Login lub e-mail Hasło   

W zdrowym ciele zdrowy (mądry) mózg!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://duchimateria.pl
Że duch to wiadomo, ale mózg?
Wyświetlenia: 7.588 Zamieszczono 05/09/2009

Czy wiesz ,że dzięki ćwiczeniom fizycznym stajesz się mądrzejszy?

O tym, że ruch to zdrowie – wiemy wszyscy, choć niechętnie korzystamy z tej mądrości.

Człowiek jest istotą wygodną, leniwym kanapowcem , lub jak kto woli leniwcem kanapowym i do czynnego wypoczynku musi się świadomie mobilizować. Ruch świetnie wpływa na krążenie ,wzmacnia serce, przyspiesza metabolizm, uelastycznia stawy, kręgosłup, powoduje przyrost masy mięśniowej ,zapobiega osteoporozie(w wyniku obciążania kości zwiększa się ich masa i stopień mineralizacji).Kilka ćwiczeń poprawiających krążenie może zapobiec rozpoczynającemu się przeziębieniu. Podczas ruchu wytwarzają się endrofiny- hormony szczęścia, ćwiczenia będące zastrzykiem energii ,łagodzą stres ,poprawiają nastrój i samoocenę- wiemy, wiemy.

Czy masz również świadomość tego ,że ćwicząc powiększasz swój mózg?

Jak to się dzieje?

Lepsze ukrwienie powoduje dotlenienie mózgu, a to z kolei wpływa na tworzenie się nowych komórek nerwowych. Ćwiczenia przyspieszają wzrost nowych neuronów w strukturze mózgu( hipokampie), odpowiadającej za pamięć i uczenie się. Przebieg tego procesu został potwierdzony przez amerykańskich uczonych, przy pomocy badań magnetycznym rezonansem jądrowym. Tak więc, ćwicząc na siłowni – stajemy się mądrzejsi- trenujemy nie tylko mięśnie, ale i zwoje mózgowe. Stwierdzono też, że dzięki przyrostowi nowych neuronów, łatwiej jest pozbyć się depresji.

ciekawe

Amerykańscy naukowcy badając mózgi sportowców, zauważyli ,że wyjątkowo mózgi zawodowych piłkarzy są mniejsze(zawierają mniej szarej substancji odpowiadającej za myślenie). Uważa się, że może to być spowodowane otrzymywaniem większej ilości uderzeń w głowę- w porównaniu z innymi sportowcami.

Siła wiary i umysłu

Przeprowadzone eksperymenty dowodzą ,że z ćwiczeń fizycznych, największa korzyść odnoszą te osoby, które ćwiczą z wiarą, przekonaniem i świadomością, że ruch poprawi ich stan zdrowia. Można powiedzieć ,że zachodzi tu sprzężenie zwrotne- mózg od ćwiczeń rośnie w neurony , a z kolei umysł wpływa na ich skuteczność, czyli kondycję fizyczną człowieka. Niektórym kulturystom znany jest już fakt, że najlepsze efekty osiąga się poprzez stworzenie połączenia umysł-mięsień, czyli świadome koncentrowanie się na mięśniu, który ma akurat pracować.

Interesujące wyniki uzyskali naukowcy z USA ,badający wpływ umysłu na ciało fizyczne. Żołnierze wybrani do grupy eksperymentalnej, mieli za zadanie wyobrażać sobie, że ćwiczą mięśnie nadgarstka. Ćwiczenia te odbywały się tylko w sposób umysłowy , mentalny poprzez wizualizację. Podczas badań okazało się ,że siła myśli wpłynęła na przyrost masy mięśni i kości.  Tajemnice ludzkiego mózgu będą zadziwiać nas , jeszcze przez długi czas, a główną przeszkodą na drodze do ich poznania jest fakt ,że.... mózg musi poznawać sam siebie .

Jak praktycznie wykorzystać tę wiedzę?

1- Nie pozostaje nic innego jak oderwać się od książek , komputerów i w celu pozyskania mądrości ruszać na basen, na rower , na rolki, na siłownię, no chociaż na zwykły spacer lub bieganie.

Bieg po zdrowie i... mądrość ze świadomością: „Jeśli nie chcesz biegać póki jesteś zdrowy, będziesz biegał gdy zachorujesz”.

2- Ćwicząc, myśleć świadomie o tym jak ruch wspaniale wpływa na kondycję fizyczną i poprawia stan zdrowia .

3-- Jeśli jesteś młodym uczącym się człowiekiem , którego rodzice przymuszają do ślęczenia nad książką akurat wtedy gdy chcesz zażyć ruchu, śmiało możesz wykorzystać i przedstawić im powyższe argumenty np. tak: kochani właśnie idę pojeździć na rowerze , aby wyćwiczyć zwoje mózgowe , zwiększyć przyrost neuronów w hipokampie i powiększyć swój mózg. :-)

4-Jeśli jesteś wyjątkowym przypadkiem kanapowego leniwca, któremu na samą myśl o jakimkolwiek ruchu cierpnie skóra – nic straconego- popracuj nad tym mentalnie: biegaj w myślach, ćwicz brzuszki poprzez wizualizację, wykorzystując siłę umysłu.

Kipieć energią

Podstawą wszystkich form życia jest wibracja. Ruch to życie. Źródłem wibracji w naszym organizmie jest serce-jedyny organ posiadający zdolność kurczenia się bez żadnej stymulacji z zewnątrz, pod wpływem impulsów, powstających w nim samym( po doprowadzeniu substancji odżywczych , kurczy się rytmicznie nawet po wyciagnięciu go z ciała) .

Tybetańczycy uważają ,że „Serce jest królem kanałów życia, gdzie zaczyna się i trwa tętnienie życia”. Jeżeli więc chcemy, aby życie w nas wrzało ,powinniśmy kilka razy dziennie przyspieszać swoje tętno, za pomocą biegania lub innych ćwiczeń fizycznych. O tym ,że ruch przysparza mądrości wiedzieli już starożytni Grecy:

„Jeśli chcesz być silnym biegaj, jeśli chcesz być pięknymbiegaj, jeśli chcesz być mądrymbiegaj”.

Warto mieć świadomość tego ,że tylko: aktywność ruchowa, czystość wewnętrzna i pozytywne myślenie, warunkują utrzymanie energii w organizmie na wysokim poziomie .

Tagi: umysł, siła myśli, świadomość, mózg, ruch, aktywność ruchowa, neurony, energia, ćwiczenie mięśni, wizualizacja, wiara.

Autorka ATB

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8746
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 171216
159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 46290
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22588
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49936
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 75285
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 92348
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20139
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12734
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10490
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4453
42
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7700
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 21071
 
Autor
Artykuł  Stecka,  07/09/2009

Bardzo ciekawy artykuł :-)
W wakacje biegałam codziennie około 19 po pół godziny i grając w koszykówkę i te pe w ogóle nie czuję zmęczenia. :) A wcześniej odczuwałam.
Nie wiedziałam, że to powiększa mózg, ale zauważyłam, że w klasie osoby sprawniejsze fizycznie przeważnie są osobami zdolniejszymi. ^^
Więc nie pozostaje mi nic innego, jak biegać dalej :D

Święta racja! Ja zacząłem "zażywać ruchu" stosunkowo niedawno. Wcześniej wracałem z pracy, potem komputer i jakiś filmik lub bezustanne czytanie artykułów. Do tego ciągłe zmęczenie, zniechęcenie i rozczarowanie. No i brzuszek mi nieco urósł :) Z tego powodu zacząłem biegać i ćwiczyć każdego dnia. Jak się okazuje aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na umysł i życie jako całość.

  amaltea,  08/09/2009

Mam podobne doświadczenia:-) W ciągu roku dużo czasu spędzam przy komputerrze,lubię to swoje blogowanie , ale też często czuję się zmęczona i rozdrażniona.W czsie wakacji świadomie więcej czasu poświęcam na ćwiczenia fizyczne( długie spacery-uczę się chodzić z kijkami, rower, rolki) i czuję się rewelacyjnie, żadnych dolegliwości. Ciekawe , czy się ze mną zgodzicie,że jednak do każdej takiej aktywn ...  wyświetl więcej

Poprostu święte slowa, ale tu raczej hodzi o wzrost morzliwości mózgu niż jego intelektu apropo kultury wschodu tak jak i ciało potrzebuje odpoczynku po wysiłku taki umysł ich lekarstwem jest tai chi w karzdej postaci polecam karzdemu niesamowicie odpręża a zarazem napełnia nową energią : ) POZDRAWIAM

Dla mnie bieganie zastępuje każdy inny sport. Po prostu uważam że jest najlepsze.

bieganie to dobry wybór ale nie rozwija górnych parti ciała wiem co mówie też biegam i polecam karzdemu : )

Cytuje z artykulu:
"Tajemnice ludzkiego mózgu będą zadziwiać nas , jeszcze przez długi czas, a główną przeszkodą na drodze do ich poznania jest fakt ,że.... mózg musi poznawać sam siebie ."
Zgadza sie, sa ludzie o wyjatkowych i zdumiewajacych zdolnosciach. Ponizej link na potwierdzenie tych faktów:
http://www.youtube.com/watch?v(...)Ocqc1SsDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska