Login lub e-mail Hasło   

Pedofilia w Kościele ewangelickim. Będzie raport

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://tiny.cc/uktdpz
Po publikacji oficjalnego raportu nt. nadużyć seksualnych w Kościele katolickim podobny raport przygotowany został także przez Kościół ewangelicki.
Wyświetlenia: 59 Zamieszczono 13 dni temu

Wielu krytyków Kościoła katolickiego uważa, że główną przyczyną nadużyć seksualnych jest celibat. Jednak jak się okazuje, także Kościół ewangelicki, w którym duchowni mogą się żenić, zmaga się z podobnymi problemami.

– Kościół ewangelicki zawsze twierdził, że mamy do czynienia tylko z "pojedynczymi przypadkami". To mnie denerwuje, bo dowodzi ignorancji – mówi Kerstin Claus, która jako czternastolatka w połowie lat osiemdziesiątych przez dwa lata wykorzystywana była seksualnie przez swojego pastora w Dolnej Bawarii. Claus jest dziś członkiem grupy ofiar współpracujących z pełnomocnikiem rządu RFN ds. wykorzystywania seksualnego dzieci.

Wierzchołek góry lodowej

Jak dotąd o odszkodowanie za wykorzystywanie seksualne ze strony ewangelickich duchownych wystąpiło 479 osób. Dwie trzecie z nich to byli mieszkańcy domów dziecka. Według oficjalnego raportu opublikowanego na zlecenie katolickich Biskupów w latach 1946-2014 w Kościele katolickim w Niemczech ofiarami nadużyć padło co najmniej 3677 osób. W obu Kościołach mowa jest jednak o wierzchołku góry lodowej, ponieważ wiele ofiar woli milczeć niż demaskować swoich krzywdzicieli.

Dlatego Synod Rady Kościoła Ewangelickiego PKD, najważniejsze gremium w tym Kościele, postanowiło zebrać dane ze wszystkich 20 Kościołów lokalnych i opublikować je w formie raportu. Oprócz tego planowane jest tak zwane "studium ciemnej strefy", czyli praca badawcza na temat nienotowanych nigdzie przypadków.

Stąd na razie nie wiadomo dokładnie ile osób stało się ofiarami nadużyć seksualnych w Kościele ewangelickim. Jedno jest jednak pewne: katolicki trójkąt tłumionego popędu, celibatu i klerykalizmu nie wystarcza jako proste wyjaśnienie systematycznych nadużyć. Także w Kościele ewangelickim był i jest problem strukturalny umożliwiający nadużycia seksualne i wykorzystywanie autorytetu duchownych.

– Nie da się ukryć prawdy – stwierdziła bp Kirsten Fehrs na forum Synodu EKD pełniącego w Kościele ewangelickim rolę parlamentu. Fehrs kieruje północną prowincją Kościoła ewangelickiego i jest jednocześnie przewodniczącą Rady ds. Ochrony przed Przemocą Seksualną EKD. – Zawiniliśmy wobec powierzonych nam ludzi. Także jako instytucja – oświadczyła.

"Elementy ewangelickiego ryzyka"

Bp Fehrs jest pionierką rozprawy z nadużyciami. W 2014 r. kazała opublikować raport dokumentujący czyny pastora, który w jednej z parafii ewangelickich pod Hamburgiem przez 25 lat wykorzystywał seksualnie nieletnich. Raport ten wymienia elementy ryzyka charakterystyczne dla Kościoła ewangelickiego. "Bezkrytyczne pomieszanie sfery prywatnej i służbowej, zdecentralizowane struktury, które zacierają kompetencje – to wszystko obniża próg zahamowań dla potencjalnych sprawców" – stwierdzają autorzy raportu.

Do specyficznie "ewangelickich elementów ryzyka" Kerstin Claus zalicza pracę z młodzieżą w związku z konfirmacją – odpowiednikiem katolickiego bierzmowania. Atmosfera zbliżenia z prowadzącym zajęcia duchownym może być wykorzystywana przez sprawców.

– Ofiary często nie interpretują nadużyć seksualnych jako takich, lecz uważają je za relacje, które nie powiodły się, ponieważ są już wieku, w którym niewykluczone są kontakty seksualne i nawet jeśli nie są one pożądane to jednak stanowią w jakimś stopniu akceptowany element bliskości – mówi Claus. Stąd płynie jej zdaniem ważny wniosek dla Kościoła ewangelickiego – relacje miłosne między duchownymi a młodzieżą w ramach duszpasterstwa nie mogą być tolerowane.

Podobnie jak wiele innych ofiar Kerstin Claus widzi w postanowionym rozliczeniu Kościoła ewangelickiego z przemocą seksualną pierwszy ważny krok. Jednak ofiary muszą nadal walczyć o to, by znalazły posłuch – brzmi krytyka. Ciągle jeszcze brakuje struktur umożliwiających wymianę i współpracę wszystkich, których to dotyczy.

Kerstin Claus wie o czym mówi. Potrzebowała bardzo wiele czasu, by się przemóc i stawić czoła sprawcy. – W latach osiemdziesiątych ofiarom było o wiele trudniej się z tym przebić szczególnie tam, gdzie zawsze wierzono słowu duchownego – wspomina.

Dopiero w 2003 r. zdecydowała się zgłosić swój przypadek kierownictwu Kościoła krajowego w Bawarii. Nie otrzymała jednak odpowiedzi i nie została nawet wysłuchana. Dopiero później dowiedziała się, że kościelni przełożeni wszczęli postępowanie dyscyplinarne przeciwko pastorowi, które jednak zostało umorzone w zamian za datek pieniężny.

Jej krzywdziciel nadal jest jednak pastorem. Kieruje obecnie ewangelicką Akademią Edukacyjną, która oferuje między innymi kursy dla rodziców, którzy mają problemy ze swoimi dorastającymi dziećmi. – To skandal – uważa Claus. – Miałam zawsze tylko do czynienia z kościelnymi prawnikami, którzy próbowali odeprzeć moje zarzuty. Dopiero w 2012 r. nastąpił zwrot. Heinrich Bedford-Strohm, ówczesny biskup Kościoła ewangelickiego w Bawarii, a obecny przewodniczący EKD, przeprosił Kerstin Claus za doznane krzywdy.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1101
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 554
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 366
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 751
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Dodał do zasobów: Serpico
Artykuł

Powiązane tematy

Pedofile posiadający IQ od 60 w górę, wybierają takie zajęcie, które umożliwia im kontakty z dziećmi.
Zostają nauczycielami, harcmistrzami, księżmi, wychowawcami w domach dziecka …
Pastorzy także zajmują się nauczaniem dzieci …

Skłonności do młodziutkich chłopców mają też niektóre kobiety. Zdarzają się nauczycielki molestujące uczniów.

@Adam Jezierski:
http://eiba.pl/5
Przeczytaj to, zwróć uwagę na elementy wspólne, czyli biedne dzieci, dworzec ZOO, narkomani, tu dzieci z domów dziecka.
Owszem, ale nie raz, nie dwa, czytałem że są to jednostkowe przypadki, ewentualnie że to nie ten kościół ewangelicki, ...  wyświetl więcej

@Serpico:
Występowanie pedofilii w Niemczech nie usprawiedliwia pedofilii polskich księży.

  Serpico,  13 dni temu

@Adam Jezierski:
Nigdzie nie napisałem że usprawiedliwia cokolwiek, ale ten problem istnieje w Niemczech w skali w jakiej ją widzisz, tylko w obrębie KRK i niemieckiego kościoła ewangelickiego, w zasadzie jest to grupa kościołów ewangelickich, pod wspólną egidą.

@Serpico:
Przeczytałem o pedofilii w Niemczech,
.

@Adam Jezierski:
Czemu mi to piszesz, nie ja wybieram Ci tematykę.

@Adam Jezierski: Uff adaśko z lekka odetchnąłem, skoro limit IQ jest poza zasięgiem kierowników skupu makulatury to z wnukami do Danzig mogę spokojnie latem przyjechać. UFF

@Adam Jezierski:
3. Próba badawcza7
Ustalając próbę badawczą, w pierwszej kolejności sięgnięto do statystyki skazań
za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób
małoletnich w latach 2010-2015.
Z uwagi na fakt, że liczba i struktura skazań w poszczególnych latach okazała się
być podobna, zdecydowano się przeanalizować wyłączni ...  wyświetl więcej

  Serpico,  12 dni temu

@Adam Jezierski:
Mogę dać w formie artykułu do dyskusji, o ile tu kogoś interesuje dyskusja, a nie darcie mordy, na dodatek tępej, o koloratkach, problem polega na tym, że by trzeba było zacząć czytać, następny problem to wyciąganie wniosków z tego się czyta, kolejny, to wzmiankowane przez Ciebie IQ czytających, co się po części przekłada na wykształcenie, które jest jednym z czynników ryzy ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski:
Najmłodsza z osób pokrzywdzonych miała zaledwie rok, najstarsza – 17 lat. Nieco
ponad 1/5 pokrzywdzonych (70 osób, co stanowi 20,5%) to osoby w wieku 14 lat. 57
pokrzywdzonych to osoby w wieku 13 lat (16,7%). 44 pokrzywdzonych miało 15 lat
(12,9%). 24 pokrzywdzonych to osoby w wieku 8 lat (7,0%). Tyle samo ofiar
znajdowało się w wieku 12 lat. 21 ...  wyświetl więcej

  Serpico,  12 dni temu

@Adam Jezierski:
Co najmniej 4,4 proc. katolickich duchownych w Niemczech wykorzystywało seksualnie małoletnich - wynika z raportu zamówionego przez niemiecki Episkopat, którego streszczenie wyciekło do mediów. To niepełne dane, bo księża zniszczyli lub ukryli część dokumentów. Gdyby taki odsetek był w polskim Kościele, sprawców byłoby kilka tysięcy

Co więc wiadomo? O. Adam Żak wyja

...  wyświetl więcej

@Serpico:
Podajesz wiele ciekawych informacji dotyczących Niemiec.
To są dla mnie nowe informacje.
Jeśli badasz te sprawy, to chciałbym jedynie zwrócić Twoją uwagę, na zagadnienie związane z odbieraniem dzieci polskim rodzinom " beż żadnego istotnego powodu". Często mamy informacje medialne na temat odbierania dzieci w Niemczech, informacje o protestach, zaangażowaniu konsulów … itd.

@Adam Jezierski: tutaj domu dziecka są całkowicie inne niż w Polsce. Jestem blisko zaprzyjaźniona z Osobami, które są szczerze oddane pomaganiu w trudnych przypadkach patologicznym rodzinom, gdzie najważniejszą kwestią jest dobro dziecka. Znam też wiele dzieci z takich domów osobiście. Oby kiedyś w Polsce program socjalny mógł zapewnić dzieciom bez odpowiedzialnych rodziców godne dorastanie i opiekę.

  Serpico,  12 dni temu

@Ostry cień Mgły:
Kogo ty nie znasz, ostatnio pisałaś o wspaniałym domu publicznych Pascha w Kolonii, a ja głównie czytam i wstawiam artykuły stąd :
"Deutsche Welle (DW) – niemiecka stacja nadawcza z siedzibami w Bonn i Berlinie, która nadaje programy radiowe i telewizyjne w języku niemieckim, angielskim i innych. W internecie jest obecna w ponad 30 językach. DW jest członkiem Związk ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  12 dni temu

@Ostry cień Mgły: ja też mam taką koleżankę, która ma Kolegę a ten kolega ma kuzyna, którego Żona pomaga dzieciom wysyłając teściową z pustym plecakiem by nie Zamęczać staruszki. Dam ci telefon i będziesz miała jeszcze większy udział w udziale zaangażowania.

@Ostry cień Mgły:
Bardzo mało wiem o niemieckich domach dziecka.
Wiem, że gdyby moje dzieci wychowywały moje wnuki w taki sposób jak ja byłem wychowywany i tak jak ja wychowywałem swoje dzieci, to jest duże prawdopodobieństwo, że odebrano by im dzieci.
Np. Mój 10 letni syn odprowadzał do szkoły i przyprowadzał ze szkoły swoją 7 letnią siostrę. Bywało też, że dzieci moje i inne ...  wyświetl więcej

  Serpico,  12 dni temu

@Ostry cień Mgły:
Coś jeszcze chcesz żeby było tak samo ? W tym samym klubie, były najazdy policji i nieletnie prostytutki, mam 10 raz dać, albo nakleić na te puste czoło ? To fakty kobiecino, fakty, dane, statystki, a DW, ciężko zarzucić jakąkolwiek stronniczość. Czemu ? Wywróż sobie, bo pewnie zrozumienie czemu, zajmie ci pół roku.

"Długość opieki

Według statystyk u 46 pro

...  wyświetl więcej

  Serpico,  12 dni temu

@Hamilton:
Dokładnie tak, to nie jest jakieś jej blebranie i cukierkowy obraz Niemiec, zza butelczyny, to nie wygląda tak, są konkretne dane, a portal z którego wstawiam, to nie jest jakiś plotek.
Niedawno była turystką, której ciężko się wypowiadać na temat życia w Niemczech, ale zna, od biznesmenów, z lexiusiami, po dzieci z domów dziecka, pewnie dzieci się walają, po imprezach z b ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: ciężko tu Panie Adamie dyskutować. Portal przejęły osoby uzurpujące sobie absolutne prawo do ocen. Krytyk. I jedynie możliwej słusznej opinii. Pamietam czasy kiedy sama chodziłam mając 6 lat do szkoły a mając 10 opiekowałam się młodszą siostrą. To był inny świat. Inna rzeczywistość. Mieszkam w Kolonii ponad 3 lata. Interesuje mnie to co się tu dzieje gdyż moje źródło dochodów nie ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  12 dni temu

@Adam Jezierski: Adaśku coś ściemniasz. Hahaha - nigdy nie stałem w kolejce sam. W PRL jedynie w kolejce do ubojni stały pojedyncze wychudzone na wczasach w PGR wieprzki rasy kabanos.

  Serpico,  12 dni temu

@Ostry cień Mgły:
HAHA, źródło dochodów je raz dziennie hahahhahaha
Dane, potwierdzenie, dane, nie bzdury, inaczej wypad 2020, nie te czasy,znika, jak nie ma nic do powiedzenia.

  Hamilton,  12 dni temu

@Serpico: o ile źrœdlo dochodów zdąży do miski przed dede. Potem będzie na diecie i źródło będzie smukłe i wysportowane jak przegub tenisisty a euro będzie kapać jak z kranu.

  Serpico,  12 dni temu

@Ostry cień Mgły:
Zdecyduj się czy tam mieszkasz, czy jesteś turystką od tego zacznij, następnie popracuj nad potwierdzeniami tego co twierdzisz, bez darcia mordy, bez gadek o upadającej moralności, bez bzdetów i pierdół typu "mój ból jest lepszy niż twój", ja daje konkrety, naucz się tego, przy okazji doczytaj to :
...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska