JustPaste.it

W co w pracy ubierają się lekarze? - co warto na ten temat wiedzieć

Wielokrotnie w szpitalnych oddziałach spotkać się można z prośbą o zmianę obuwia na foliowe kapcie..

Wielokrotnie w szpitalnych oddziałach spotkać się można z prośbą o zmianę obuwia na foliowe kapcie..

 

Artykuł przygotowany na podstawie informacji z https://butikmedyczny.pl/blog-pol.phtml

Wielokrotnie w szpitalnych oddziałach spotkać się można z prośbą o zmianę obuwia na foliowe kapcie, tuż przed wejściem. Lekarzy natomiast obowiązuje nie tylko zmiana obuwia, ale i ubrania na fartuchy medyczne.

Dlaczego w szpitalu trzeba się przebierać? 

Specjalistyczna, medyczna odzież zadedykowana jest do noszenia jej na terenie szpitalu, tudzież innej placówki medycznej. Lekarze, jak i pielęgniarki mają ciągłą styczność z bakteriami, drobnoustrojami podczas wykonywania swoich obowiązków. Zmiana ubioru przeciwdziałania roznoszeniu ich na zewnątrz. Druga kwestia, bardzo istotna, na codziennych, niemedycznych ubraniach lekarzy, czy pielęgniarek, tak jak i każdego człowieka, znajdują się substancje mogące zaszkodzić pacjentom. Zmienna odzież zapobiega temu. Przede wszystkim jest to atrybut lekarza, charakteryzujący go na tle innych osób obecnych w szpitalu. Pomaga go rozpoznać.

Różnice w stroju lekarza i pielęgniarki

Nie jest to prosta sprawa, bo stroje są bardzo podobne. Jeszcze do niedawna w szpitalach królował biały kolor. Był podstawową barwą wśród pielęgniarek i pomocników personelu medycznego. Pielęgniarki miały na głowach biało-czarne czepki, po których można było je rozpoznać. Lekarze nosili stroje w kolorze niebieskim lub chłodnej zieleni. Aktualnie stroje pielęgniarek i lekarzy różnią się krojem. Największym atrybutem pomagającym poznać tych drugich jest stetoskop, noszony na szyi. Inaczej ma się sytuacja, gdy szpital, tudzież inna placówka medyczna narzuca konkretne oddzielenie pomiędzy ubiór pielęgniarki a lekarza. Muszą się wtedy ewidentnie podporządkować obowiązujących zasadom. Nie ma prawnie określonej kolorystyki strojów w miejscu pracy dla załogi medycznej. Ustalana ona jest przez każdego dyrektora szpitala. Jeszcze kilka lat temu kolory były równoważone z nieprzyjemną aurą szpitala, smutkiem, przygnębieniem, chorowaniem, co przyczyniło się to do rozszerzenia kolorystyki w ubiorze lekarzy. Najpierw były wprowadzone kolory pastelowe, łagodzące biel. W chwili obecnej barwa uniformów jest mocno nasycona kolorytem, a personel szpitalny może w nich dowolnie wybierać. Niezależnie od tego w jakim miejscu pracują, pospolite stroje poszły w odatawkę. Główny cel - przełamanie szpitalnej monotonii. Lekarze, pielęgniarki mają wywoływać pozytywne emocje wśród pacjentów. Dlatego często stawia się na kolor limonkowy, pudrowy, grafitowy, mający wpływ na wizerunek, przedstawiając osobą nosząca uniform w takim kolorze, jako bardziej subtelną w miejscu pracy. Według uczonych organizm ludzki łączy barwy z danymi emocjami, dlatego istnieje zależność między samopoczuciem a ubiorem. 

Jak ubrany jest lekarz zabiegowy? 

Rola lekarza zabiegowa jest niezwykle odpowiedzialna, a jego strój - w szczególnym rodzaju. Codziennie styka się z płynami ustrojowymi pacjentów, z którymi ma do czynienia. Dlatego tak ważna jest zmiana ubrania przed wejściem na salę, szczególnie fartucha. Regułą jest każdorazowa zmiana odzieży przed udaniem się na oddział. Do minimum pozwala to zmniejszyć możliwość przeniesienia bakterii, mogących zaszkodzić pacjentom. Strój lekarza wykonującego zabiegi składa się z:

  • Bluzy oraz spodni w zielonym kolorze, 
  • Obuwia, zmienianego przed, jak i po wyjściu z sali zabiegowej, 
  • Czepka, nieodzownego elementu w trakcie operacji.

 

Aktualnie kolor stroju lekarza w pracy, zależy od jego indywidualnych upodobań, chyba że regulamin szpitala nakazuje inaczej. Jeśli nie - to on decyduje o barwie uniformu. Oczywistym jest, że musi być on zmieniany przed i po wyjściu z oddziału.