Login lub e-mail Hasło   

Do czego doprowadziło nas dobrowolne stosowanie Polskich Norm?

Za komuny na wszelkie wyroby, receptury, a nawet półprodukty stosowano Polskie lub Branżowe Normy
Wyświetlenia: 1.370 Zamieszczono 25/01/2020

Polskie Normy stanowiły o wymaganym doborze składników wyrobu, o jakości i wytrzymałości materiałów, o wyglądzie, gwarantowanym terminie eksploatacji wyrobu, a nawet o eksporcie wyrobów. Normy Branżowe opierające się na Polskich Normach, stanowiły jakby rozszerzenie Polskich norm na wyroby branżowe, czy nawet receptury wyrobów.

 

Zajmowały się takimi wymaganiami jak naddatki techniczne czy nawet krawieckie, zawartością mięsa czy wody w kiełbasie itp. Być może dlatego nasze lodówki, pralki, telewizory, obuwie, ubrania itp. mogły wystarczyć na lata, a nie na tydzień (buty na tydzień). Kupowana przez nas żywność miała w większości normowaną ilość proc. składników, gdyż nieprzestrzeganie postanowień Polskich Norm było naruszeniem obowiązującego prawa.

 

Zmiany ustrojowe w Polsce doprowadziły do dobrowolności stosowania Polskich Norm i ich córek Norm Branżowych. Stosowanie Polskich Norm było jeszcze obowiązkowe do 31 grudnia 1993 r. Od 1 stycznia 1994 stosowanie Polskich Norm stało się dobrowolne, zaś od 1 stycznia 2003 całkowicie dobrowolne. Co prawda „Prawo zamówień publicznych” nakłada jeszcze obowiązek ich uwzględnienia w wykonawstwie inwestycji wykonywanych ze środków publicznych, jednak większość producentów i wykonawców ma teraz wolną rękę, chyba że podpadają pod unormowania Unii Europejskiej.

 
Jeżeli stosowanie Polskich Norm jest całkowicie dobrowolne, czy możemy się dziwić fali bylejakości produktów i wyrobów (nawet jeśli popyt zredukuje zamówienia), przecież zawsze można zmienić nazwę firmy, zmienić rodzaj i nazwę wyrobu, itp. Dawniej wymagania Polskich Norm musiały też spełniać wyroby sprowadzane z zagranicy, dopuszczone do obrotu w kraju.

 

Dzisiaj nad zalewem chińskich wyrobów (na tydzień) nikt nie panuje, gdyż stosowanie wymagań Polskich Norm w wyrobach jest całkowicie dobrowolne. Z kolei na decyzje normatywne Komisji Europejskiej też nie ma co liczyć, gdyż kieruje się ona interesami grup nacisku z najsilniejszych gospodarczo krajów Unii, np: na wniosek Francji zmieniła w dokumentach klasyfikację gatunkową ślimaka na rybę, czy na wniosek Portugalii marchewkę zaliczono do owoców.

 

Jeszcze tylko międzynarodowe normy, jak ISO, IEC itp. mają decydujące znaczenie przy swobodnym przepływie towarów na rynku europejskim. Jednak przeciętny kupujący (odzież, żywność) nie może liczyć, że kupi wyroby spełniające wymagania jakichkolwiek norm.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1627
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1412
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1213
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1341
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1338
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1619
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 926
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1122
 
Autor
ArtykułWłaśnie. W PRL produkowaliśmy wyroby najwyższej jakości. Wszyscy na świecie nas podziwiali. Fiat 126 osiągnął po 10 latach produkcji tak wysoką jakość, że Włochom włosy stawały dęba i zabronili używać nazwy Fiat. Produkowaliśmy 'maluchy', których nie chcieli nawet Ruscy za pół darmo.

Hahaha- Kostka wyroby czekoladopodobne w opakowaniu zastępczym to kuźwa był szczyt jakości. Kogo obchodziły jakieś tam normy.? Dzisiaj Kostka masz wybór, wtedy musiałeś brać to co wystaleś w kolejce.

O kurde nikt nie głosuje. Sobota, śwager się kąpie. Ty sprawdź Zbynio czy żyje. Jak się wykąpał w chińskim szamponie to jak przeżył będzie miał skąpą fryzurkę a'la Łukaszenka albo włosy na zębach.

Łał taka niespodzianka. Fon Sadosie zagłosowali. Zgodnie z branżowymi normami uczciwych gwiazd dziennikarstwa masz 5 punktów za kolejne pierdnięcie.

Nic to że niedziela i ciepłe pielesze gdy TW Zbysiu dyżur ma w CBŚie. Niema co marudzić, mruczeć i się zżymać, bowiem w tym geszefcie Ordnug trzeba trzymać. Włamał się więc Zbyniu biorąc wierzeje z kopa, na baczność stawiając skacowanego jełopa. Nie darował także swoim też dziewczynkom, co łapki trzymały ciągle pod pierzynką. Bowiem czas upływa niczym woda ciurkiem, a ci miast głosować bawią też się siurkiem. A więc do roboty razem całą kupą, bo artykuł czeka na was świecąc gołą d..ą.

@jotko49: nie mów tak. Zbynio to nie tylko wybitny 'statistik' ale i 'inrzinier' produkcji. Po wieloletnich stażach na niemieckich polach kapusty wymieniał poglądy z głąbami.

@Hamilton: Jak by nie patrzeć, niema on powodu by się nadal cieszyć, gdy trza za m.... trzymać bo się mogą zbiesić.

@jotko49: kilometrowe kolejki pod sklepami za byle gównem i ktoś się przejmował normami i jakością. Plan był najważniejszy. Był plan były goździki i ordery w klapach. Nie było planu po premiach i nowy dyrektor. Gospodarka permanentnego niedoboru towarów, brak jakiejkolwiek konkurencji i wysoka jakość. To może wymyśleć jedynie sadosiowaty marksisto-leninista za 5 punktów gratis.

Panie Kostka. Dawno, dawno temu w socjalistycznym sklepie kupiłem sobie golf. Niebieski. Odrzut z eksportu. Marzenie Polaka. Po wypraniu był wielokolorowy. Jak go założyłem to wyłaził mi pępek i nic nie pomagalo, ale nie powiem złego słowa, bo rękawy były do kolan a w to co wchodzi na szyję mógłbym zapakować dwa cielaki. Hahaha - to był chyba ten wyrób z przedłużeniem norm branżowych.

Hahaha - Zbigniewie Kostka, a chabanina na kartki spełniała najwyższe światowe standardy, bo miała polskie i branżowe normy. Ty Kostka przyznaj sobie 3 najwyższe miejsca w swoim rankingu a ja lecę postawić ci pomnik ze śniegu.

Zbigniewie nie myślałeś by zostać ministrem : https://youtu.be/hsPY9s1vVSE
Ty na samym czele a rodzinę na wiceministrów i naprawiać te Polskie na ludowo. Kto wie, może z resortu byście dostali po kolejnym punkcie za art.

@Zbigniew Kostka: Gratulacje z okazji uzyskania 110 tys. odsłon w eioba.pl. Brawo!

  Hamilton,  28 dni temu

@Zdzisław Sadowski: ło matko sfinto to Zbynio dogonił już Lajle
http://www.eioba.pl/instrukcja(...)-biblia
I to już w cztery lata z pomocą rodziny. Zuch Zbynio.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska