Login lub e-mail Hasło   

Nadużywanie wolności słowa

Wysiłki na rzecz opanowania chaosu są mało skuteczne.
Wyświetlenia: 146 Zamieszczono 05/10/2019

W internecie panuje "wolność słowa". Wysiłki na rzecz opanowania chaosu są mało skuteczne.

Historia lubi się powtarzać.

Nadużywanie wolności było powodem upadku Rzeczypospolitej Szlacheckiej. - Taki jest konsensus historyków polskich i zagranicznych. 

W państwie bogatych obywateli - "Za króla Sasa jedz pij i popuszczaj pasa" życie polityczne zdominowali anarchiści. Zrywano sejmy, blokowano wprowadzanie koniecznych podatków, ograniczano możliwości królewskiej administracji i wydatki na wojsko.

Część działań osłabiających państwo było podejmowanych spontanicznie. Niektóre były opłacane z zagranicy. Szkodzących Rzeczypospolitej za pieniądze nazywano jurgieltnikami.

Obecna sytuacja świata zachodniej cywilizacji przypomina Rzeczpospolitą z XVIII wieku.  Każdy może powiedzieć albo napisać co uważa za słuszne i zyskać zwolenników. Każdy może zostać autorytetem (guru) wskutek własnych zdolności, albo przy pomocy farmy trolli. Ludzie są zdezorientowani. Słabo rozumieją otaczającą rzeczywistość. Utracili odporność na atakującą ich propagandę. 

Skutkiem tego do władzy dochodzą krzykacze obiecujący złote góry albo szczuje straszący wrogami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Niekompetentnych wyborców nie przeraża niekompetencja polityków, których dopuszczają do władzy. W wielu krajach zaczyna dominować marzenie o rządach silnej ręki. Marzenie o szeryfie, który przyjdzie i zrobi z tym porządek.

Nowe technologie przyczyniają się do potęgowania chaosu przekazu i chaosu myśli. Próby narzucenia cenzury skłaniają do buntu.

Analogia z procesem upadku Rzeczypospolitej Szlacheckiej jest bardzo wyraźna. Próby naprawy podjęto zbyt późno i państwo upadło. Dokonano rozbioru Rzeczypospolitej.

Wielu politykom odpowiada dzisiejsza sytuacja. Wyborcy nie zdają sobie sprawy z prawdziwych powodów występujących zagrożeń

Adam Jezierski

Podobne artykuły


11
komentarze: 175 | wyświetlenia: 813
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 752
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 990
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 625
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1005
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142288
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242720
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112433
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122588
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Kto miąłby decydować, co jest prawdą i co jest dobre dla ludzi? Propagandę, jako taką, to mamy na co dzień w głównym nurcie mediów publicznych i prywatnych, i też społecznych (typu trwam i maRyja) skierowanych do słabiej rozgarniętej części społeczeństwa, gdyż tak wychowanej. Za komuny mieliśmy cenzurę i wiadomości przecedzone przez tych którzy wiedzieli co puszczać. Władza mogła robić co chciała, ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz:
O tym, która teoria jest prawdziwa decyduje doświadczenie, kryterium praktyki, tradycja.
Ustrój Rzeczypospolitej Szlacheckiej był zły, ponieważ Rzeczpospolita upadła i był dobry ponieważ przetrwała ponad 300 lat. O upadku zadecydowali sąsiedzi, którzy urośli w siłę i byli pazerni na bogactwa Rzeczypospolitej.
W okresie upadku Rzeczypospolitej powstało państ ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: Tamta Rzeczypospolita psuła się stopniowo. Jak? Przy każdych kolejnych sejmach, gdy król chciał coś zmienić, zapewnić sukcesję tronu swojemu dziecku (była wolna elekcja), gdy chciał coś „innego zmienić” w państwie, szlachta domagała się korzyści dla siebie, czyli przywilejów nie dla państwa, mieszkańców, ale dla siebie, i tak uchwalono liberum veto. Za upadkiem tamtej Rzeczypospol ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz:
Zgodnie z moim rozeznaniem wszystkie ustroje podlegają erozji i zanim dojdzie do gwałtownego załamania widoczne są symptomy postępującej degeneracji.
Niestety. Mało kto te symptomy dostrzega, a elity robią co mogą, żeby krytyków zakrzyczeć.
Degeneracja systemu demokracji amerykańskiej jest oczywistą oczywistością, ale głównym propagandystą ekonomicznym w Polsce jest fanatyczny neoliberał Leszek Balcerowicz.

@Janusz Nitkiewicz:
Neoliberalizm to nowa gra według starych zasad i w warunkach rozwoju znacznej ilości innowacji. >>> http://eiba.pl/16

@Adam Jezierski: i dlatego potrzebni są tacy geniusze ekonomii jak Adaśko, którzy wyprodukują troszkę pietruszki, cena skoczy do poziomu 50 dolców za kilo i zarobimy miliardy dolców. Ale nie, zakrzyczeli cię Adaśko i nie pozwolili. Balcerowicz kazał obniżyć cenę i Adaśko Nobla nie dostanie. Tak mi żal.

http://eiba.pl/5
Klęska urodzaju jest głównym zagrożeniem dla wiejskiej ekonomii. W przypadku urodzaju spada cena skupu. Czasami spada tak mocno, że koszt robocizny przy zbiorach jest wyższy od wartości sprzedanego towaru. Plonów nie opłaca się zbierać. Poniesione nakłady są nie do odzyskania. Rolnik musi ponieść dodatkowe wydatki przy ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski:
"Zgodnie z moim rozeznaniem wszystkie ustroje podlegają erozji i zanim dojdzie do gwałtownego załamania widoczne są symptomy postępującej degeneracji. "
Tylko kto się przejmuje "symptomami" podczas walki o kasę ( bezzasadną władzę ) ?
Wygląda na to że w przyszłości będzie jeszcze wiele pierestrojek, reform, wyborów i bezsensownego chaosu ?
Gra się zmien ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
POPRAWKA:
"Niewielu którzy ludzi zdobyli władzę jest w stanie pojąć, co będzie pradziwą przyczyną wypełnienia proroctwa Daniela. "
=>
Niewielu ludzi którzy zdobyli władzę jest w stanie pojąć, co będzie prawdziwą przyczyną wypełnienia proroctwa Daniela.
...
Na pewno nie będzie to kara Boska. :)

@Adam Jezierski: Myślę że proroctwo Daniele, w dziejach ludzkości się powtarzało i będzie powtarzać co pewien czas, dopóki nie zostanie z ludzkich systemów społecznych wyeliminowana prawdziwa przyczyna jego wypełniania.
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)okracja
Technokracja (polityka)
Co myślisz o technokratycznych zało ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: hahaha - cała władza w ręce rencistów, którym się w życiu nic nie udało i plantatorów pietruszki po 50 dolców za kilo i wszyscy będziemy młodzi, piękni, zdrowi i bogaci.

@pokrzywiony:
Oto fragmenty mojego starego, wiecznie zielonego artykułu na ten temat:
>>>
Polacy rozczarowali się demokracją. Coraz więcej osób wyraża swoje wątpliwości. Zarówno w wypowiedziach internetowych, jak i w rozmowach w realu.
W historii demokracja upadała wiele razy. Różne były tego przyczyny.
(…)
Jestem za utrzymaniem procedur demokraty ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: Ja jestem za utrzymaniem demokracji, jednak by demokracja zaczęła się sprawdzać to powszechna ludzka świadomość musi wyjść ponad osobowe osądzanie, na poziom ocen przekonań prowadzących do złych poczynań. Do tej pory zwykło się myśleć osobowo, "ta osoba zrobiła czy robi to, więc należy ją ukarać, bo tak być nie może, bo to skandal, bo itp ..." ale już wnikać jakie przekonania do t ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: hahaha - Adaśko ty przepisz wszystkie swoje evercuśtamy w komentarzach po 100 razy w nagrodę za całokształt swoich osiągnięć.

@pokrzywiony: tak ...
Masz rację.
Problemem nie jest demo- czy technokracja. Prawdziwym problemem jest brak świadomości.
Tak naprawdę nie jest to żaden problem, gdyż świat wygląda jak wygląda a kto chce może sobie w każdej chwili podnieść poziom świadomości ...

@Adam Jezierski: Adaśko wiadomym jest iż poglądowo jako bezpartyjny wypowiadasz sie niezależnie o własnym programie, tylko skąd ta zbieżność w politycznie obcej ci opcji; https://pbs.twimg.com/media/EG(...)Qht.jpg
Rozpędziłeś się i nabierasz wiatru w żagle, tylko czy kierunek słuszny...
Rozumię że tyły masz zabezpieczone i ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Zgoda.
Poglądy, religie i ideologie powinny podlegać ocenie i (ewentualnie) potępieniu.
Trucizna wypływa z zatrutego źródła.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska