Login lub e-mail Hasło   

Satyra na hejtera

Metodyka. Przetwarzanie tekstu w bash na praktycznym przykładzie.
Wyświetlenia: 56 Zamieszczono 10 dni temu
Zgłoszony przez 2 użytkowników jako spam

Krótki wstęp

na Linux, choć jakieś tam może Cygwiny są na "pingwina". Interoperacyjność "Win-Lin" tutaj nie jest ważna, Windows jest daleko w tyle, może tam rzadko np. do gier co pod WINE nie chcą się uruchamiać...

Tryb tekstowy.

Graficzny program na "terminal" bo VT switching raczej trudniejszy. Terminal to po prostu wiersz poleceń, choć i grafikę potrafi wyświetlać w odpowiednich warunkach pikselową (sterownik fbdev czy podobne, nie mam na myśli tu środowiska Xorg).

Bash, sh, dash itp. a LXTerminal, terminal podsystemu GNU Object Model Environment...

Te pierwsze to są programy które interpretują komendy tekstowe. Jak command.com w DOS i cmd.exe w Win NT. Jednak w Linux można zmienić łatwo program który odpowiada za obsługę interfejsu linii komend a w trybie pełnoekranowym (VT) nawet jest np. kursor myszy (uruchamiany po instalacji w Arch'u "systemctl start gpm", a nie samo "gpm <argumenty>"). Nakładki te zależą od środowiska ale współpracują nawet na szybkim i prostym (choć w tym DE menu cache na pasku zadań nie działa poprawnie)  LXDE

Skrypty linuksowe

Są znacznie bardziej rozwinięte od windowsowych, mają swój poziom i pewną rzetelność. Trudniejsze do nauczenia, warto. Można zacząć naukę wstępną od tldp (The Linux Documentation Project). A w praktyce wychodzi wyrobienie.
Zaczyna się od #!/bin/bash i to akurat nie jest komentarz - interpreter jest przypisany już w treści pliku.
Dalej bezpośrednio należy pisać komendy, instrukcje warunkowe i in. .
Komendy można znaleźć w katalogu /usr/bin oraz /bin, komendą dir (czyli ls). To jest ogólny katalog, jakby Program Files bez komplikowania bo przynależność pliku do pakietu czy listę pików pakietu programu można wylistować konsolowym programem zarządzającym pakietami.
W skryptach można wykonywać różniejsze rzeczy niż w Windows. Np. łatwo przetwarzać klipy wideo, zawieszać i usuwać procesy, pozyskać informację o wolnym miejscu na dysku (ale pewien limit przy systemie ext wyświetla 100% przy nie całym zapełnieniu bo jest pewien próg rezerwowy dla FS).
Komendy są krótsze i mają niemało rozbudowane opcje, które sprawdza się np. komendą man <polecenie>.

Praktyka - polecenie "xclip" i "shuf" a radzenie sobie z hejterami, itp.

Pierwsze do obsługi schowka, z tym, że są schowki typu "primary", "secondary", "clipboard", "buffer-cut". Łatwo jest akurat tutaj, bo do opisywanego tutaj zestawu programów na Xorg (aplikacji graficznych) sprawdził się "clipboard". Choć np. co robi menedżer schowka "parcellite" to nie wiem.

Shuf miesza elementy tekstu.
Tr zamienia konkretniejsze znaki tekstu, tu: zamieniając odstęp względem znaku nowego wiersza.

Uwaga! Trzeba ustawiać atrybut wykonalności: alias setexec='chmod a+x' i potem setexec <plik>. Pliki ze spacją (odstępem) otaczać trzeba w ścieżce cudzysłowem ' czy " .

Skrypcik zwany "shuffleclip", rzecz jasna do katalogu /usr/bin albo /bin (co jest notabene w zmiennej env PATH<+|>=<katalog1>:<katalog2>:...)

#!/bin/bash
xclip -o -selection clipboard |tr ' ' '\n' |shuf | tr '\n' ' ' | xclip -i -selection clipboard

Dwie linijki pisania a jaki efekt! Po uruchomieniu tego skryptu na skopiowanym CTRL+C tekście hejterów można wklejać CTRL+V i odpowiedź hater'owi gotowa.

"-o" , "-i" - kierunek operacji schowka.
-selection <...> - rodzaj schowka, na tym się prawie nie znam

(Przeglądarka Brave nie pozwala na wyświetlenie paska menu edycji, formatowania tekstu by wygodnie wstawić tag bloku kodu w do HTML artykułu).

 

Słowniczek

  1. VT - virtual terminal - w artykule chodzi o pełny ekran tekstowy, zmieniany kombinacją CTRL+ALT+Fn.
  2. Xorg - X11 - (xorg-xserver 11 liter) jest to trzon GUI Linuksa. Opcjonalny (zwłaszcza na Arch Linux, który dłużej stosuję), choć wiersz polecenia Linux jest bardzo wiele lepszy niż DOS/konsola odzyskiwania linii NT.
  3. switch - w kontekście np. przełączania "tty".
  4. Tty - nie gubię się w szczegółach, więc zob. VT
  5. DE - środowisko pulpitu (ang. Desktop Environment), podsystem związany z menedżerem okien, stylem w tym np. czcionką i wskaźnikiem myszy, pakietem aplikacji, skrótami klawiaturowymi, ekranem logowania przy późnej fazie uruchamiania komputera, zasobnikiem systemowym,  wyświetlanym zegarem (i tym czy podczas odhibernowania pokazuje poprawnie bo Linux jest trochę eksperymentalnym systemem), okienkiem przełączania aplikacji ALT+TAB itp.
  6. hibernowanie (non-hybrid save to disk) - sposób zachowania pracy z wyłączeniem komputera, polegający na zapisie zawartości pamięci na dysk masowy systemu. Po ponownym włączeniu cały stan komputera jest przywracany (problem może być z wyświetlaniem godziny wtedy - muszę to jeszcze sprawdzić pod LXDE).
  7. FS - system plików. Filesystem.

Zresztą Linux nie ma rejestru (no chyba że GConf, Dconf za taki uznajemy) - gdy nastawimy koniecznie! sync na dyski twarde to wydaje się że nie będzie większych błędów w systemie plików.

Podobne artykuły


18
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1792
18
komentarze: 109 | wyświetlenia: 4430
11
komentarze: 144 | wyświetlenia: 2040
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 29990
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6992
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 18031
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7690
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 15835
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 54362
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 20492
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 13946
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 15562
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 9869
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 58880
 
Autor
ArtykułNo zgadza się. Opracowałeś takiego prymitywnego robocika i cieszyłeś się jak małe dziecko. W gimnazjum chłopcy takie robią jak im się na przerwie nudzi. I się nie chwalą, bo nie ma czym. Tym możesz zaimponować ócunymu Mariolkowi i dochtorowi informatyki Koriolankowi.

  px2195,  10 dni temu

@Hamilton: w procesie informatyki ważna jest wymiana know-how. To make life easier, before prognostic domestic disaster.

@px2195: find some children and exchange experiences. You will definitely learn something. Your knowledge doesn't shine.

  px2195,  10 dni temu

@Hamilton: It must shine only in spiritual & concave Earth

  px2195,  10 dni temu

@Hamilton: knowledge across multiple domains is essential as prerequisite skill to reintegrate basics of science system of biosphere and geographic maths by appriopriate use means of information & patient collection of methodological correlations and data.

@px2195: widzisz chłopczyku, nie dostałem obuchem siekiery w łeb i brak mi wsklęsłości. Do prania mózgu też nie oddaję Natankom, Rydzykom i innym zbawicielom tego świata. Wolę polegać na sobie. I dzięki temu nikt mi w dekiel nie narobi.

@px2195:
Jesteś mocno przybity, tony narzekania na NASA, wycałowałeś pośladki Putina, a teraz popisujesz się angielskim, tak jakby było czym, polskiego nie możecie z krzywym ogarnąć, fakt, angielski jest prostszy, może jego naucz, panie naukowiec.Gry to nie taki problem, masz konsole, masz SteamOS, co nie zmienia że masz kupę oprogramowania, które na linuxie nie zadziała i nie ma alternatyw.

Swoją drogą, na każdym forum linuxa, by wyśmiali ten garbage z wyżej.

@Serpico: Gry to nie taki problem, a teraz popisujesz się przybity na linuxie Putina.

@pokrzywiony:
Lepiej się zajmij swoją ortografią i jego składnią, wieśniaku od opierdalania lodówek, czyichś, dla przypomnienia.Rosjanie mieli akurat robić "swój" system na linuxie, ale jakoś go nie ma, a teraz wypad mi oczek, barachło poschizowane.

@Serpico: jemu się wydaje, że zaimponuje angielskim. I, że jak będzie pisał swe kretynizmy w innych językach to będzie poważniejszy schizol.

@Serpico: wieśniaku od opierdalania czyichś lodówek dla przypomnienia.

@Hamilton: będzie poważniejszy innych językach

  px2195,  10 dni temu

@pokrzywiony: ja bym taką grę zrobił o życiu wewnątrz Ziemi, chyba jakaś strategia ale graficzna (bitwa hybrydowa najlepiej chyba). Z naciskiem na efekty particle system to make fire and cosmic apocalyptic model of hater by saints war.

@px2195: "ja bym taką grę zrobił o życiu wewnątrz Ziemi, ..."https://www.cda.pl/video/3923161dd" Ten film mógłby stanowić pewną fabułę tej gry, a stacja którą po katastrofie zamieszkują ludzie jest właśnie w kształcie ziemi zamieszkiwanej po jej wewnętrznej stronie, a grawitacja w jej wnętrzu została osiągnięta odpowiednio dobraną masą powłoki jaką ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  10 dni temu

@pokrzywiony: gra zaczyna się wybuchem radia. Z radia wychodzi ócuny i okopcuny Mariol skarżypyta. A kończy katastrofą. Wchodzi dwóch znanych debili z wklęsłymi deklami i wszyscy padają ze śmiechu.

  px2195,  10 dni temu

@pokrzywiony: to by była gra jakaś prosta w akcji (czyli bez złożoności modernistycznej już bo raczej po epoce) bo to nie ekonomii by miała uczyć ale duchowości. Wrażenie musiałoby być wywarte przez nierówne poziomy duchowe obiektów i ich interakcji, z wątkami typowymi dla wklęsłoziemców i starcie sił obu grup.

  Hamilton,  10 dni temu

@px2195: ci z wklęsłymi mózgami niech wyzioną ducha wypukle a ci z mózgami wypukłymi do środka. Będzie duchowo, wklęśnie, wypukło i po bożemu. Jednym słowem hit. U Natanka się uwypukli a u Agnieszki odwrotnie.

@px2195:
Zrób taką, "Jezus spotyka pokrzywionego", prosta gra akcji, wiesz jak się kończy ? Źle, Jezus wysiada nerwowo i idzie na rentę hahaahahahaah
Aaaa ....nie ... to chyba happy end ? Swoją drogą, jestem święcie przekonany, że jeśli miałby z wami do czynienia i jeszcze do tego doszłaby cała reszta, tych co dokładnie tu wiedzą o czym nauczał i czego oczekiwał, to zweryfikowałby te ...  wyświetl więcej

@Serpico: wojna wklęsłych z wypukłymi powoduje, że zamieniają się w tryby. Podchodzi Marjóż bez galotków ich pogodzić, pacza - a tu po maluchu. Mariol mdleje , galotki w górę, kurtyna w dół. Pełna dramaturgia zakończona łabędzim śpiewem Mariolka na YouTube. Artystycznie i po bożemu.

@px2195: Jezus idzie do Natanka a tam Agnieszka poucza go jak ma żyć.

@px2195: " ... bo to nie ekonomii by miała uczyć ale duchowości. "
No dobrze, a w jaki sposób chciałbyś tą duchowość zwizualizować w swojej grze ?

David Lincz robił to tak ...
https://www.youtube.com/watch?(...)puJRoyU
https://www.youtube.com/watch?(...)rZJlj

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Bo to problem z tymi Dawidami Linczami i tymi prorokami cały kurwa mać czas, problem i problem, no ale gra to problemy do rozwiązania, wasza powoli się rozwija widzę, niedługo będzie z tego Assassin's Creed dla ubogich.W wieku 16 lat oglądałem Blue Velvet i zrozumiałem, ja wątpię czy ty zrozumiesz ten film.

Dobry pomysł, skoro hejterki nie chcą gadać jak ludzie, to niech se gadają z robocikami.
Można napisać króciutki program wykonujący te same operacje na wyznaczonym obszarze pamięci i udostępnić zainteresowanym. Mniejsze ryzyko że coś w pamięci systemu zacznie się krzaczyć. ;)

@pokrzywiony:
Z wami to nawet robociki nie pogadają, jeden schizol, drugi genetyk, wasze występy językowe to chyba to :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Glosolalia

Odkrył tryb konsoli w linuxie i wine, które działa dobrze z jakimś 20 % programów, banda wieśniaków.

@pokrzywiony: 14.  Użytkownik zobowiązuje się nie używać ani nie wprowadzać żadnego zautomatyzowanego systemu (w tym między innymi robotów, automatów służących do pobierania plików graficznych (spider) lub narzędzi służących do przeglądania zawartości w czasie braku dostępu do internetu (offline reader), które uzyskują dostęp do Witryny Internetowej w taki sposób, że wysyłają więcej zapytań do ser ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Użytkownik zobowiązuje się wprowadzać tym samym czasie mógłby wysłać człowiek.

  px2195,  10 dni temu

@pokrzywiony: robiłem coś z Read/Write ProcessMemory kiedyś na Windows ale oni to mogą mieć tematycznie coś na odpowiedź, jakie to ma znaczenie? Raczej objętość łańcucha wejściowego jest ważniejsza i odchamienie niektórych leksemów. Ewentualnie też podstawa randomizacji. Niektóre chat source można by mieszać bo są zbliżone.

  Hamilton,  10 dni temu

@pokrzywiony: Mariol ty się 'pseócas'. Tobie już napisanie logicznego zdania sprawia ogromne trudności. Fandzolisz już jak wyścigowo uma w antryju na byfyju. Ty się legni w kołkastli.

@px2195:
Faktycznie nie ma to takiego znaczenia, bo cię nawet na sprzątaczkę do serwerowni nie wezmą, Krzywego ... no nie wiem, może nawet by wzięli, ale jest niezdolny.
Ale jaki paradoks nie ? Taki zdolny, a nie zdolny, zdalny pierdoła, jak ty.

@Hamilton: Tobie już napisanie sprawia ogromne trudności. jak wyścigowo uma Fandzolisz

@px2195: Pomysł zautomatyzowania dialogów z hejterami jest wspaniały, jak nie potrafią gadać jak ludzie, a lubią się napierdalać to niech się napierdalają z robocikami jak chomiki w młynkach. ;)
Ważne że jest wykonalny, a szczegóły to z czasem się dopracuje. :)
Właściwie operacje w ramach bufora 1KB powinny spokojnie na ten cel wystarczyć, a całość można odpowiednio zautomatyzować. T ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Wypas, przecież już siedzieliście w paru, pisząc pomidor, na paru kontach, w tym tojfla, gdzie dał im hasło do konta i to są kurwa niepełnosprawni, a potem cepie się rozpłaczesz,że internet jest dla was jedyną szansą na kontakt z ludźmi, prawda ? Prawda, w tle buddo jezus i inne wasze urojenia, a taki pierdołami jak wyżej , to Olek się bawił w czasach gdzie faktycznie musiałeś używać terminala, teraz nie musisz, tylko on miał wtedy 18 lat hahaha ....

  Hamilton,  10 dni temu

@pokrzywiony: Mariol dla takich ócunych jak ty wszystko co zagraniczne jest lepsze, bo ty już jesteś kuźwa głupszy niż ten śpik co ci wisi z nosa.

@Serpico: Wypas, i to są kurwa niepełnosprawni jedyną szansą na kontakt z ludźmi, than snot from your nose.

@pokrzywiony: hahaha - i to wszystko co miernoty potrafią wymyślić. Mariol gratuluję tfurczej inwencji. Hahaha - jesteś dziełem Stfurcy. Prymitywny robocik na poziomie gimnazjum - życiowe osiągnięcie óconego Marjóża.

@Hamilton: życiowe osiągnięcie óconego Hamilton

  px2195,  10 dni temu

@pokrzywiony: jak chomiki tylko że bez prądnicy

@px2195: Ale z pełnymi wiaderkami, by im za lekko nie było ... :)))))))))))))))

  px2195,  10 dni temu

@pokrzywiony: będą mieli przynajmniej na kompost rolniczy i do destylacji jeśli będzie bieda, susza o ile mają odpowiednie magazyny

@pokrzywiony: wydaje się Mariol, że twoje dni na eioba są policzone. Poza prymitywnym chamstwem, pseudonaukowym bełkotem i jęczeniem zniewieściałej cioty ty niczego nie wniosłeś , nie wnosisz i już nie wniesiesz na eioba. Do tego namawiasz chorego do łamania regulaminu. Pa, pokrako.

@Hamilton:
Nie do końca, ma nowego kolegę, schizofrenik i znawca linuxa, dość przeciętnego Polaka, bez schizofrenii stać na komputer z windows 10, tego śmierdzącego oczywiście, a ich nie będzie stać nawet na nowy smartfon, ale to nie lemingi, to naukowcy.
Heh .. nawet Ukraińców stać, ich nie, ale "zakozaczyli" , terminal, czat bot, gdzie tego pełno już jest wszędzie, a w tle odpadają ...  wyświetl więcej

@Serpico: hahaha - obaj ócune 8 lat w pierwszej klasie. Ciepłe braciszki połączone miłością do głupoty.

@Hamilton:
Większość rzeczy które krzywy wymyśla i realizuje przez dwa miesiące, w chińskiej fabryce, wykonuje automat, który nie pierdoli bez sensu, w sekundę i takie są plusy robotyzacji, te wszystkie jego bzdety z przerwaniami, no kto teraz nad tym gnije miesiącami, ba, nawet latami.Nawet nie w sekundę, poza czasowo hahah

@Serpico: no tak ale żaden robót na świecie nie jest aż takim matołem by nazbierać tyle minusów przy komentarzach co nasz mundry Mariol skarżypyta. Takiego robota może jedynie stworzyć pxcustam we współpracy z Pigmejami z Syberii ale dopiero jak zje sanitariuszy i popije wodą z sanitariatów.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska