Login lub e-mail Hasło   

Inteligencja emocjonalna jak ją znacząco zwiększyć?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://transformacja-umyslowa.blogspot.com
Czynniki wpływające na inteligencję emocjonalną oraz skuteczne metody jej znacznego wzrostu.
Wyświetlenia: 1.003 Zamieszczono 24/09/2013

W ostatnim czasie spotkałem się z zagadnieniem inteligencji emocjonalnej. Na podstawie analizy literatury fachowej, wynika, że ten rodzaj inteligencji znajduje się na pierwszym miejscu wśród czynników decydujących o wybitnych osiągnięciach zawodowych. Według różnych źródeł składa się ona z:

  • samoświadomość - znajomości własnych potrzeb, wartości, uczuć, preferencji oraz stanów emocjonalnych
  • samoocena - tutaj mówimy o poczuciu własnej wartości, pewności siebie czyli wiary we własne umiejętności, możliwości itd.
  • Samokontrola - zdolność świadomego reagowania na bodźce zewnętrzne oraz kontrolowanie własnych stanów emocjonalnych
  • Empatia - umiejętność doświadczania stanów emocjonalnych, uczuć i wartości innych
  • Perswazja - zdolność wpływania na innych, umiejętność łagodzenia konfliktów
  • Przywództwo - zdolność zjednywania sobie ludzi
  • Motywacja - zaangażowanie własne

     Nie sposób niezgodzić się z powyższymi elementami gdyż odgrywają ogromną rolę. Pomimo, że nie wymieniłem wszystkich to i tak obecne zarysowywują kompleksowość, stąd też odpowiedź na pytanie dlaczego niewielu je posiada.
    
     Najlepiej jak zobrazuje to na przykładzie sytuacji konfliftowej dwóch osób. Każda z nich reprezentuje odrębny system wartości i przekonań. Pierwsza odbiera niezwykle negatywnie sytuacje związane z popełnianiem przez nią błędów i nagle druga osoba porusza temat takiego zdarzenia. W tym momencie mimowolnie uruchomiony zostaje system negatywnych skojarzeń emocjonalnych. Osoba zaczyna reagować na ich podstawie i w przypadku dużej intensywności reakcje bywają gwałtowne. W pewnym momencie mogą one przybrać postać niekontrolowanych wybuchów agresji.

Dzieje się tak dlatego, że każda decyzja uwarunkowana jest emocjonalnie. W efekcie czego osoba o rozregulowanych stanach staje się ich marionetką. W związku z czym nie panuje nad swoimi słowami i zachowaniem w ten sposób tracąc samokontrolę, samoświadomość, empatię, siłę perswazji, siłę przywództwa, jak również samoocena po złej reakcji na zaistniałą sytuację ulega znaczącemu pogorszeniu, co odbija się z kolei na naszej motywacji.  System ten działa na zasadzie reakcji łańcuchowej gdzie czynnikiem decydującym o wszystkim są emocje. W przypadku osoby wybuchowej  w sytuacjach chociażby stresowych iloraz inteligencji emocjonalnej spada dramatycznie. Następuje u nich nagłe odcięcie racjonalnego umysłu kosztem niekontrolowanych emocji, co skutkuję delikatnie mówiąc podejmowaniem nierozsądnych decyzji. Taka osoba często bywa zarzewiem konfliktu, dlatego nie nadaje się na budowanie chociażby ducha zespołu w przypadku stanowisk menadżerskich stąd też wynika brak awansu.
    Przeciwnością są osoby o mentalności "przepraszam że żyję". Tutaj mamy przykład całkowitego wycofania się i braku umiejętności podejmowania i zaakceptowania ryzyka w procesie decyzyjnym. Do tej grupy należą osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości a ich reakcja na trudne sytuację  charakteryzuje się ucieczką. O ile w pierwszym przypadku osoba czuła by się na siłach zajmując pozycje np. kierownicze tak w tym osoba o tym nawet nie pomyśli. W obu przypadkach inteligencja emocjonalna jest słabo rozwinięta.
      W takim razie co zrobić? Istnieje tylko jedna droga, która sprowadza się do uporania z tymi  negatywnymi emocjami, w skutek czego Twoja inteligencja wzrośnie niewyobrażalnie. Umysł stanie się czysty, stąd decyzje przez Ciebie podejmowane będą trafniejsze. Znacząco poprawią się Twoje zdolności perswazji, empatii, samoświadomości itd. Oczywiście zawsze istnieje możliwość gwałtownej reakcji gdy faktycznie wymaga tego sytuacja, natomiast w formie świadomej decyzji a nie jako odruch bezwarunkowy. 

Podobne artykuły


52
komentarze: 78 | wyświetlenia: 70428
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13804
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18738
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3133
12
komentarze: 16 | wyświetlenia: 14646
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 6592
7
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4171
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1934
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13159
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15825
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9690
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9115
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 11601
 
Autor
Artykuł  Remter,  24/09/2013

Manipulacja nie przystoi ...

  don1  (www),  24/09/2013

gdzie jest manipulacja?

@don1: Zapewne będziesz miał to objaśnione, jak znam Teresę... Cierpliwości, dobry komentarz zajmuje chwilę... ;)

  don1  (www),  24/09/2013

nie mogę się doczekać :)

@don1: Siebie oszukujemy w miarę potrzeb, innych w miarę możliwości... i na tym opiera się mądrość twego tworu...
Emocje są po to, aby je w pełni wyrażać, one mówią o nas samych ... blokowanie ich jest równoznaczne z tym co napisałam powyżej... Jak zatem można poznać samego siebie... stosując jedynie inteligencję mózgową ... omijając serce?

  don1  (www),  24/09/2013

na razie tylko użytkownik wykazał się zwykłą ignorancją i brakiem obiektywizmu twierdząc że informacje w artykule są nieprawdziwe nie mając zapewne wiedzy w tej dziedzinie :)

@don1: Nie słuchaj "doktryniarzy", bo poza doktryną nie mają oni nic do zaoferowania. Błądzą słowami w jaskini mózgu zmakniętego klamrą reguł wiary, czy innej nauki. Nic juz po nich, bo za życia zaprzedali się słowu i jego logizmom. Pisz jak uważasz, i strzelaj tak daleko jak potrafisz .. słowem ... na przekór katakumbom nawiedzonym zwidami ...

  don1  (www),  24/09/2013

@Mirosław: dzięki:) w sumie moja obecność nie jest tutaj aby zbierać plusy i pozytywne komentarze bo mi na nich nie zależy, ale jeśli osoba np. ma problemy z publicznymi występami, rozpoczęciem rozmowy z obcą osobą, z staraniem się o pracę o jakiej marzy to zapewniam że jest to tylko wynik negatywnych emocji i przekonań na temat własnej osoby gdyby ich nie było to ta osoba dążyła by do np. otrzymania tej wymarzonej pracy nieustannie aż by jej się udało.

@Mirosław: ... nie oglądaj się do tyłu, bo hydry "mądrości" wyciągają głowy, by cię dopaść ... idź na przód, przed siebie ... do wolności ...

@Mirosław: Jeszcze dodaj .. do wolności w podległości ...

  don1  (www),  24/09/2013

nie nie i jeszcze raz nie!!! wyrażać całkowicie emocje? czy to samo się tyczy osób popełniających zbrodnie? przecież oni też wyrażają je w swój indywidualny sposób. Niektórzy poprzez własne negatywne emocje przeżywają piekło wewnętrzne są niepewni, przestraszeni, nie potrafią się komunikować itp... jest tego tak naprawdę mnóstwo. Ich życie nie zmieni się jeśli nie będą potrafili pozbyć się tych emocji.

@don1: Odrzuciłeś coś , co pozwoliłoby Tobie ujrzeć w jaki sposób można nasze emocje zmieniać ... aby stawać się w pełni człowiekiem jakiego tworzy ; zimna głowa, gorące serce, trzeźwy sąd i zdrowe ciało." Odpowiedz.... jak długo można tłumić emocje, aby wybuchły takim czynem jak mord na innych ? Dzisiaj wiele osób cierpi na depresję ... skąd ona się bierze ? Czy nie z czegoś takiego, jak wypada i ...  wyświetl więcej

  don1  (www),  24/09/2013

@Teresa Rembielińska: depresja? u każdej osoby może objawiać się inaczej. Za przykład weźmy nieśmiałęgo młodzieńca którego nieśmiałość jest tak potężna że nie jest wstanie komunikować się z kobietami. Lata mijają a on ciągle jest sam, zarabia krocie jest dobrze sytuowany a jednak cierpi na depresję która wynika z niezaspokojonej potrzeby jaką jest nie bycie samotnym ale brak możliwości nawiązania ...  wyświetl więcej

  Remter,  24/09/2013

@don1: Dlatego tylko poznanie siebie od wewnątrz potrafi wzmóc w człowieku moc uczynienia czegoś dla siebie... Nieśmiałość często ma powiązanie nie tylko z niską samooceną ale również z pychą serca... jest to tylko blokada , która nie lubi nieprzyjemnych zdarzeń i na wskroś je wyprzedza...

  don1  (www),  24/09/2013

tak ale umysł nie działa racjonalnie tylko emocjonalnie. I fakt że osoba kiedyś miała np. negatywne zdarzenie z kobietą nie oznacza że z inną tak będzie natomiast umysł filtruje każdą kolejną możliwość poznania kogoś fajnego i interesującego poprzez te negatywne skojarzenia czyli w takich sytuacjach przysparza osobie kłopotów i tak naprawdę nie jest obiektywny oraz przekłamuje rzeczywistość

  Remter,  24/09/2013

@don1: Dlatego też i to należy uwzględnić, iż bazujemy jedynie półprawdami o danej rzeczy .. Jest takie mądre powiedzenie ; co było a co nie jest - nie pisze się w rejestr. Zbyt duża pamiętliwość rzeczy przykrych wynika z nie umiejętności przebaczania sobie i innym... i nad nią warto popracować. Nikt z nas nie jest ideałem i zawsze potrzebujemy przebaczenia od innych jak i umiejętności przebaczani ...  wyświetl więcej

  don1  (www),  24/09/2013

no właśnie można sobie racjonalizować, cytować słowa wieszczy na nic to, jeśli od strony emocjonalnej nie jesteśmy czyści, siedzi to w takiej osobie i to jest silniejsze od niej bo będzie reagować na daną sytuację bezwarunkowo będzie marionetką emocji. W momencie kiedy emocje są oczyszczone tak naprawdę nie ma dla nas sprawy i nie musimy sobie racjonalnie tłumaczyć dlaczego to dlaczego tamto ponieważ za bardzo jesteśmy zajęci tym co jest teraz i gdzie chcemy dojśćDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska