JustPaste.it

Międzynarodowa liga współpracy – zasady

oryginał: International Cooperative Alliance: Principles for Coops
przełożył: kaser

 

Definicja:
Co-operatives są to autonomiczne stowarzyszenia osób zjednoczonych dobrowolnie w celu
realizacji ich wspólnych ekonomicznych, społecznych i kulturalnych potrzeb i aspiracji poprzez współposiadane i demokratycznie kontrolowane przedsiębiorstwo.

Wartości

Co-operatives są oparte na takich wartościach jak wzajemna pomoc i odpowiedzialność, równość, sprawiedliwość. Zgodnie z tradycją jej założycieli, członkowie tych stowarzyszeń wyznają takie wartości etyczne jak uczciwość, otwartość, społeczna odpowiedzialność i troska o innych.

Zasady

Zasady cooperatives są wskazówkami, dzięki którym członkowie mogą realizować swoje wartości w praktyce.

Zasada numer 1: Wolontariat i otwarte członkostwo

Co-operatives są organizacjami o charakterze dobrowolnym, otwartym na wszystkie osoby mogące służyć swoją pomocą i gotowe do zaakceptowania odpowiedzialności wynikającej z członkostwa, bez względu na pochodzenie społeczne, etniczne, poglądy polityczne czy religijne przekonania.

Zasada numer 2: Demokratyczna samokontrola

Co-operatives są organizacjami demokratycznie kontrolowanymi przez swoich członków, którzy aktywnie uczestniczą w ustalaniu polityki i podejmowaniu decyzji. Kobiety i mężczyźni pełniący funkcję przedstawicieli odpowiadają przed resztą członków za swoje poczynania. Przede wszystkim członkowie mają równe prawo głosu ( jeden członek, jeden głos). Również na zasadach demokratycznych zostały zorganizowane wyższe struktury Co-operatives.

Zasada 3: ekonomiczna partycypacja członków

Członkowie uzupełniają równo i przy demokratycznej kontroli kapitał organizacji. Co najmniej część kapitału jest zazwyczaj własnością wspólną. Członkowie jeżeli już otrzymują rekompensatę, to jest ona ograniczona i nie przekracza wartości wkładu. Członkowie lokują nadwyżkę finansową w jeden lub kilka z poniższych celów: rozwój organizacji, na przykład poprzez odkładanie rezerw, co najmniej część których byłaby niepodzielna; wspieranie członków proporcjonalnie do ich wkładu w istnienie organizacji; oraz wspierają inne działalności zatwierdzone przez członków.

Zasada numer 4: autonomia i niezależność


Cooperatives są autonomiczne, samopomocowe i kontrolowane przez swoich członków. Jeżeli zawierają ona umowy z innymi organizacjami, w tym z rządami czy też powiększają kapitał ze źródeł zewnętrznych, robią to na zasadach zapewniających demokratyczną kontrolę i zachowanie autonomii.

Zasada numer 5: Edukacja, Szkolenie i Informowanie


Co-operatives zapewniają edukację i szkolenie swoim członkom, wybranym reprezentantom, menadżerom i pracownikom, tak że mogą oni przyczyniać się efektywnie do rozwoju swoich stowarzyszeń. Informują oni ogół społeczeństwa- w szczegółności młodych ludzi i elitę kształtującą opinię publiczną – o charakterze i korzyściach wynikających ze współpracy.

Zasada numer 6: Współpraca wśród co-operatives


Co-operatives służą swoim członkom w sposób najbardziej efektywny i wzmacniający ruch wspolpracy poprzez współpracę w strukturach lokalnych, narodowych i międzynarodowych.

Zasada numer 7: Troska o społeczność

Członkowie co-operatives pracują dla nieprzerwanego rozwoju ich społeczności poprzez politykę przez nich zaakceptowaną.

 

Tekst na licencji: GNU FDL

 

Źródło: Howard Rheingold