JustPaste.it

Talmud

Poznaj Żyda!

Poznaj Żyda!

 

Talmud jest zbiorem tekstów spisanych przez żydowskich uczonych i stanowi kompendium prawa zwyczajowego i tradycji judaizmu. Nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego "nauczanie". Składa się z dwóch głównych części: Miszny, czyli księgi prawa - spisanej w języku hebrajskim, oraz komentarzy do Miszny - nazywanych Gemarą i spisanych w języku aramejskim. Mędrcy talmudyczni wierzyli, że Bóg objawił Mojżeszowi dwie Tory. Jedną z nich było Pismo, czyli Tora pisana; drugą - Miszna, którą przechowywano przez wiele stuleci w postaci tradycji przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie i spisanej dopiero pod koniec II wieku n.e. Teksty składające się na Misznę są podzielone na sześć grup - zwanych porządkami, i dotyczą rolnictwa, szabatu i innych świąt, małżeństwa, prawa cywilnego i karnego, rytualnych ofiar i czystości rytualnej. Porządki - z kolei, dzielą się na 63 traktaty, czyli księgi. 

Ustne wyjaśnienia i komentarze, jakie w ciągu stuleci narosły wokół Miszny, ujęto później w formie pisanej i nazwano Gemarą. Misznę traktuje się jako tekst podstawowy, a Gemarę - jako serię komentarzy i przypisów. 

Istnieją dwie wersje Gemary: jedna spisana przez uczonych żydowskich w Palestynie oraz druga - spisana prze uczonych w Babilonie, która została uznana za podstawową wersję Talmudu.

Talmud jest uważany - obok Biblii hebrajskiej, za główny fundament judaizmu i najważniejsze dzieło kultury żydowskiej. Pozostaje uznanym autorytetem w sprawach religijnych wśród wszystkich Żydów ortodoksyjnych.

 

Dzieje cenzury:

Prześladowania Talmudu mają wielosetletnią historię.

W 1144 roku w Paryżu Kościół katolicki nakazał spalenie Talmudu pod zarzutem bluźnierstwa i niemoralności. Swój szczytowy moment kampania przeciw Talmudowi osiągnęła w roku 1239, gdy ówcześnie panujący papież - Grzegorz IX, polecił spalenie wszystkich żydowskich książek.

Antyżydowskie nastroje utrzymywały się przez stulecia, i zapewne trwają po dziś dzień. W XX wieku najbardziej  gwałtowne przejawy prześladowania Talmudu miały miejsce w Związku Radzieckim oraz w krajach Europy okupowanych przez nazistowskie Niemcy. W 1926 roku rząd radziecki nakazał usunięcie z bibliotek wszystkich książek religijnych takich jak Talmud, które zachowano jedynie w zbiorach dużych bibliotek naukowych.

Od tamtej pory w ZSRR praktycznie nie zezwalano na druk Talmudu. W ostatnich latach w Rosji pod egidą Rosyjskiej Akademii Nauk podjęto przekład Talmudu na rosyjski.

W czasie II wojny światowej naziści całkowicie zniszczyli większość szkół talmudycznych w Europie. W czasach Holokaustu uległy zniszczeniu niezliczone egzemplarze żydowskich tekstów religijnych.

W świecie zachodniego chrześcijaństwa zmianę w postawach wobec Talmudu przyniósł Sobór Watykański II z 1965 roku, który potępił antysemityzm i prześladowania Żydów, kładąc nacisk na związki łączące Kościół - za pośrednictwem Biblii, z judaizmem i wspólne religijne dziedzictwo Żydów i chrześcijan.

☆☆☆

Literatura:

100 Zakazanych Książek 

Historia cenzury dzieł literatury światowej 

Nicholas J. Karolides 

Margaret Bald 

Dawn B. Sova

I inne