Login lub e-mail Hasło   

Rosyjska dezinformacja. „Takich grup jak Jekateriny C. jest pewnie więcej”

https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2126258,Rosyjska-dezinforma cja-Takich-grup-jak-Jekateriny-C-jest-pewnie-wiecej
Wyświetlenia: 223 Zamieszczono 15/11/2019

ABW zatrzymała obywatelkę Rosji Jekaterinę C., która zostanie wydalona z Polski; dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Według ABW, osoby te brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę. O rosyjskiej dezinformacji w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Brzeski, specjalista w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu.

Jekaterina C. przyjechała do Polski w 2013 pod pozorem studiów na jednej z polskich uczelni. Działała głównie w środowisku stowarzyszeń i organizacji, które podejrzewane są o pośrednie i bezpośrednie kontakty z Kremlem i od dawna antagonizują stosunki polsko-ukraińskie.

Zdaniem Rafała Brzeskiego Jekaterina C. inspirowała polskie środowiska promoskiewskie. – Rosjanka z innymi osobami prowadzili akcje, które inspirowały polskie środowiska promoskiewskie do działań, które miały prowadzić do lansowania narracji opracowanej w Moskwie nt. stosunków polsko-ukraińskich i polityki historycznej. Takich grup prawdopodobnie jest więcej. Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie komórki działają też na Ukrainie, które szczują przeciwko Polakom – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał ekspert, zatrzymana kobieta opłacała Polaków, którzy z nią współpracowali. – Jekaterina C. nie była internetowym trollem, tylko odpowiednikiem oficera prowadzącego agentury. Takie działanie jest trudniej wykryć, ponieważ nie zostawia śladów. Z komunikatu ABW wynika, że inspirowała i dostarczała komunikaty, a także pozyskiwała Polaków. Dysponowała funduszem operacyjnym – powiedział Brzeski.

Według gościa Polskiego Radia 24 Rosji zależy w wojnie informacyjnej na „bełtaniu w głowach”. – Działania wojny informacyjnej w Rosji podlegają pod służby wywiadowcze. Są wpisane w doktrynę wojenną, która przewiduje, że „bliska zagranica” nie mają prawa do pełnej suwerenności, tylko mają kierować się linią polityczną Kremla. Działania takich siatek mają zniechęcić Polaków do suwerenności, a zachęcić do podporządkowania się Moskwie – wskazywał ekspert.

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2316
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1642
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 547
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1008
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 774
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1086
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 814
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 590
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 596
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 506
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 542
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 653
8
komentarze: 21 | wyświetlenia: 336
8
komentarze: 101 | wyświetlenia: 588
 
Autor
ArtykułOd początku cywilizacji trwa walka wywiadów, potem szły wpływy, przekupstwa, szerzenie defetyzmu... czyli realne działania, a dziś wpływanie i tworzenie opinii w społeczeństwach. Europa i USA ma możliwość robić to w drugą stronę bardzo tanio i skutecznie. To jest miecz obosieczny. I Rosja tutaj bardzo szybko może stracić przewagę, bo ma mało atutów do wykorzystania a inni mają mnóstwo atutów i moż ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz:
Nie sądzę, Rosja to dużo ludzi, niech pan pamięta jak Rosja funkcjonuje, ilu jest "wyprodukowanych" wojskowych, czy też ludzi mających związek z wojskiem, jest ich dużo, bardzo dużo, nie mają co z nimi zrobić, część jest zaangażowana w Syrii, Ukrainie, część tylko.
To nie jest kwestia straszenia, to się dzieje i jest tego dość dużo.

Dużo ludzi, dużo ludzi

...  wyświetl więcej

@Serpico: To prawda, co pan pisze, ale można działać dwutorowo, a nawet wielotorowo. Z jednej strony wysyłać na Ukrainę najskuteczniejszy sprzęt, niech się wykrwawią i niech rosną ich koszty a z drugiej strony propagować wśród młodych i inteligencji sympatię do tych co mieszkają wokoło, by nie chcieli z nimi walczyć. Niepokój, widać będzie po propagandzie wzbudzającej nienawiść do grup społecznych ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska