JustPaste.it

Sztuka szybkiego czytania cz.2

Przedstawione w pierwszym artykule ćwiczenia to nie koniec lekcji związanych z szybkim czytaniem. Aby w pełni zrozumieć tekst należy najpierw zastanowić się nad tym, jakich konkretnie informacji poszukujemy, a także nad typem tego tekstu.

Wyobraź sobie, że szukasz jakiegoś hasła w encyklopedii. Czy aby zdobyć potrzebną Ci wiedzę przeczytasz ją całą, czy odnajdziesz potrzebne Ci informacje? Tak samo jest z czytaniem każdej innej książki-musisz wiedzieć czego chcesz się dowiedzieć czytając daną książkę. Znając już swój cel można postąpić dwojako- skorzystać ze spisu treści i odnaleźć potrzebny fragment i szukać w nim słów kluczowych, lub przeczytać całą książkę, skupiając się tylko wówczas, w momencie znalezienia szukanych przez nas treści.

Drugą ważną zasadą jest odpowiedzenie sobie na pytanie z jakim typem książki mamy do czynienia. Wykluczamy oczywiście beletrystykę, ale podręczniki można podzielić na różne rodzaje. Jeżeli dana książka ma typ bardziej opisowy nie należy skupiać się na „otoczce”, tylko na konkretnych informacjach, które już nasz mózg sam połączy w zdania, czy logiczna całość. Jeżeli zaś tekst ma charakter bardziej naukowy, i niemalże każde zdanie zawiera nowe dla nas informacje powinno się przeczytać taką pozycję wolniej, z większym skupieniem.

Zapraszam do lektury pierwszej części zawierającej podstawowe ćwiczenia pomocne w szybkim czytaniu, a także do oczekiwania kolejnych informacji w tym temacie.