Login lub e-mail Hasło   

Na zakręcie czasu III

Ślepy los podobno łagodnie prowadzi ludzi, którzy mu się poddają, a bezlitośnie wlecze tych, co usiłują stawić mu opór.
Wyświetlenia: 231 Zamieszczono 9 dni temu

Porzekadła o ślepym losie mają swoje źródło w defetyzmie wynalezionym być może na okoliczność usprawiedliwienia ludzkiego lenistwa. Przynajmniej tak twierdzą złośliwi i są znaki na niebie i na ziemi, że nie są całkiem bez racji. Ślepy los podobno łagodnie prowadzi ludzi, którzy się mu poddają, a wlecze bezlitośnie tych, co usiłują stawić mu opór. Czyż warto, więc przeciwstawiać się wyrokom losu, skoro zgodnie z prawem Murphy’ego, jeśli tylko coś złego może się stać, na pewno się stanie?  Według tych wyobrażeń o istocie człowieczeństwa i ludzkim losie toczy swoje życie na naszej planecie, w danym jej czasie, przeważająca masa populacji. Ta płynąca rzeka istnienia zmierzałaby bezwolnie w otchłań przemijania, gdyby nie odmieńcy, którzy wbrew utartym schematom bezczelnie wystawiali rogi, żeby się, co nieco się z wszechmocnym losem poszarpać. Po to właśnie, aby uzyskać jakiś liczący się wpływ na przebieg nie tylko własnej egzystencji, ale też na dobrostan jakiejś cząstki plemienia ludzkiego. To byli ci ludzie, którzy mieli odwagę porywać się do prób kształtowania świata według własnych przekonań i upodobań. Ignacy należał do tej mniejszości i był jak dotąd przekonany, że nieźle radzi sobie z przeciwnościami losu i wpływając znacząco nie tylko na swoje życie, ale nawet w pewnym stopniu pozytywnie oddziałuje na losy innych osób. Starał się organizować ludzkie zbiorowości do zaspokajania własnych potrzeb. Szarpał się z losem, o to z różnym skutkiem od lat, lecz od pewnego czasu zauważył, że jakieś fatum zaczęło mu przeszkadzać mocniej niż kiedykolwiek. Nie wiedział jeszcze, że bliska jest chwila, od której ta ślepa siła zacznie go z całą mocą szarpać i wlecz za sobą.- z książki "Na zakręcie czasu".

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1277
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1006
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 786
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1413
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2039
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1612
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1518
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 785
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1016
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 716
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 449
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2112
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Książka powinna być ciekawa.
Tak myślę znając trochę twórczość autora.
Przy okazji:
- Jest takie chińskie przysłowie (TAO) - >Z prądem płyną tylko zdechłe ryby.<

@Adam Jezierski: Nie tylko zdechłe, Płyną też dorodne karpie wypasione przy rządowym korycie,

Ja jestem z tych, którzy z uśmiechem patrzą jak inni się szarpią...
Ale książka wydaje się być dojrzała :-)))

@Koriolan: o tak Koriolancio ty jesteś z tych co to jednemu wejdzie w pupcię, drugiego podpuści a potem z uśmiechem zaciera tłuste łapskai i hi hi hi. Tylko z czego ty będziesz kuźwa żył jak pozagryzają się ci co na ciebie robią. Będziesz musiał do kjujowej do oślo cisnąć z trampka i bić się z dede o kawałek kości i o miejsce do spania.

Uważam, że warto wypowiedzieć się publicznie nawet wtedy, kiedy jest to głos wołającego na puszczy, Przy okazji pozdrawiam wszystkich eiobowiczów, bo tak długo mnie tutaj nie było.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska