Login lub e-mail Hasło   

Nieprzewidywalna Tokarczuk

„Tam Europa gdzie działa rozum”
Wyświetlenia: 477 Zamieszczono 22/02/2020

Olga Tokarczuk – Opowiadania bizarne, Wydawn. Literackie, Kraków 2018

O książce:

Francuskie słowo „bizarre” znaczy: dziwny lub śmieszny a także niezwykły.

I takie jest dziesięć opowiadań Olgi Tokarczuk: Pasażer, Zielone Dzieci, Przetwory, Szwy, Wizyta, Prawdziwa historia, Serce, Transfugium, Góra Wszystkich Świętych i Kalendarz ludzkich świąt.

Jedno jest realistyczne choć z nutką niezwykłości i elementami magicznymi. Inne opowiada o dziwnych zdarzeniach na Wołyniu w czasie potopu szwedzkiego. „Wojna to jest fenomen straszliwy, piekielny – nawet jeżeli siedzib ludzkich nie dotykają same walki...”.

Jest też kryminalne o zemście zza grobu. Zaś inne opowiada o stracie poczucia bezpieczeństwa po odejściu długoletniej partnerki.

W innym pyta „Dlaczego tak trudno po prostu być szczęśliwym”.

Ale też, co mnie zaskoczyło, autorka napisała opowiadania science-fiction.  Dwa z nich nawiązują do klonowania, drugie można nazwać powrotem do dzikiej natury, w trzecim stwierdza, że jesteśmy jak drzewka bonsai – przystrzyżoną miniaturą możliwości siebie. Wszak jest z wykształcenia psychologiem.

Mamy też wątek historyczno – religijny, opowieść o manipulacji i wykorzystywaniu ludzi do celów naukowych.

Tokarczuk opowiada też radzeniu sobie z chorobą. Na koniec o tym, że ludzie potrzebują boga, idola – kogoś lub co w co mogą wierzyć, kogoś podziwiać, bo to podtrzymuje ich wiarę w sens życia.

Opowiadania zawierają czarny humor, elementy groteski i świata wyobrażonego. Dziwność przeplata się z realizmem, historia z religią, przyszłość z przeszłością, ekologia z wykorzystywaniem, potrzeba sacrum z profanum i oszustwem.

Bardzo dziwne światy i ludzie zaludniają tę książkę. Polecam.

 

 

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1062
11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 576
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 1055
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 551
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 874
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 987
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 525
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 853
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 446
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 674
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 773
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 681
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 668
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 676
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 225
 
Autor
ArtykułCzyli takie Tokarczukowe Miasteczko Twin Peaks.

@szubrawiec: hm, tak bym tego nie nazwała

@alodia1949: No, wszak trudno o jednomyślność pomiędzy poważną gołębicą, a zwykłym knurem.;-) Dlatego świat jest właśnie piękny, że istnieje cała ta różnorodność. PS Słyszała pani, że ponoć wszedł jakiś film o kjólu disco polo - niejakim Zenku Martyniuku? Oczywiście...że czekam na pani art w tym temacie.;-) Pzdr.

@jotko49: Dałem plusa, ale ktoś tu na pana czatuje i amba fatima, był plus a nima. Ale uj z plusami, ma pan może jakieś zdanie i wiedzę na temat filozofii tao, reiki i te sprawy?

@szubrawiec:
Pewnie że ma, wręcz ocieka wiedzą, się zreikinował, UE go okrada, z dotacji go okradli, każda jakakolwiek krytyka obecnego rządu, "nie nadaje się", on się nadawał na wojskowego w PRL, nawet nie oficera, strasznie dużo wnieśli i jak się napracowali uuu .... strasznie także.
W PRL mogli nas zaatakować kosmici, zreinkarnowani, tudzież prawie sprzymierzeńcy, tak czytam co on ...  wyświetl więcej

@Serpico: Serpuś, uspokój się, zostaw chłopa. Ty lepiej przygotuj się na inwazję team łowczej kolumni, Koro już krąży tu od paru dni.

@szubrawiec:
Nie no, to mam już olane, korciło mnie, ilu takich jest ? Po tych wszystkich portalach niby prawicowych ? Tony, siedzą i pierdzą, wielcy patrioci.
Lap z windows xp i siedzą i strzelają ze starych tyłków, królowa to choć nowy pc, apple !
Oczywiście że wrócą, kto ich słucha, głucha mucha, albo szerszenie krzywego :)

@Serpico: Powiem Ci szczerze (wiem;-)...daruj), że dziwi mnie, że pospieraliście się z Jotko, wydawało mi się, że macie podobne poglądy.

@szubrawiec:
Niekoniecznie, po prostu swoich nie pokazywał w szerszym zakresie, teraz może nawalić memów i tyle może, walniety typ, post PRL, teraz widzę, w sumie trzeba było nieraz przycichnąć żeby zobaczyć.
Poza tym jakie podobne ? Bez dotacji UE, bylibyśmy jak Ukraina, albo Białoruś, po cudownych PRL z typami jak on.
Oraz innymi postaciami jak tatuś świadomego.Od czasu to m ...  wyświetl więcej

@szubrawiec:
Moja kuzynka jest stricte od dotacji, także pracowała w KE, dla takiego powała, to zdrajczyni Polski, tylko z podatków tej zdrajczyni, idzie na jego żarcie i leki, bo z czego innego ? Z tego co "wypracował" w PRL ? Nawet nie wygląda jak żart, ale co się typ naskacze to jego, oczywiście on może obrażać wszystkich polityków i ludzi o innych poglądach, jemu wolno, a za co żre i ja ...  wyświetl więcej

@Serpico: Nie wiem, może i masz rację, nie znam się na polityce.

@szubrawiec:
Obudził się heh
Ost. logowanie: 8 min. temu
Zarejestrowano: 21/03/2010

Ma gdzie minus wstawić, faktycznie dużo pomaga i z rozmachem hahah , a miało być skromnie.
Ale to nie trzeba być politykiem, z czego emerytura dla byłych wojskowych PRL ? Z dupy ? No nie z dupy, nie z jego, nie z deficytu po PRL, bez inwestowania zagranicy co by było ? On z ufo i

...  wyświetl więcej

@Serpico: nie mów tak. Te euro p osły z PIS to by złamanego grosza nie wzięli z Unii. Srebrniki judaszowe takie Beatki to do Torunia toto wożą. Korzonki wpierdalają i brukselkę w niedzielę po mszy za ojczyznę wolną racz dać panie.

@szubrawiec: Nie mój krąg zainteresowań. a gdybym nawet i miał to "bez konsultacji adwokata" bym się nie odważył. W każdym razie Omnibusów ci u nas dostatek, i PRL-owskiego cepa ocena jest g.... warta. Co prawda jestem tylko po zasadniczej służbie m.innymi. w TSWL Zamościu, lecz rozumiem co znaczy koniec konwersacji z chamem, wiekiem młodszym od mej córki. Mogłem jedynie litościwie popatrzeć jak p ...  wyświetl więcej

@Hamilton:
Ta, polityka PIS odnośnie dotacji wygląda w skrócie tak, dajcie nam dotacje, my je schowamy do kieszeni i to tylnej, nie będzie widać, a teraz pogrozimy wam palcem hahahha ...., oczywiście do takiego Jotko, to jakby nie dotrze nigdy.
A to jest całkiem proste i ludzie się na to nabierają, co może tylko i dziwić i śmieszyć, czasem przez łzy.

@jotko49:
A co mnie interesuje wiek twojej córki ? Poza tym w której inkarnacji ? Kiedyś wymieniliśmy maile dawno temu, to płakałeś że nie masz na nowy komp, przypomnij sobie, co także mam w dupie, w sumie za grzeczny byłem dla takich jak ty.
Co chwilę kogoś obrażasz ale to ja jestem chamem.
To po co te kluczenie cwaniaczku ? Umiesz tylko grzebać w czyichś życiorysach popisują ...  wyświetl więcej

@jotko49:
Jesteś takim samym pajacem jak ten ten wasz Jasiu od pamięci wody, kolegów mu teraz prokuratura wzywa, a litościwie to ja patrzyłem, jak się do pirxa burzyłeś, a poziom miał 100 razy wyższy niż ty i Jasiek.
Wygrzeb z tej pustej bani jak pojękiwałeś, a teraz raptem "bamber", pomoc skromna, czemu skromna ? Jedziesz z rozmachem, miej gest !

Patrzę na to co piszesz i ow

...  wyświetl więcej

@Serpico: to ty nic nie wiesz. Unia powstała tylko po to by okradać Polskę. Taka pani tu pisała, że ukradziono nam już 3/4 tryliona złotych przez 20 lat. To tyle co 350 lat całego rocznego PKB. Taki przeczyta i swoje wie. Inni go okłamują. Hahaha - 26 krajów się na nas uwzięło, ale my się nie damy.

@jotko49:
Ta, teraz się okazało że zasadnicza, kadra oficerska, lotnicy poznikali, pufff i ni ma.
Córka młodsza ? Próbowałeś coś tam warczeć, albo wpływać na to co piszę, do kogo piszę itd, córcią się zajmij i ją wychowuj.
Pisałeś o tym wojsku twoim jakbyś był oficerem haha, teraz zasadnicza, jesteś pajacem człowieku

Czyli generalnie przykręcałeś śrubki do kół od tupol

...  wyświetl więcej

@Hamilton:
Pamiętam, kochana Terenia, szkoda że się nie poznały z Geb, ziemie jajka i świat "logosu", szkoda że nie "wylogosu" haha
Generalnie Tereni to mi było czasem szkoda, ale tłumaczenie czegokolwiek, przerasta człowieka :), obie od tego prezydenta z youtube.

@Serpico: obie chyba startują na prezidętkie Polski, bo cisza. Kto wie, może kormoranek i ócony Maniek w sztabach wyborczych. Maniek analizuje, kormoran reasumuje a vivi organizuje rauty na rauszu.

@szubrawiec: nie mam zamiaru marnować kasy i czasu na ten film, polecam "Kłamstewko" i "Judy"

@alodia1949: Spoko, pani Alodio, niczego pani nie narzucam. Ale jest to zjawisko już tak popularne w Polsce, że tego już nie można ot tak lekceważyć. Nawet taki potentat wśród rozgłośni jak RMF ma już swoje radio internetowe z tą muzyką. Możemy coś lubić lub nie, ale Polacy w tym gustują, a o gustach ponoć się nie dyskutuje;-)

@szubrawiec: pan prezes Kurski zastąpi Konkurs Chopinowski konkursem Martyniukowskim.Dostal 2 mld na misję polskiej kurtuly i myślę, że Zenek będzie zadowolony.

@alodia1949: Dzień dobry, widać, że nie jestem na bieżąco, bo dopiero dzisiaj dowiedziałem się, że ponoć mają powstawać szkoły o profilu disco polo właśnie. Da pani wiarę? No, chyba że ktoś zrobił mnie w jajko.

@szubrawiec: to od ponad tygodnia wiadomo, chopinów nam przecież nie trzeba tylko zenków :(

@alodia1949: Zenków i Sławomirów;-) https://youtu.be/n2hJA78YuWw

@szubrawiec: "Ty mała znów zarosłaś, znów zarosłaś...ale przyjdzie kiedyś wreszcie WIOSNA...wszystkie pędy stare, chore...potraktuję sekatorem...https://youtu.be/XQ2LT7QcTeg

@alodia1949: w miejsce konkursu chopinowskiego wstawi się konkurs martyniukowski. Nie będzie nam jakiś fałszywy 'polak' pinkał na klawiszach jak mamy 'takom zdolnom mlodziesz ze słuchu'. Prezes dostał 2 mld na misję 'kurtularne' a nie na pierdoły. Ten Chopin to uczyć siem jeść nożem i widelcem od tego vice ministranta z ministerstwa.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska