnę, jak sądzisz jej wypowiedzi świadczą o skażeniu seksualnością czy nie ?

...  wyświetl więcej

  Serpico,  24/07/2019

@szubrawiec:
Zależy z kim przebywałeś w życiu, mam kolesia który jest na wózku od dziecka, młodość spędziłem z nim, jest z "naszej paczki" zresztą Vivi też go "zna" bo mieszkał na tej samej ulicy co ona kiedyś tam, w czasie kiedy mnie nie znała, choć się znaliśmy haha ....., leje bo pisała rok temu że nie wiemy nic o sobie od 25 lat, a 26 lat temu to akurat poznaliśmy się na imprezie gdzie ...  wyświetl więcej

@Koriolan i pokrzywionym: E tam, ja tu widzę dwa wś ciekłe diamenty.

Bardzo dziekuję za te komentarze. Serce się raduje... Macie rację i zgadzam się.Według mojego przekonania. Otóż, ciała: fizyczne, astralne, mentalne są "płaszczami - wspaniałymi zresztą" dla tej Iskry Bożej, która jesteśmy - w Prawdzie Stwórcy. Dlatego patrzenie na ciało fizyczne, ocenianie uczuć i myśli innej Boskiej Istoty niesie wielkie ryzyko pomyłki gdy nie widzimy jasno (duchowo) z kim mamy ...  wyświetl więcej

@Marcin Sznajder: ... ;)

To co jest dobre dla starych nie koniecznie jest dobre dla młodych. To pierwszy wniosek. Bo na pewno to było dobre dla starej starej aborygenki, miała z kim porozmawiać i o czym, odszedł strach i żal za tym co minęło, bo życie wokoło trwa. Drugi wniosek. Wciągnięci do sekt, też mają ten entuzjazm, jak ta stara aborygenka i też dzielą się swoją „prawdą” werbując dla sekty następnych. I tu łączę myś ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: No tak, ale lęk przed tym co wyprawiają sekty, dobrze mieć pod kontrolą by ten "przypadkiem" nie przerodził się w obsesję i nie oddzielił nas od Świadomości. Pewne granice są tak niedostrzegalne i porozmywane że warto obserwować kiedy jakiś lęk czy nawet fascynacja zaczyna się przeradzać w obsesje, by móc się w porę wycofać i nie ugrzęznąć w jakiejś imaginacji.

@pokrzywiony: No tak. Masz rację, lęk ogranicza. Powiem więcej. Potrzebna jest właśnie świadomość i wiedza, by zdawać sobie sprawę, co wokół nas się dzieje. I to świadomość mówi, czy to co ktoś nam sprzedaje czy ofiaruje, to iluzja, czy wiedza, czy prawda. Czy to dobre dla nas, czy dobre dla tego kogoś.

@Janusz Nitkiewicz: Jednak w pierwszym rzędzie jest pozyskanie świadomości samego siebie. Jak chodziłem na PDF'y ( Plejada Dobrego Filmu ) lubiłem siadać w ostatnim rzędzie i przenosić punkt obserwatora z oczu do swojego wnętrza w taki sposób by oprócz tego co działo się na ekranie widzieć też zachowania widzów i swoje wewnętrzne reakcje związane z wyświetlanymi scenami, to umożliwiło mi zgromadze ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  25/07/2019

@pokrzywiony: Maniuś a jak tak przenosiłeś te punkty z oczu na obolałe skronie od tego myślenia i paczałeś na innych widzów to widziałeś swoje wnętrzności czy nie widziałeś. Bo jak widziałeś to mogłeś ruszyć np. ze swoją własną wątrobą w przepiękny taniec Życia ... oberek na przykład albo tango z pośladkiem, bo do tanga trzeba dwojga, a pośladki każdy ma dwa z przerwą która stanowi niezwykle ciekawą Architekturę w tej harmonii istnienia z jelitem.

  Serpico,  24/07/2019

cytuję Koriolan:
""Przykładowo dzieci nie skażone seksualnością widzą na tym obrazie delfiny,"
Tak ...
Podobnie widzę świat ...
Z tym, że już wiem iż każdy sam podejmuje decyzję ...
Odpowiedzieć na wołanie Boga ?
Czy jeszcze nie ..."

cytuję Koriolan:
"Randkowania.

Otwartości zacząłem szukać na portalu. Rozmów o wszystkim. Po pewnych

...  wyświetl więcej

@Serpico: sam widzisz jak Ci wali w dekiel :-)))

@Koriolan: hahaha - Kori pisałeś, że masz długiego i grubego. Nie jedz viagry, bo jak on cię trzepnie w dekiel to ci czaszke pogruchota delfinieDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska