Login lub e-mail Hasło   

Koty prywatnie i naukowo

„Koty do nas mruczą, furczą, ćwierkają. A nawet mówią, że tęsknią za miłością” – Sonia Maciuszek, behawiorystka zwierząt domowych
Wyświetlenia: 40 Zamieszczono 15 dni temu

Scholz Susanne – Sekretny język kotów. Mrrrau czy miau? Poznaj tajniki kociej mowy, aby lepiej zrozumieć swojego pupila. Wydawn. Kobiece Białystok 2019

Grzegorz J. Korwin – Szymanowski – Kropka. Wydawn. LTW Łomianki 2010 

O autorach:

Susanne Scholz  jest profesorem fonetyki, która od kilku lat prowadzi badania nad sposobem w jaki koty porozumiewają się z ludźmi. Wykłada na Uniwersytecie w Lund (Szwecja).

Grzegorz J. Korwin-Szymanowski ukończył studia socjologiczne.

 Od połowy lat 90-tych pisze artykuły i robi zdjęcia dla kilku pism ("Żagle", "Foto", "Podróże", "Le Courrier de Varsovie") - głównie o tematyce krajoznawczej i historycznej. Od kilku lat pracuje jako dziennikarz w miesięczniku społecznym Służby Więziennej "Forum Penitencjarne".

Od 35 lat wiele czasu i energii poświęca żeglarstwu.

O książkach:

Przedstawiam tutaj dwie bardzo różniące się książki o kotach. Scholz przeprowadziła serię eksperymentów dzięki którym wyodrębniła i scharakteryzowała kocie odgłosy za pomocą analizy akustycznej.

„Zwierzęta wydają konkretne dźwięki w zależności od sytuacji w jakiej się znajdują”.

„Każdy kot ma swój własny tajemniczy język, znany jedynie jego człowiekowi – i to tylko wtedy, gdy człowiek ten słyszy go dostatecznie często”.

Autorka wspomina swoje dzieciństwo i pierwsze kontakty z kotami. Jako dorosła osoba miała pięć kotów i opisuje w jaki sposób badała ich różne odgłosy. Naliczyłam dwanaście. Omawia różnice między językiem ludzi i tych zwierzątek. Podaje jakie są kody komunikacyjne człowieka i kota. A także w jaki sposób koty porozumiewają się między sobą.

Trudnością jest to, że „Kot nie odzywa się na rozkaz, ani na prośbę więc nie można robić badań w laboratorium”.

Jeśli wam się wydaje, że koty tylko miauczą to przeczytajcie tę książkę. Niestety zawiera ona bardzo dużo materiału naukowego i to może znużyć czytelnika.

Książka została napisana w języku niemieckim.

Natomiast „Kropka” was nie znuży. Ma wprawdzie 16 rozdziałów ale tylko 144 strony.

Jest to historia wyrzuconej przez właścicieli malej kotki, która, na szczęście” znalazła dobry dom i opiekunów. Sama Kropka opisuje swoje dzieje.

„Nie wiem skąd się wzięłam. Po prostu jestem i tyle”. Czterotygodniową kotkę mężczyzna z córeczką wywieźli daleko od domu i postawili na wysokiej gałęzi w cudzym ogrodzie. Dziewczynka pomachała i powiedziała pa, pa koteczko. Pewnie uważali, że świetnie postępują.

Kropka opowiada o rodzinie, która ją przygarnęła. Obrośniętym Zygfrydzie, jego żonie („Pani miała w sobie coś z kota”) i dwóch synach. O warunkach jakie jej stworzyli, opisuje  „Dom pod Trzema Sosnami”  i ogród. A także dwa duże i bardzo kudłate psy oraz kotkę, która nie lubiła konkurencji.

Nie brakuje momentów wzruszających ale i zabawnych.

„Tę całą historię, która – przysięgam – zdarzyła się naprawdę, opowiadam ja, Kropka mała koteczka”. Opowiedziałam ją memu panu Zygfrydowi… wyszeptałam mu do ucha wszystko to, co się zdarzyło w moim życiu i o czym pamiętałam”.

Podobne artykuły


13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 31938
11
komentarze: 18 | wyświetlenia: 6739
91
komentarze: 133 | wyświetlenia: 70925
44
komentarze: 7 | wyświetlenia: 115453
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 3496
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1813
14
komentarze: 22 | wyświetlenia: 4580
39
komentarze: 22 | wyświetlenia: 5063
31
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2323
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 60036
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4533
22
komentarze: 19 | wyświetlenia: 1754
21
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2209
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1817
 
Autor
ArtykułDuzy glos poparcia od "kociarza", ktory przygarnal kotke ze schroniska.
Radze to zrobic wszystkim tym, ktorzy kochaja i chcieliby miec zwierzeta domowe.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska