Login lub e-mail Hasło   

10 zalet jedzenia na surowo

Ludzkość nauczyła się już dawno temu, że gotowanie mięsa przed zjedzeniem ochroni ją przed pewnymi chorobami. Od tamtego czasu praktyka gotowania rozszerzyła się na wszystkie ro...
Wyświetlenia: 12.472 Zamieszczono 26/08/2009

Ludzkość nauczyła się już dawno temu, że gotowanie mięsa przed zjedzeniem ochroni ją przed pewnymi chorobami. Od tamtego czasu praktyka gotowania rozszerzyła się na wszystkie rodzaje pożywienia i jest obecnie uważana za sztukę. Niewiele posiłków zawiera surowe elementy, może poza surówką z zielonych części warzyw.

Jedną z zalet jedzenia na surowo jest to, że stawia ono intencje Natury w centrum uwagi. Kiedy mówię o jedzeniu na surowo, mam na myśli jedzenie owoców, orzechów i warzyw, które smakują większości osób w swej podstawowej formie prosto z drzewa, krzaka czy winorośli.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo porzucić tysiące lat tradycji i wrócić do surowego w 100% jedzenia. Margaret Mead powiedziała kiedyś: "Łatwiej jest zmienić czyjeś wyznanie niż dietę". Wracając do tematu, mamy 10 zalet diety złożonej ze świeżych, surowych owoców, warzyw i orzechów, co może prowadzić was do znalezienia im lepszego miejsca w waszej diecie.

1. Surowe pożywienie jest lepszej jakości, dlatego też jesz mniej, by zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Gotowanie pozbawia żywność witamin, uszkadza białka i tłuszcze, a także niszczy enzymy pomocne w trawieniu. Gdy zwiększa się ilość surowego jedzenia w diecie, czujesz się zadowolony i masz więcej energii, jedząc mniejsze posiłki, ponieważ surowa żywność ma najlepszą równowagę wody, składników odżywczych i błonnika, by zaspokoić potrzeby twojego organizmu.

2. Surowe pożywienie ma bardziej intensywny smak niż gotowane, nie ma więc potrzeby dodawania soli, cukru, przypraw lub innych dodatków smakowych, które mogą podrażnić twój układ trawienny czy nadmiernie pobudzać inne organy.

3. Przygotowanie surowego pożywienia zajmuje bardzo mało czasu, więc spędzasz mniej czasu w kuchni. Nawet dziecko 5-cio czy 6-cio letnie może przygotować większość rzeczy na śniadanie, obiad czy kolację. To daje dziecku poczucie niezależności i podnosi samoocenę, nie mówiąc już o wytchnieniu, jakie przynosi rodzicom.

4. Kiedy odżywiasz się na surowo, występuje małe prawdopodobieństwo poparzeń, chyba że znajdujesz się w środku pożaru lasu czy zbyt długo na słońcu. Tylko pomyśl! Żadnych poparzeń języka, podniebienia, palców i o wiele mniej pożarów w domu.

5. Zmywanie po przygotowaniu i zjedzeniu surowego posiłku jest drobnostką. Żadnych spalonych tłuszczy czy zaschniętych warstw. Poza tym wszystkie niejadalne części wrzucane są bezpośrednio do kompostu.

6. Żywienie się na surowo może odwrócić lub zatrzymać rozwój wielu chronicznych chorób, w tym także chorób serca i nowotworów. Pamiętaj, że w procesie gotowania wytwarzają się wolne rodniki, które są główną przyczyną powstawania nowotworów. Jeśli zmniejszysz liczbę wolnych rodników, którymi twoje komórki są bombardowane,  zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka.

7. Surowa dieta może ochronić cię przed chorobami zakaźnymi, tj. przeziębienie, grypa, odra, itd. Surowe pożywienie utrzymuje zdrowe ciało, a zdrowe ciało nie zachoruje.

8. Jeśli zaczniesz łączyć właściwie surowe produkty, zgodnie z zasadami Naturalnej Higieny, wkrótce osiągniesz poziom, na którym nie będziesz cierpieć już więcej na zgagę, gazy, niestrawność czy zaparcia.

9. Jest to rozsądne ze względu na środowisko. Gdyby cała ludzkość znalazła się na surowej diecie, przemysł spożywczy zostałby zamknięty i zająłby się produkcją żywności organicznej. To zaoszczędziłoby nam ogromne ilości zasobów naturalnych używanych do produkcji energii zużywanej w tym przemyśle. Energia atomowa byłaby zbędna. Pomyśl też, ile drzew i rezerw ropy mogłoby zostać ocalonych, gdyby nie było potrzeby produkowania papierowych i plastikowych opakowań dla naszej przetworzonej żywności. Mniej dwutlenku węgla uwalniałoby się do atmosfery, gdy przestałoby się gotować, a więcej tlenu z wszystkich nowych sadów i ogrodów, co przyczyniłoby się do odwrócenia Efektu Cieplarnianego.

10. Odżywianie się na surowo zaoszczędzi ci wydatków na żywność, witaminy, garnki, patelnie, sprzęty kuchenne, lekarzy, lekarstwa i ubezpieczenie zdrowotne.

Nie niszcz więc swojego pożywienia, siebie i naszej planety poprzez gotowanie tego, co jesz. Owoce, orzechy i warzywa, które są w całości świeże i surowe, są przepełnione życiem i mają zdolność przekazywania swojej siły życiowej bezpośrednio tobie.

Tekst pochodzi z rawfoods . Tłumaczyła E.Spyra

Podobne artykuły


27
komentarze: 9 | wyświetlenia: 25955
156
komentarze: 73 | wyświetlenia: 252838
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7765
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2948
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 20404
43
komentarze: 98 | wyświetlenia: 54634
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 81738
70
komentarze: 38 | wyświetlenia: 163347
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 28018
37
komentarze: 8 | wyświetlenia: 35662
 
Autor
Dodał do zasobów: Verona
Artykuł  wujek77,  29/08/2009

Czytałem kiedyś o badaniach lecz nie wiem w jakim stopniu mogą one być prawdą, dotyczyły nie tyle zastąpieniu zwykłego jedzenia surowym lecz ich zrównoważeniu. Według autora owych badań wszelkie produkty przetwarzane czyli np smażone bądź gotowane cechują się tym, że zmienia się ich struktura. Organizm ludzki w drodze ewolucji odpowiednio dokształcił się do najefektywniejszego przyswajania surowyc ...  wyświetl więcej

mam w swoim otoczeniu witarian, czyli wyłącznych surowojadów i wiem, jak fantastyczne to jest jedzenie i jak dobrze wpływa na samopoczucie (sama tez dużo jem bardzo dużo surowizn, oczywiście jestem vege)

Ja w swojej diecie unikam produktow macznych, ryzu i ziemniakow, jem natomiast warzywa takie, ktore zapelniaja zalodek, ale nie maja w sobie za duzo kalorii i tez wole je na surowo.
Zauwazylem tez, ze duzo bardziej smakuje mi kotlet mielony przed smazeniem niz po (mam dobrego dostawce miesa, wiec nie boje sie jesc surowego). Polecam tez karczek zaprawiony jak na grilla (ale nie grilowany). ...  wyświetl więcej

Horror i czarny humor. Smakosze surowego miąska chorują i to ciężko . Mlodość szybko przelatuje a potem 100 chorób Cię czeka!

Nie zartuje, na serio lubie surowe mieso. Oczywiscie jem nie tylko to, moja dieta jest urozmaicona. Czuje sie swietnie.

  m4kpl,  30/08/2009

A ja lubię jeść surowe mięso. Często tego nie robię, ale jak tylko mam okazję wcinam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska