Login lub e-mail Hasło   

To się źle skończy

Nie zgadzam się z papieżem Franciszkiem w wielu kwestiach, głównie teologicznych, ale muszę mu przyznać rację – państwa wyznaniowe źle kończą.
Wyświetlenia: 336 Zamieszczono 28 dni temu

Myśl ta pojawiła się w wywiadzie papieża dla francuskiego „La Croix”. Opowiadając się ze względu na wolność religijną za laicką formą państwa, o państwach wyznaniowych powiedział, że „źle kończą”.

Generalnie zgoda, choć można by wskazać i takie, które pozostając do dziś państwami wyznaniowymi, mają się całkiem dobrze zarówno gospodarczo, jak i pod względem szacunku dla praw człowieka, w tym dla wolności religijnej. Mam na myśli choćby Danię czy Szwecję z ich luteranizmem jako religią państwową.

Ale rozumiem, co papież miał na myśli. Pewnie to, że narzucanie przez państwo określonego wyznania wszystkim swoim poddanym czy obywatelom, odbieranie im tym samym wolności religijnej, łamanie sumień – zawsze doprowadzało ostatecznie do podziałów, a nawet wojen na tle religijnym.

Może nawet Franciszek miał na myśli własne Państwo Kościelne – istniejące pod władzą papieży jako monarchów w latach 755-1870 – gdy po latach bycia samemu mocą prześladującą innowierców śmiertelną ranę zadały temu państwu wojska rewolucyjnej Francji, zajmując w 1798 roku Rzym, a ówczesnego papieża biorąc do niewoli. Kto mieczem wojuje… źle kończy.

Nie wiem natomiast, czy mówiąc to, papież uwzględnił, że Stolica Apostolska, którą kieruje, jest najczystszym przykładem państwa wyznaniowego…

Tak czy inaczej papież ma rację. Dlatego odchodzenie dziś przez jakiekolwiek państwo od jego laickiego, sekularnego charakteru przez skłanianie się ku wyznaniowej formie państwa jest ahistoryczne. Tak się już dziś nie robi. Historia dowiodła, że to się źle kończy. Państwowe wspieranie jednej wiary czy jednego wyznania – taki sojusz tronu z ołtarzem – kończy się w większości przypadków brakiem równouprawnienia związków wyznaniowych, dyskryminowaniem inaczej wierzących, a w końcu ich prześladowaniem, pogromami i ludobójstwem.

Polscy hierarchowie, przynajmniej niektórzy, zdają się tego nie rozumieć. Nie dalej jak w sierpniu jeden z nich, abp Wacław Depo, na Jasnej Górze raczył był podzielić się z nami swoim bólem, jaki wywołują w nim publiczne wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, i to Konstytucja ma iść przed Ewangelią. Jak rozumiem, zdaniem tego hierarchy powinno być odwrotnie: w Polsce to Ewangelia MA RZĄDZIĆ – przed Konstytucją. Podkreśliłem to „ma rządzić”, bo rządzenie jako takie raczej kiepsko mi się kojarzy z przesłaniem Ewangelii, która raczej wzywa do służenia niż rządzenia. Na pytania, którzy z uczniów Pana Jezusa mieli w Jego przyszłym Królestwie zasiąść po Jego prawicy i lewicy – w domyśle jako najbliżsi współrządzący – Jezus przytoczył przykład ówczesnych władców, którzy rządzili swoimi narodami samowolnie, i powiedział: Nie tak ma być między wami. Kto z was chce być pierwszy, niech będzie sługą waszym.

Wzywając faktycznie do postawienia w Polsce Ewangelii przed Konstytucją, katolicki hierarcha w istocie postuluje wprowadzenie w naszym kraju państwa wyznaniowego. Nie rozumie, że w świeckim państwie – którym póki co, choć już coraz mniej jesteśmy – Ewangelia i Konstytucja nie mają iść jedna za czy przed drugą; mają iść OBOK SIEBIE jako odrębne porządki: świecki, publiczny i duchowy, prywatny.

Arcybiskupowi wolno postulować wyższość Ewangelii nad Konstytucją, ale w odniesieniu do prywatnej sfery ducha poszczególnych chrześcijan, którzy w przypadku konfliktu wartości i konieczności wyboru między nimi zawsze powinni stawiać na prawo Boże i przesłanie Ewangelii. Nie można jednak wymagać tego od niewierzących ani od wierzących inaczej niż ów hierarcha. Nie wolno również wzywać państwa, by mocą swego władztwa narzucało wartości jednej grupy wyznaniowej wszystkim innym. Dlaczego? Bo to się źle skończy.

Andrzej Siciński

[Felieton opublikowany w miesięczniku „Znaki Czasu” 9/2018]

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1247
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1034
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1119
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 798
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 759
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 594
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1054
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 555
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 563
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 905
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

My dążymy do nowego ustroju państwa wstającego z kolan. Fanaberie zwykłego posła z Żoliborza wspierane Biblią i pląsami VIP-ów przed ojcem z Torunia.

  Koriolan,  28 dni temu

Hmm ...
Zakrawarski żyjący w Szwecji mówi, że kler ABSOLUTNIE nie wtrąca się w sprawy państwa. A autor twierdzi, że Szwecja jest państwem wyznaniowym.
Coś chyba autor pomylił. W/g mnie państwo wyznaniowe jest wtedy gdy władza państwowa i polityczna jest jednym.
Przykładem jest tu Watykan. Papież jest władza religijna ale i ustawodawcza i wykonawczą. W Szwecji jest to chyba rozdzielone.

@Koriolan: W Szwecji wyznanie luterańskie jest wyznaniem państwowym, podobnie w Danii, a Wielkiej Brytanii - anglikanizm. Stąd są to państwa wyznaniowe, co nie przeszkadza w tym, że jednocześnie mocno ześwicczone. Dziś praktycznie nie ma "czystych" państw świeckich i wyznaniowych. Polska jest teoretycznie państwem świeckim, a w praktyce wyznaniowym. Podobnie lewica nie jest już klasyczną lewicą, a prawica- prawicą.

@Koriolan: "W Szwecji jest to chyba rozdzielone."
...
Masz racje jest rozdzielone.
Ludzie kosciola, juz znikoma, i znikajaca liczba nie maja prawa zabierac, i nie zabieraja glosu
w jakichkolwiek sprawach panstwa.
Tutejszy pastor chodzi w ubraniu cywilnym, ma rodzine i niczym nie rozni sie, w zyciu
publicznym, od pozostalej czesci spoleczenstwa.
Tak jest w praktyce.

  Koriolan,  28 dni temu

@Andrzej Siciński: po prostu nie zrozumiałeś definicji państwa wyznaniowego ...
"Państwo wyznaniowe – państwo, w którym zasady religii przekłada się na struktury państwowe. Dochodzi wówczas do fuzji struktur państwa ze strukturami danego wyznania. Pojęcie państwa wyznaniowego jest pojęciem potocznym. Przeciwieństwem państwa wyznaniowego jest państwo świeckie"

  Hamilton,  28 dni temu

@zakrawarski: łał taki pastor z rodziną to nawet chyba głosować nie może, bo to dotyczy państwa. Od razu widac ze ty czytac duzo gazeta bo duzo 'wisz i umisz'. Nie to co świnie.

@Andrzej Siciński: polska byłaby państwem wyznaniowym, gdyby episkopat był sejmem.
W państwie wyznaniowym kler RZĄDZI państwem bezpośrednio. Np papież byłby prezydentem.
W Szwecji może i jest religią państwową ale państwem rządzi świecki rząd (w skrócie). A więc władza religijna i państwowa są rozdzielone.

  Hamilton,  28 dni temu

@Koriolan: coś ty Kori - definicja składa się ze słów i pojeć, które są przecież zwierzęce. Ty to wyjaśnij iskając się, kwicząc, bekając i robiąc fikołki na gałęzi. Robisz się taki zaciemniony.

@Koriolan: Korolianie, niech będzie, że nie rozumiem. Może za krótko jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego :-)

@zakrawarski: rozumiem Cię bracie ...
Dlatego Szwecja nie jest państwem wyznaniowym. A że kościół w Szwecji upada to normalne. Na całym świecie kościół ma problemy . To znaczy w świecie Zachodnim - czyli głównie Europa i religia chrześcijańska.

  Hamilton,  28 dni temu

@Andrzej Siciński: aby zrozumieć Kormoranka trzeba mieć dochtorat z psychiatrii, psychologii i kurs gotowania buddyniu i obgryzania paznokci u nóg.

  Koriolan,  28 dni temu

@Andrzej Siciński: cóż ...
To nie istotne czyim jesteś członkiem. W skrócie określiłem, że nie rozumiesz co to państwo wyznaniowe. W/g definicji , w/g mnie źle zakwalifikowałem Szwecję do państw wyznaniowych, co potwierdza mi Zakrawarski.
W/g mnie pomyliłeś pojęcie państwa wyznaniowego z oficjalną religia państwową. Kluczem rozróżnienia jest "rządzenie państwem".

  Koriolan,  28 dni temu

@Hamilton: e nie ...
Wystarczy mieć trochę zrozumienia ...

@Koriolan: Coś mi się tak kojarzy że w swojej Historii jako Polacy, przerabialiśmy sojusz pomiędzy kościołem, a wadzą. Kiedy władza dbała o to by naród był ubogi, a kościół dbał o to by był też pokorny i przyjmował cierpienia w milczeniu i akceptacji, ale mogę się mylić specem od historii Polski nie jestem ?
Ot tak wierchuszka się dogaduje ponad narodem, jak lepiej ten naród doić nie dbając o jego potrzeby ...

  Hamilton,  28 dni temu

@Koriolan: aha. Już rozumiem i czekam, bo o 14:07 wykładnia Koriolanka się zmieni i bocian będzie dziobał pelikana do rana.

@pokrzywiony: tak ...
Mówi o tym rozprawa miedzy 'Panem, Wójtem i Plebanem". (Podkresliłem trzy osoby). Katolicyzm został stworzony do rządzenia imperium rzymskiego. Przejęły to kraje przyjmujące chrześcijaństwo. Kiedyś króla namaszczał biskup. Kościół i władca równo korzystali z pracy narodu. Bóg określił to jako złe i rozpoczęło się rozdzielanie władzy państwowej i władzy religijnej. I trwa to do dzisiaj ...

@pokrzywiony: z drugiej strony krk nie chce się puścić bogactwa wynikających z władzy religijnej, stąd Bóg pozwala na kryzys w krk obecnie.
Tak ja to widzę ....

@Koriolan: Ciągły co prawda powolny rozwój ludzkiej świadomości sprawia że dotychczasowe założenia sprawowania władzy tracą swą ważność, dlatego trwa nieustająca gra na "stadionowych emocjach" narodu by w jakiś sposób zatrzymać ten rozwój świadomości ludzkiej na niższych warstwach społecznych, bo władzy jest potrzebny plankton dający jej energię do rządzenia. Pomiędzy rządzeniem, a opiekowaniem się darami Bożymi jest spora różnica.

  Hamilton,  28 dni temu

@pokrzywiony: z Histerii polski może nie jesteś najlepszy, bo ty Mariol jesteś ómysł ścisły. Tobie lepiej wychodzą analizy wykresu cen złota i obliczenia odchyłki składek ZUS w kontekście wybuchu super nowej w samym epicentrum stałych Placka. Hahaha - i 'dla tego' jesteś cenionym 'óconym i papierzem'.

  Hamilton,  28 dni temu

@pokrzywiony: na szczęście ten plakton płaci podatki aby dwa rencisty z palcem w nosie obserwowali, analizowali i 'oszczegali narut' przed zagrożeniami.

  Koriolan,  28 dni temu

@pokrzywiony: tak ...
Ten świat ma dwie siły.
Jedna jest siłą ciemności, nienawiści i zacofania.
Druga jest siłą jasności, rozwoju świadomości i miłości.
Każdy wybiera po której stronie chce stanąć, przy czym siła jasności jest siłą zwycięską. Choć wydaje się, że raz do przodu raz do tyłu.

  Hamilton,  28 dni temu

@Koriolan: łał a po wiśniówce to nawet na boki ciągnie i na portale zakonnic. By z tej młości zaproponować im obleśny i zboczony sex ze zwierzętami. Tyś tą mocą dobra wszelakiego. Jak ament w pacierzu dresiarza.

  Koriolan,  28 dni temu

@Hamilton: cóż ...
Ty wybrałeś nienawiść ...

  Hamilton,  28 dni temu

@Koriolan: nie ty i Mariol będziecie decydować o moich wyborach. Takie z was 'ałtoritety' moralne jak z koziej dupy puzon. Mądrować moralnie to ty się potrafisz 24/7 i pysk ci się nie zamyka.

  Serpico,  28 dni temu

@Andrzej Siciński:
Trochę faux pas panie Andrzeju, w Szwecji religia była państwowa do 2000 roku, także już nie jest, tylko ta sekularyzacja w ich wydaniu, to banda kolesi czczących nordyckich bogów, stawiających sobie kościoły i ganiających z nazistowskimi znakami, to tylko Zakrawarski stara się cukierkowo przedstawić, poza tym do 2000 roku, nie miał nic do gadania, a sam kościół Szwecji b ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Wybrałeś przynajmniej parę razy, usunięcie ciąży i to bezprawnie, gdzie nie ma żadnych przesłanek ku temu by to zrobić nie jest wyborem światła i miłości, a już na pewno nie zobaczy tych twoich świateł i miłości, ta usunięta ciąża
To jest w dobie drażniące, mogę podać następne przykłady, ale nie poświęcę dla ciebie całego popołudnia.Raz do przodu raz do tyłu, jasne.

@Serpico: bo Kori czuje cza-czę, i cza-czę Kori zna
On zaraz wytłumaczy, co znaczy cza cza cza,
Ma cza-cza wiele znaczeń i tylko słowa dwa:
Cza cza cza uuuuu!

  Koriolan,  28 dni temu

Zgadzam się z intencjami artykułu. Już dawno Europa stwierdziła, że państwo i religia powinny być rozdzielone. Głowa kościołów - Chrystus też to wyraźnie stwierdził ...
"Bogu co boskie a cesarzowi co cesarskie".

  Hamilton,  28 dni temu

@Koriolan: ty się zgadzaj, potem zobacz to inaczej, zreasumuj i się nie zgadzaj. Najlepiej jakbyś miał swoje zdanie i się z nim nie zgadzał i zgadzał sobie wbrew. Bo Kori jak się tak normalnie zgodzisz to będziesz zaciemniony i śmiertelny.

@Koriolancio: hahaha
"Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie a Koriolanciowi i Mariolkowi renta".

Hahaha - tam gdzie jest rozdział kościoła od państwa tam Bóg czyni cuda. Ubodzy zakonnicy znoszą złote jaja.
https://youtu.be/tUwR_l5mB34Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska