Login lub e-mail Hasło   

Lecznicza Żywność

Spis produktów pomocnych w najczęściej spotykanych schorzeniach, dostępnych na rynku polskim, bogatych w witaminy i minerały zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Wyświetlenia: 160.328 Zamieszczono 08/01/2008

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Przedstawiony poniżej spis produktów żywnościowychpomocnych w różnorodnych, a najczęściej spotykanych schorzeniach opracowany został na podstawie tłumaczenia z j. angielskiego serii artykułów, które ukazały się w Journal of the American Medicial Association (tytuł oryginału: Food your miracle medicine) oraz wiedzy zawartej w przekazach starożytnej sztuki medycznej Słowian, Celtów, Greków, ludów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Wybrano produkty łatwo dostępne na rynku polskim, bogate w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

owoce

 

Wiele leków stosowanych we współczesnej konwencjonalnej medycynie opartych jest na wyciągach z roślin występujących w przyrodzie. Ale pigułki nie mogą zastąpić odpowiedniej diety. Nie ma sensu faszerowanie się medykamentami i jednoczesne zatruwanie organizmu jedzeniem dla nas niekorzystnym. Wiele z przedstawionych poniżej warzyw, owoców i ziół jest stosowanych również i dzisiaj w medycynie ludowej. Warto z tej wiedzy popartej długoletnim badaniem i doświadczeniem skorzystać. Warto tym bardziej im mniejszą przykładamy wagę do tego co spożywamy, najczęściej w pośpiechu, nie przeżuwając dokładnie pokarmu.

Spośród bogatej listy pokarmów korzystnych i szkodliwych przy danym schorzeniu łatwo będzie wybrać to, co lubimy i to, co poprawi nasz stan zdrowia. Warto obserwować w jaki sposób to co spożywamy wpływa na stan naszego zdrowia i samopoczucia. W wielu wypadkach wystarczy zrezygnować z jednego, dwóch, trzech produktów lub ograniczyć ich spożywanie aby odczuć poprawę samopoczucia. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Różne organizmy mają odmienną podatność na schorzenia w zależności od uwarunkowań genetycznych, składników gleby i wody w miejscu zamieszkania i wielu innych czynników. To co dla jednego organizmu jest szkodliwe na inny może nie mieć wpływu.

Skład diety należy rozpatrywać całościowo. Każdy organizm jest inny i może mieć inną, sobie tylko właściwą tolerancję na poszczególne składniki diety. Nie ma diety idealnej dla wszystkich, gdyż nie ma dwóch identycznych organizmów. Nawet najzdrowsza żywność jak np. miód, cebula czy rzepa może u niektórych powodować dolegliwości. Ważna jest odpowiednia kompozycja składników pokarmowych. Np. nadmiar tłuszczu powoduje podniesienie poziomu cholesterolu, otyłość, uszkodzenie serca, ale dotyczy to tłuszczu zwierzęcego. Całkowite zrezygnowanie z tłuszczu również roślinnego (oliwa z oliwek) jest niekorzystne gdyż organizm nie wchłania wtedy witaminy A, D, E i K. Najkorzystniejsza jest dieta urozmaicona, mamy wtedy możliwość dostarczenia organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Im mniej przetworzone pożywienie, im bardziej naturalne i świeże, tym zdrowsze.

Matka Natura u zarania dziejów zaopatrzyła nas we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i naturalne lekarstwa zawierając je w warzywach, owocach i ziołach. Oto parę przykładów! ...

Więcej o zdrowej żywności:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdrowie/lecznicza_zywnosc_spis_i_opis_produktow.html

 

Opracowanie tematu i redakcja Andromedah

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1355
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1095
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1117
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 628
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 800
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1060
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1255
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1355
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1227
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 654
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 641
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 836
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 702
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje  Prema Dharmin  (www),  08/01/2008

Na czasie dodany artykuł. Akurat zaczynam kolację. Mniam mniam.

Mam nadzieję, że kolacyjka była smaczna :-)

problem w tym ze trzeba uwazac na fruktoze ktora niszczy naczynia krwionosne powodujac zylaki, hemoroidy nie mowiac juz o mozliwosci powstania cukrzycy z zajadnia sie fruktoza (owoce cukier itd); fruktozy najlepiej nie jesc wcale ale jezeli ktos jest juz uzalezniony to zeby limitowal to do 15 g dziennie tu jest tabelka
http://articles.mercola.com/si(...)rs.aspx

Wykonałaś olbrzymia pracę - w sensie edukacyjnym. Oby przeczytało Twój artykuł wiele osób i oby zaczęły one dbać o zdrowie swoje i bliskich. Oby wzrastała świadomość prozdrowotna społeczeństwa.
pozdrawiam!

Dzięki Ci za uznanie mej pracy :-) Lubię to, co robię, więc na pewno jeszcze coś ciekawego dorzucę :-)

  Piotr M.,  17/03/2012

"mleko może powodować bezsenność" Ciekawe, otóż w niektórych poradnikach polecają podawać ciepłe mleko by szybciej zasnąć.... :)

@Piotr M.:
Piotrze - oczywiście, że podają. Jednak "niektóre" poradniki mogą podawać prawdę opartą na pseudofaktach - do nas więc należy rozpoznać która wiedza ma się dobrze do reszty zjawisk na tym świecie, a która ma się do nich nijak. :-)

  mazur,  27/01/2008

Mniam mniam - proszę o jeszcze.

Zrobi się Panie Mirosławie! :-) Dzięki!

  wirna,  29/02/2008

Proszę nie pisz że mleko jest zdrowym produktem, że pomaga np.w zapaleniu oskrzeli,osteoporozie....Przy dzisiejszym spożyciu mleka osteoporoza nie powinna istnieć a jest zupełnie inaczej. Więcej DOBREGO wapnia mają zielone warzywa,sezam...
Mleko krowie nie jest pożywieniem dla człowieka, to trucizna, oziębia organizm i zaśluzowuje.Właśnie dlatego tak dzieci chorują,na katary,alergie,astmy.. ...  wyświetl więcej

Witam! Mleko krowie, szczególnie gdy pochodzi prosto od krowy, która zdrowa jest, jest produktem zdrowym i nawet polecanym w terapii uzdrawiania z przeziębień i innych chorób. Szczególnie podgrzane mleko z łyżeczką masła i miodu jest lekarstwem stosowanym przez medycynę ludową w leczeniu z kaszlu i przeziębienia. Nie będę się w komentarzu rozpisywać nad innymi recepturami, bo zbyt wiele tego.
...  wyświetl więcej

  oldml,  20/03/2008

Dziewczyny tylko się nie bicie, bo obie macie rację.
Ula pisze o odpadzie z mleczarni sprzedawanym pod nazwą "mleko", a Andromeda o Mleku.
I Obie macie rację.

hmm.. niekoniecznie, właśnie wykryto dosyć specyficzne działanie mleka, cóż.. żeby nie być gołosłowną, moja rodzina ze strony mamy jest wychowana na prawdziwym mleku, osteoporoza pięknie kwitnie wśród kobiet w mojej rodzinie, a tam kwitnie, to jest erupcja, a odżywają się naprawdę zdrowo i mlecznie, to jest niestatystyczny przykład na poparcie moich słów :)

  trey456,  19/12/2011

pasteryzowane to faktycznie swinstwo ale surowe i jeszcze zakwaszone to samo zdrowie

@skrzydlate:
mądre słowa, świetny przykład. :-)

  hussair  (www),  21/06/2013

@Jacek Wąsowicz: Miażdżący, rzekłbym.

Świetny artykuł
Całkowicie zgadzam się z Andromedą.
Może skusisz się o napisanie artykułu o medycynie ludowej?
pozdrawiam

O medycynie ludowej dobry artykuł, wyczerpujący taki by się przydał, rzeczywiście. Popieram pomysł!

Jasne, że pomysł super i już zbieram materiały! No to będę miała zachętę do pracy i motywację po takich komentarzach :-) Dzięki

Moim zdaniem,do artykułu należy się wyjaśnienie inaczej będzie wielce szkodliwy.Odsyłam do książek doktora D`Adamo "Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi","Żyj zgodnie ze swoją grupą krwi",Gotuj zgodnie ze swoją grupą krwi".Sęk w tym że co dla jednej grupy krwi jest wysoce wskazane to dla drugiej jest trucizną.Kilka przykładów grupa krwi 0 nie toleruje żadnego nabiału dla tej grupy krwi to trucizna!.Po ...  wyświetl więcej

Z doświadczeń pokoleń leczących ludzi dietą wegetariańską i wegańską wynika, że są one dobre, zdrowe i lecznicze dla każdego człowieka. To jedna sprawa.

Druga sprawa to fakt, że gdyby tak było jak chce dr James D'Adamo i jego synek to większość wegetarian i wegan z grupami innymi niż grupa A czułaby się niezdrowo. A to bez przeproszenia typ prawdy nazywany po polsku "gówno prawda". Co więc

...  wyświetl więcej

U kotów, podobnie jak u ludzi występują grupy krwi A, B, AB.

Grupa krwi A jest najpowszechniejsza, występuje u około 90% kotów europejskich.

Grupa B występuje u około 60% kotów brytyjskich, egzotycznych i devonów.

Grupa AB jest niezwykle rzadka.

Koty z grupą krwi B mają wysokie miano przeciwciał przeciwko krwi z grupą A, co oznacza, że w przypadku przetoczenia im kr

...  wyświetl więcej

Najmocniej przepraszam jeśli przez moją wypowiedź komuś podskoczyło ciśnienie,nie to było celem mojej wypowiedzi,raczej chciałem zwrócić uwagę na pewne uzupełnienie.Pozwolę sobie na kilka słów wyjaśnienia.Jeśli chodzi o powstanie grup krwi absolutnie się nie zgadzam z D`Adamo,chronologia biblijna jest dla mnie przekonująca, wedlug niej żyjemy w siódmym tysiącleciu od pojawienia się pierwszych ludz ...  wyświetl więcej

A w Genesis Bóg powiedział tak:

" 29 I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem.
30 A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona».

...  wyświetl więcej

Genesis,zgadzam się jak najbardziej,w dalszej części tej księgi czytamy Rozdział 9 werset 3 Wszystko,co się porusza i żyje,jest przeznaczone dla was na pokarm,tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko.4 Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia.biblia tysiąclecia :-)

Tak, tak, tadeuszu, tylko trzeba jeszcze zaznaczyć, że jak się mieszka na pustyni, gdzie się ma tylko owce, barany i kozy, to niestety trzeba coś jeść i to też Dobry Bóg wie!

Bóg jest mądry i tym, co nie mają owoców i warzyw bo im te na piachu nie wyrosną - zezwolił na to aby jedli mięso ale tylko z wybranych gatunków zwierząt - zakazując jedzenia wieprzowiny w ogóle!

Ale ci, co ma

...  wyświetl więcej

  kamakszi,  05/09/2008

Andromedo, masz rację. W Indii propaguje się wegetarianizm, ale wielu jest hindusów, którzy jedzą mięso i to świńskie też. Niestety tak to jest. Oni się też do Ved nie stosują, choć tam napisane, żeby mięska nie jadać.
Widać na świecie tak już musi być, że zawsze się znajdzie jakiś wyjątek co to sobie do tego co robi czy je dorobi ideologię i za nią podąża. Niestety, człowiek już tak ma.

Witam,
Przede wszystkim chcialam napisac, ze min. ten artykul otworzyl mi oczy :)
Pierwsza rzecza jaka zrobilam to wyrzucilam slodycze! (choc nie lubie marnowac jedzenia)
Od paru tygodni neka mnie zapalenie oskrzeli, po jako takim wyleczeniu zachorowalam teraz na zapalenie ucha srodkowego i zewnetrznego :/
Teraz wiem co moge jesc aby podniesc swoja odpornosc a czego jesc nie powinnam.
Wielkie dzieki dla autorki tego artykulu :D
Pozdrawiam

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i powodzenia w życiu i pracy :-) Ale nie bądź dla siebie zbyt surowa :-)

Wszystko pięknie i przejrzyście :). Wiadomo co jeść, a czego nie, ale... Jeśli społeczeństwo się nie "przebudzi" i pozwoli na wprowadzenie Codex Alimentarius, wtedy te piękne i zdrowe warzywa i owoce będą już tylko wspomnieniem :(. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam do odwiedzenia http://www.stopcodex.pl
Szukajcie również filmów o Codex Alime ...  wyświetl więcej

Dziękuję za uznanie. Jeśli o mnie chodzi, to walczę o to, aby warzywka i owocki, a także zioła mogły być uprawiane w ogródkach i nie tylko. Codex Alientarius - STOP!
Zapraszam i zachęcam do tego, aby zastopować całą tą idiotyczną nagonkę na zioła, witaminy i suplementy:-)

Niewiem jak to jest z mlekiem,ale coraz to mam inne informacje raz ,że powoduje osteoporoze a raz ze jej przeciwdziala,wiec niewiem jak to jest.Ale dokladam wit b17 amigdaline,jej brak powoduje raka a niestety malo jej bo kiedys ktos udowodnil ze dzieki niej mozna pozbyc sie raka.Jest w kazdych pestkach polecam art o niej

Ano mleko jak widać wzbudza wiele emocji. Osobiście piję mleczko od czasu do czasu, ale musi to być dobre mleczko i od zdrowej krowy. Myślę, że jest to bardzo indywidualna kwestia czy pić mleko czy nie. Po prostu obserwuj swój organizm czy mleka potrzebuje i jak się czujesz po jego wypiciu.
Z pestkami jest podobnie. Jedni piszą, że po rozgryzieniu pestki jest tam trucizna, a drudzy mówią, ż ...  wyświetl więcej

  WaszSklep  (www),  29/04/2010

Popieram koleżankę... faktycznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć... Trzeba zadbać o odpowiednią kompozycję składników pokarmowych I Pozdrawiam

Też pozdrawiam :-)

  E K,  09/06/2010

jedno z moich ulubionych! Prawie codziennie zaglądam! :)

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

Nie prościej było napisać,że wszystkie warzywa i owoce są zdrowe:D?
Czyli według Ciebie cukier jest zdrowy?dlaczego nie napisałaś tych najgorszych skutków spożywania cukru?
ogólnie bardzo pozytywny artykuł:) Pozdrawiam

Dziękuję za wszystkie komentarze. Pozdrawiam czytelników mych artykułów.

Fajny artykuł! Gratuluję samozaparcia przy zbieraniu takiej ilości danych. Co do kiełków i różnych polecanych nasion zapraszam do sklepu http://www.kielki.net. Mamy tam spory wybór nasion do domowego kiełkowania. Natomiast jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się o kiełkach więcej - prowadzimy dodatkowo specjalistycznego bloga pod adresem http://wiedza.kielki.net. Zapraszamy!

  cnc  (www),  18/08/2011

Oby więcej takich pozytywnych artykułów. Zabieram się do jedzenia :)

Dziękuję za komentarze :-) Pozdrawiam

Do tych wszystkich cudownych warzyw, owoców itd dodam jeszcze Młody jęczmień (odkryłam kiedyś a właściwie moja ciocia jak zachorowała na raka), oprócz pomocy w leczeniu nowotworów, jest też dobry na cukrzycę, zaburzenia pracy tarczycy, anemię, miażdżycę, nadciśnienie oraz osteoporozę (tak wynika z ulotki:))

  optymi-stka  (www),  11/02/2013

bardzo cenne informacje, w dzisiejszych czasach trzeba to sobie dobrze przyswoić dla zdrowia!

  hussair  (www),  11/02/2013

@optymi-stka: 102 głosy! Nie mogę nie dorzucić cegiełki.

  tomasz12  (www),  02/08/2016

Bardzo dobry tekst.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska