JustPaste.it

Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika - odnawialne źródło energii, które pozwala ci jednocześnie dbać o środowisko.

Fotowoltaika - odnawialne źródło energii, które pozwala ci jednocześnie dbać o środowisko.

 

 

solar-panels-on-house-px8nbjz_small.jpg

Budujesz swój dom. Chcesz, by był on najbardziej opłacalny, więc inwestujesz w odnawialne źródła energii. W ten sposób jednocześnie dbasz o środowisko. Warto zastanowić się więc nad fotowoltaiką – twoim własnym generatorem prądu ze słońca.

 

Czym jest fotowoltaika?

 

Są to panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną, prąd stały. Są to krzemowe płyty, umieszczane najczęściej na dachach domów lub na gruncie. Najefektywniejsze są panele skierowane na południe pod odpowiednim kątem. Do najpopularniejszych rodzajów paneli zaliczamy polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Do podstawowych elementów paneli fotowoltaiczynych zaliczają się:

  • moduły fotowoltaiczne

  • inwerter solarny (falownik) – zmieniający prąd stały na zmienny, kontroluje przepływ energii

  • konstrukcja nośna

  • okablowanie

Fotowoltaika nie posiada elementów ruchomych, co jeszcze bardziej sprzyja braku awaryjności. Panele fotowoltaiczne są objęte 25 letnią gwarancją nieprzerwanej pracy, jest to więc inwestycja na długie lata, która zwraca się już po kilku pierwszych latach użytkowania.

 

 

Opłacalność paneli słonecznych

Posiadając panele słoneczne stajemy się niezależni pod względem cen dostawcy prądu. W ten sposób obniżamy nasze rachunki za prąd do zera. Instalacja paneli fotowoltaicznych nie jest tania, średnia cena za 4 kWp (średnie zapotrzebowanie na prąd dla przeciętnej rodziny) waha się od 18 do 25 tys. zł. Można jednak skorzystać z dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, dzięki czemu kwota ta nie jest już tak ogromna. Biorąc pod uwagę to, że inwestujemy w darmową energię, te koszta jeszcze bardziej się pomniejszają w ogólnym rozrachunku.

Dodatkowo operator sieci jest zobowiązany do podłączenia naszej fotowoltaiki, a nadmiar produkowanej przez nas energii trafia właśnie do sieci, gdzie jest ona magazynowana i możemy ją odebrać w każdej chwili. Zazwyczaj panele są w stanie wyprodukować więcej energii, niż jej zużyjemy, co obniża rachunki za prąd praktycznie do zera, płacimy tylko za obsługę sieci.

Fotowoltaika nie przynosi żadnych kosztów eksploatacyjnych. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to oczyszczanie ich w okresie zimowych ze śniegu, a także czyszczeniu z zabrudzeń, jeśli jest taka konieczność.

Energię elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne można wykorzystać także do ogrzania wody czy budynku.

 

Jak dobrać panele słoneczne do potrzeb?

Wrogiem paneli fotowoltaicznych jest cień, dlatego należy wybrać miejsca o odpowiednim naświetleniu w celu maksymalizacji produkcji prądu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, by uniknąć cienia, warto przyjrzeć się, czy wybrane przez nas panele wyposażone są w diody bocznikujące, które wyłączają zacienione ogniwa z szeregu, dzięki czemu chronią je przed nadmiernym nagrzewaniem się i zmniejszaniem produkowanej energii.

Jeśli decydujemy się na położenie paneli fotowoltaicznych na różnych stronach dachu warto pamiętać, że takie instalacje muszą mieć oddzielny osprzęt.

Innym, bardzo ważnym aspektem przy dobieraniu ogniw słonecznych jest ich wielkość oraz miejsce na dachu lub działce, gdzie mają być zamontowane. Zazwyczaj taką instalację dobiera się na podstawie rachunków za prąd. W ten sposób można dokładnie określić wielkość paneli słonecznych dla domu, pokrywających w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku, gdy dopiero budujemy dom, instalacje albo dobiera się pod względem średniego zużycia energii przez porównywalnie dużą rodzinę, albo sugeruje się poczekanie pół roku, aż do uzyskania pierwszego rachunku za prąd, na podstawie którego lepiej będzie można dobrać odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej.

 

 

Fotowoltaika dla domu to duża opłacalność. Warto pomyśleć o zainwestowaniu w takie rozwiązanie. Możliwość uzależnienia się pod względem cen prądu jest bardzo kusząca. Koszty fotowoltaiki można obniżyć poprzez dotacje, a jej cena zwróci się w przeciągu paru lat, podczas których rachunki za prąd będą bliskie 0 zł. Fotowoltaika to również dbanie o środowisko, ponieważ nie wytwarza ona szkodliwych substancji.