Login lub e-mail Hasło   

Medytacja - podstawy (2)

Jak nie Teraz - to kiedy?
Wyświetlenia: 95 Zamieszczono 13/01/2020

Przyjmij, proszę, że umysł jest jednym ze zmysłów (szóstym). Jest naszym "narzędziem" do poznania Świata Zewnętrznego i tak jak pozostałe zmysły  (na przykład wzrok) wymaga regeneracji i odpoczynku. Gdy umysł odpoczywa ( w trakcie medytacji) "Brama" do Świata Wewnętrznego  otwiera się i mamy większy dostęp do Kosmicznej Świadomości ...

Odpoczynek dla umysłu jako cel medytacji:

Medytacja to droga odpuszczania. W trakcie medytacji odpuszcza się wszelką złożoność zewnętrznego świata, by znaleźć spokój.

 

 Gdy opanujemy umysł l "odpuścimy" myśli z przeszłości i przyszłości, i nie będzie  świadomość zagłuszana  przez wewnętrzne komentarze,  możemy przejść do następnych etapów medytacji.

 

Ten pierwszy etap opisany jest   http://www.eioba.pl/a/5vgx/medytacja-podstawy-1

 

... Przyjrzyj się dokładnie, z wyostrzoną uważnością tym momentom, gdy kończy się jedna myśl, a kolejna dopiero się zaczyna. O, właśnie teraz! To jest dokładnie ta cicha uważność, o którą tu chodzi! Na początku może to być tylko chwilowe, ale jak rozpoznasz tę ulotną ciszę, przyzwyczaisz się do niej, a jak się z nią oswoisz, wtedy będzie trwać dłużej. W miarę jak zaczniesz cieszyć się ciszą – gdy wreszcie ją znajdziesz – będzie się ona sukcesywnie wydłużała. Ale pamiętaj, cisza jest nieśmiała. Jeżeli cisza usłyszy, że o niej mówisz, zaraz zniknie!

Byłoby cudownie, gdyby każdy z nas mógł zakończyć wewnętrzny dialog i trwać w cichej uważności chwili obecnej wystarczająco długo, aby uświadomić sobie jej wspaniałość. Cisza ma znacznie większy potencjał generowania mądrości i przejrzystości niż myślenie. Kiedy zdasz sobie sprawę, jak przyjemne i cenne jest wewnętrzne wyciszenie, wtedy milczenie stanie się dla ciebie bardziej istotne i atrakcyjne.

Wewnętrzna cisza stanie się tym, ku czemu umysł zacznie się coraz częściej skłaniać.

Umysł zacznie nieustannie szukać ciszy do takiego stopnia, że będzie myślał tylko wtedy, gdy okaże się to naprawdę potrzebne – tylko gdy zaistnieje jakiś konkretny powód. Ponieważ na tym etapie zdasz sobie sprawę, że większość naszych myśli jest naprawdę bez sensu oraz że prowadzą donikąd, powodując jedynie ból głowy, dlatego chętnie i łatwo będziesz chciał przebywać dłuższy czas w wewnętrznej ciszy.

 Jeśli chcesz pogłębić praktykę, to zamiast być spokojnie świadomym tego, co przychodzi do drzwi umysłu, możesz wybrać cichą uważność chwili obecnej TYLKO JEDNEJ RZECZY.

Tą JEDNĄ RZECZĄ może być doświadczenie oddychania, miłująca dobroć , dysk konkretnego koloru wizualizowany w umyśle  lub inne obiekty ćwiczenia podstaw uważności.

Opiszemy tutaj cichą uważność chwili obecnej oddechu, która będzie trzecim etapem medytacji.

Decyzja o tym, by ustanowić uważność na jednej rzeczy oznacza odpuszczenie różnorodności i poruszeń, w celu dostrzeżenia przeciwieństwa tych dwóch – unifikacji. Pozostając skupionym na jednej rzeczy, umysł przechodzi w stan unifikacji, doświadczając spokoju, błogości i niewzruszoności. Dostrzeżesz, że różnorodność świadomości, uczestnicząca w sześciu różnych zmysłach, jest niezwykle uciążliwa. Przypomina to posiadanie na jednym biurku sześciu telefonów dzwoniących w tym samym czasie. Puszczając tę różnorodność oraz pozwalając tylko na jeden telefon – prywatną linię na własnym biurku – odczujesz ulgę generującą błogość. Zatem dostrzeżenie różnorodności jako pewnej uciążliwości jest niezbędnym czynnikiem, by w pełni skupić się na oddechu.

Jeśli rozwijałeś w sobie nieprzerwanie, przez długi okres cichą uważność chwili obecnej, będzie ci znacznie łatwiej zwrócić uwagę na oddech, a następnie podążać za nim, z chwili na chwilę, bez rozkojarzania się dlatego, że dwie główne przeszkody medytacji oddechu zostały powściągnięte. Pierwszą z tych przeszkód jest skłonność umysłu do wędrowania w przeszłość lub przyszłość, a drugą przeszkodą jest wewnętrzna gadanina. To właśnie dlatego uczę tych dwóch wstępnych etapów, czyli uważności chwili obecnej oraz cichej uważności chwili obecnej, ponieważ porządnie przygotowują do zagłębienia się w medytację oddechu.

Często zdarza się, że medytujący zaczynają medytację oddechu w momencie, gdy ich umysły nadal skaczą między przeszłością i przyszłością, a świadomość zagłuszana jest przez wewnętrzne komentarze. Bez przygotowania uważność oddechu staje się dla nich tak trudna, wręcz niemożliwa, że często zniechęceni rezygnują z dalszej praktyki. Poddają się, ponieważ nie rozpoczęli medytacji od odpowiedniego etapu. Nie wykonali wymaganych prac przygotowawczych przed podjęciem praktyki oddechu, która ma za zadanie skupić ich uwagę. Jednak jeśli twój umysł jest przygotowany dzięki temu, że podjąłeś się wykonania tych pierwszych dwóch etapów, wtedy zdasz sobie sprawę, że w momencie gdy zwrócisz uwagę na oddech, że potrafisz z łatwością utrzymać na nim swą uwagę. Jeśli trudno ci utrzymać uwagę na oddechu, jest to znak, że zbytnio się pospieszyłeś z pierwszymi dwoma etapami. Wróć do podstawowego ćwiczenia! Sumienna cierpliwość to najszybszy ze sposobów.

Gdy skupiasz się na oddechu, skoncentruj się na doświadczeniu przepływu powietrza, który odbywa się w tym momencie. Powinieneś doznawać „tego, co aktualnie dzieje się z oddechem”, zarówno gdy będzie to wydech, wdech czy faza pomiędzy. Niektórzy nauczyciele mówią, by obserwować oddech na czubku nosa, inni mówią, by dostrzegać go w okolicach przepony, a jeszcze inni twierdzą, by podążać za oddechem, przenosząc uwagę tam i z powrotem. Bazując na własnym doświadczeniu, odkryłem, że nie ma znaczenia, w którym miejscu będziesz obserwował oddech. Faktycznie najlepiej jest nie umiejscawiać nigdzie oddechu! Jeśli będziesz obserwować oddech na czubku nosa, to stanie się to świadomością nosa, a nie oddechu, a jeśli go zaobserwujesz w okolicach przepony, to stanie się to uważnością brzucha. Wystarczy zadać sobie pytanie: „Czy w tej chwili wdycham czy wydycham?”. Jak możesz się tego dowiedzieć? O, właśnie teraz! To doświadczenie, które mówi, co oddech teraz robi – na tym powinieneś się skupić w medytacji oddechu. Puść zaniepokojenie odnośnie tego, gdzie dokładnie zlokalizowane jest to doświadczenie; skup się na samym doświadczeniu.

Na tym etapie częstym problemem jest tendencja do kontrolowania oddechu, co sprawia, że oddychanie staje się niewygodne. Aby rozwiązać ten problem, wyobraź sobie, że jesteś tylko pasażerem w samochodzie i patrzysz przez okno na oddech. Nie jesteś kierowcą ani „teściową na tylnym siedzeniu”, więc przestań wydawać rozkazy, odpuść i ciesz się jazdą. Niech oddech oddycha, a ty go po prostu obserwuj bez jakiegokolwiek wtrącania się.

Kiedy rozpoznajesz wdechy i wydechy przez, załóżmy, sto oddechów z rzędu, bez opuszczenia ani jednego, wtedy osiągnąłeś to, co nazywam trzecim etapem medytacji, czyli „utrzymującą się uważnością oddechu”. Jest to etap jeszcze bardziej spokojny i radosny niż poprzednie etapy. Chcąc iść jeszcze dalej, należy dążyć do uzyskania pełnej ciągłości uważność oddechu.

Czwarty etap, czyli „pełna ciągłości uważność oddechu”, występuje wówczas, gdy uwaga rozszerza się na każdą chwilę oddechu. Najpierw zdajesz sobie sprawę z wdechu w pierwszej jego fazie, gdy zaczynają przejawiać się pierwsze związane z nim doznania. Wtedy też obserwujesz stopniowy rozwój tych doznań przez cały wdech, nie omijając nawet najmniejszego momentu. Gdy wdech się kończy, rozpoznajesz ten moment, dostrzegasz w umyśle ostatnie poruszenia wdychanego powietrza. Wtedy zaobserwować możesz następny moment jako pauzę w oddechu. Tych pauz, zanim rozpocznie się wydech, jest znacznie więcej. Widzisz pierwszą chwilę wydechu i każde kolejne doznanie w trakcie rozwoju wydechu, aż do całkowitego zaniknięcia wydechu, gdy jego funkcja się kończy. Wszystko to odbywa się w zupełnej ciszy i tylko w chwili obecnej.

Jest to doświadczanie każdej części wdechu i wydechu, nieprzerwanie, przez kilkaset oddechów z rzędu. Dlatego ten etap jest nazywany „PEŁNĄ ciągłości uważnością oddechu”. Nie można dojść do tego etapu siłowo przez łapanie czy trzymanie. Możesz osiągnąć ten stopień wyciszenia tylko poprzez puszczenie wszystkiego we wszechświecie z wyjątkiem tej chwili, kiedy doświadczasz oddechu przejawiającego się bezgłośnie w tym konkretnym momencie. „Ty” nie dojdziesz do tego etapu, to umysł osiąga ten poziom. Umysł robi całą potrzebną pracę, rozpoznając ten etap jako bardzo spokojne i przyjemne przebywanie poprzez bycie sam na sam z oddechem. To w tym momencie „wykonawca”, czyli podstawowa część naszego ego, zaczyna powoli zanikać.

Przekonasz się, że na tym etapie medytacji postęp będzie odbywał się już bez wysiłku. ....

wg Ajahn Brahm  a całość:

http://sasana.pl/podstawowa-metoda-medytacji

 

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 948
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 955
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 784
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 477
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 900
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 913
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1087
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 618
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 734
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 626
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 661
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 615
9
komentarze: 25 | wyświetlenia: 300
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 689
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Techniczny ...
W tytule jest literówka ...

  Hamilton,  13/01/2020

@Koriolan: łał jak ty wszystko widzisz. Tylko u tego łuśficunego durnia niczego nie widzisz.

  Koriolan,  13/01/2020

@Hamilton: "łuśficunego"
Po polsku pisze się - oświeconego.

  Hamilton,  13/01/2020

@Koriolan: masz rację, ale zasady pisowni nie dotyczą tępych łosi podszywających się pod oświeconych. Inaczej nie można byłoby tego rozróżnić.

@Hamilton: tak ...
Z tego jak piszesz właśnie widać jakim jesteś zwierzęciem ...
Na to Co właśnie zwracam uwagę ...

  Hamilton,  13/01/2020

@Koriolan: paczaj 'łuśficuny' ci przeszkadza. A u zakrawarskiego łykasz wszystko jak gęś i tak głęboko włazisz mu w zadek, że muszą cię kleszczami wyciągać za uszy.

  Hamilton,  13/01/2020

@Koriolan: musisz to pisać znakami wymyślonymi przez tych zezwierząconych i zaciemnionych ? Nie możesz tak normalnie kwiczec, bekać, robić fikołki, drapać się po jajach, kopulować i gryz po przednich łapach. Bądź wreszcie sobą.

  Hamilton,  13/01/2020

@Koriolancio: zwracać to ty 'se' możesz treść pokarmową przy stole u dawajplamy wróbla a nie uwagę.

Hamilton, "@Koriolan: no a z jakiego powodu państwo cię utrzymuje. ? No to zdecyduj się - gówno widzisz czy gówno wiesz ? Może dla nieuków są wyższe renty. Wal do ZUS u i sprawdź."
Gdy składałem podanie do ZUS to było pytanie o wykształcenie ...
Podałem, zgodnie z prawdą, wyższe ...
Myślisz, że powinienem uaktualnić tą rubrykę ?
Masz uprawnienia do odebrania mi dyplomu ?
Jesteś jakimś Hitlerem czy Stalinem ?

  Hamilton,  13/01/2020

@Koriolan: nie słyszałem by renta zależała od wykształcenia, no ale ty jesteś tak wyjątkowy, że musieli nieźle ryć ze śmiechu jak spojrzeli na te wyższe. I dlatego podpisujesz się 4 krzyżykami. Pierwszy to 'magyster inrzinier'. Magyster bleblania i inrzinier wielogodzinnego stękania, że wszystko widzisz inaczej.

@Hamilton: "Pierwszy to 'magyster inrzinier'. Magyster bleblania i inrzinier wielogodzinnego stękania, że wszystko widzisz inaczej."
.
"zasady pisowni nie dotyczą tępych łosi "

@Koriolan: co ty tak powtarzasz, ty się na pamięć tego uczysz ?

@Koriolancio: czytałeś co rzekł Chrystus. Jak niedowidzisz i masz narobić takich plotek jak ta podła pokraka Maniek to wykup to oko i wyrzuć, bo nie zaznasz królestwa Czerwonego. Ament.

Hamilton: "@Koriolan: a jak Koriolancio, który jest kwiczącą kwintensencją bezsensu może znaleźć jakikolwiek sens.? Dla ciebie nieuku to zadanie niewykonalne z definicji."
.
Chyba nikt nie będzie dyskutował o medytacji ...
Więc niech będzie tu chociaż głos ham-iltona, nie będzie tak cicho a Marcin lubi dowcipy ham-iltona więc to go powinno ucieszyć ...

@Koriolan: hahaha - jak wy z Mariolkiem medytujecie to jest cicho jak makiem zasiał. I czerwono jak na plantacji maku. A mundrze jak po kompocie z maku.

@Koriolan: hahaha - EGO Koriolancia, którego Koriolancio się pozbył wściekle medytując 13 tysięcy razy cierpi, że z jego dowcipów nikt się nie śmieje tylko z niego.

@Hamilton: dawaj, dawaj naczelny błaźnie eioby ...
Nic a nic nie ustawiaj ...
Eioba z utęsknieniem czeka na Twoje dowcipy ...

@Koriolan: e tam. Czekamy na kolejne twoje 13 tysięcy cennych wskazówek jak żyć w życiu, które jest najważniejsze w życiu, bo nic nie warte w życiu najważniejszym w życiu. Czy jakoś tak. Reasumuj widząc inaczej i trafiają gównem w sedno. Mnie to wszystko jedno.

@Hamilton: cóż ...
Jeżeli nic nie zrozumiałeś z moich 13 tysięcy komentarzy ... To już żaden następny komentarz nic Ci nie pomoże. Nie musisz już ich więcej czytać ...
Hmm ...
Chociaż z drugiej strony w każdej chwili możesz doznać olśnienia. Więc raczej z uwagę czytaj mój każdy kolejny komentarz ...
A nuż widelec będzie to ten, który zmieni Twoje smutne życie ?
.
A może spróbuj opisywanej w artykule wyżej - medytacji ?

Ja opisałem też metodę medytacji oddechu tutaj ...
http://eiba.pl/1h
Można uznać ten art za rozszerzenie, inne podejście do tego samego tematu.
Brahm opisuje medytację dużo bardziej systematycznie i z dużą wiedzą. Moje zdanie jest tylko doświadczalne.

  Hamilton,  14/01/2020

@Koriolan: haha - odnotowano już ponad 13 tysięcy oddechów łusficunej kaczuchy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska